Spis treści
Działka budowlana, rolna, inwestycyjna – jakie są rodzaje działek?
Istnieje wiele różnych rodzajów działek, różniących się przede wszystkim przeznaczeniem. Niektóre z nich można bez problemu zabudować, a w przypadku innych jest to utrudnione lub wręcz niemożliwe. Chcąc poznać przeznaczenie upatrzonej działki, należy zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W przypadku, gdy dany obszar nie ma MPZP, informację o działce można znaleźć w ewidencji gruntów i budynków.
Wyróżnia się następujące rodzaje działek:
- działka budowlana,
- działka inwestycyjna,
- działka rolna,
- działka siedliskowa,
- działka leśna,
- działka rekreacyjna.
Poniżej omawiamy dokładniej każdy z typów wraz z zasadami dotyczącymi budowy domu.
Działka budowlana
Ten typ działki, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest pod zabudowę. Działka taka musi spełniać kilka wymogów, m.in. mieć dostęp do drogi publicznej i możliwość przyłączenia mediów. Żeby postawić na takim gruncie dom, nie potrzeba żadnych dodatkowych formalności.
W MPZP można spotkać następujące oznaczenia działek budowlanych:
- MN – obszar pod zabudowę jednorodzinną,
- MW – obszar pod zabudowę wielorodzinną,
- U – obszar pod zabudowę usługową,
- US – obszar pod obiekty sportowe i rekreacyjne,
- UC – obszar pod obiekty usługowe wielkopowierzchniowe (powyżej 2000 m2).
Nieco inne oznaczenia spotyka się w ewidencji gruntów. Tu znaleźć można następujące symbole:
- B – tereny mieszkaniowe,
- Ba – tereny przemysłowe,
- Bi – inne tereny zabudowane,
- Bp – zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy,
- Bz – tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.
Wypoczywaj w ogrodzie
Działka inwestycyjna (przemysłowa)
To typ działki budowlanej przeznaczonej pod przemysł – na takich gruntach mogą powstawać m.in. magazyny, zakłady produkcyjne, składy, hodowle trzody czy obiekty związane z górnictwem. Na ogół są to tereny położone z dala od osiedli mieszkaniowych z uwagi na potencjalną uciążliwość. Na działce inwestycyjnej nie można zbudować domu.
W MPZP działki inwestycyjne oznaczone są jednym z dwóch symboli: P, oznaczającym tereny pod produkcję, składy i magazyny oraz PG, oznaczającym obszary górnicze. Z kolei w ewidencji gruntów i budynków spotyka się następujące symbole:
- Ba – obszary przemysłowe,
- Bi – inne obszary pozostające w zabudowie,
- Bp – obszary zurbanizowane bez zabudowań lub w trakcie zabudowy.
Działka rolna
Działka rolna to ziemie przeznaczone pod uprawę i inne cele związane z produkcją rolną. Na działkach rolnych nie wolno postawić domu – budowa możliwa jest dopiero po wyłączeniu działki spod produkcji rolnej. Jest to dość skomplikowana procedura, wymagająca zgromadzenia wielu dokumentów i uzyskania zgody starostwa, która wcale nie jest pewna. Wiąże się też z opłatą za stałe wyłączenie gruntów rolnych z produkcji.
Jeśli chodzi o oznaczenie działek rolnych w MPZP, można spotkać trzy różne symbole. R to obszary rolnicze, RM to obszary zabudowy zagrodowej, a RU to obszary związane z obsługą produkcji rolnej. Znacznie więcej typów oznaczeń znaleźć można w ewidencji gruntów:
- R – grunty rolne,
- S – sady,
- Ł – tereny łąk stałych,
- Ps – pastwiska stałe,
- Br – grunty rolne w zabudowie,
- Wsr – obszary leżące pod stawami,
- W – tereny pod rowami,
- Lzr – obszary zadrzewione i zakrzewione na terenie użytków rolnych.
Działka siedliskowa (działka z zabudową zagrodową)
Działki siedliskowe to tereny, których właścicielem może być osoba o statusie rolnika lub posiadająca prawo do wykonywania zawodu rolnika. Są to ziemie przeznaczone pod tzw. zabudowę zagrodową, a więc budynki gospodarcze (np. chlew, stodoła, obora) wraz z budynkiem mieszkalnym.
Na działce siedliskowej można więc postawić dom, ale tylko przy spełnieniu odpowiednich warunków. Przede wszystkim, jak wskazano, należy być rolnikiem. Następnie budynek musi być zgodny z wytycznymi MPZP lub zapisami decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Wreszcie sama działka musi spełniać szereg wymogów, m.in. odpowiednio dużej powierzchni, sąsiadowania z już istniejącą zabudową oraz dostępu do drogi publicznej.
W MPZP oznaczeniem takich gruntów jest symbol RM, oznaczający obszary zabudowy zagrodowej.
Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz
Działka leśna
Działka leśna to kawałek ziemi, która ma zwartą powierzchnię o wielkości minimum 0,1 ha, przeznaczony jest do produkcji leśnej oraz pokryty jest roślinnością leśną albo przejściowo jej nie posiada. Działki leśne to zatem nie tylko tereny zadrzewione, ale też m.in. drogi w obrębie lasów, miejsca składowania drewna czy inne obszary związane z produkcją leśną.
Budowa domu na działce leśnej jest możliwa tylko w określonych przypadkach. Budowę musi dopuszczać MPZP, a dodatkowo niezbędne jest uzyskanie zgody Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na wyłączenie działki z produkcji leśnej. Jeśli MPZP nie przewiduje możliwości zabudowy, można starać się o zmianę zapisów MPZP, jednak jest to proces skomplikowany i czasochłonny.
Jeśli chodzi o oznaczenia działek leśnych, to w ewidencji gruntów mają one jeden symbol: Ls. Znacznie więcej typów oznaczeń terenów zielonych można znaleźć w MPZP:
- ZN – tereny zielone podlegające ochronie przyrody,
- ZL – lasy,
- ZP – obszary zieleni urządzonej,
- ZD – ogródki działkowe,
- ZC – cmentarze,
- ZZ – obszary zagrożone wystąpieniem powodzi.
Działka rekreacyjna
Działka rekreacyjna to określenie potoczne – w polskim prawie nie ma definicji takiego typu działki. Zasadniczo są to grunty przeznaczone do wypoczynku i rekreacji. Na działkach rekreacyjnych nie można stawiać domów całorocznych. Dopuszczalna jest jedynie budowa domków letniskowych, przeznaczonych do okresowego przebywania (dokładne zasady zabudowy, dozwolone typy budynków itp. określa MPZP). Żeby postawić dom na działce rekreacyjnej, trzeba przekształcić ją w budowlaną. Wiąże się to z koniecznością złożenia wniosku o zmianę zapisów MPZP i zajmuje zwykle bardzo dużo czasu, a uzyskanie zgody wcale nie jest pewne.
W MPZP działki rekreacyjne oznaczone są symbolem US (tereny pod sport i rekreację), zaś w ewidencji gruntów i budynków – symbolem Bz (tereny rekreacyjno-wypoczynkowe).
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?