Kwiaty w ogrodzie możesz mieć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zobacz, jakie rośliny posadzić. Polecamy odmiany łatwe w pielęgnacji

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kwiaty w ogrodzie można sadzić od wczesnej wiosny do jesieni. Zobacz, jakie rośliny wybrać, by mieć ukwiecony ogród przez cały sezon. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.
Kwiaty w ogrodzie można sadzić od wczesnej wiosny do jesieni. Zobacz, jakie rośliny wybrać, by mieć ukwiecony ogród przez cały sezon. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE. onepony/Getty Images
Kwitnące rośliny w ogrodzie mogą zapewnić mu atrakcyjny wygląd przez cały sezon, a nawet przez cały rok. Osiągnięcie takiego efektu nie jest trudne, trzeba jedynie odpowiednio dobrać gatunki roślin. Podpowiadamy, jakie kwiaty posadzić, żeby cieszyć się kwitnącym ogrodem jak najdłużej. Polecamy gatunki łatwe w uprawie. Dzięki temu, mając piękny kolorowy ogród, idealny do odpoczynku, nie napracujesz się przy nim.

Spis treści

Ogród pełen kwitnących roślin to marzenie większości właścicieli ogrodów. Można je spełnić, nawet na niezbyt dużej powierzchni i przy niewielkich nakładach pracy. Najważniejsze, by zadbać o odpowiedni dobór roślin. Wprawdzie efektu ogrodu kwitnącego od wczesnej wiosny do późnej jesieni nie osiągniemy, sadząc jeden gatunek roślin, ale już kilka wystarczy.

Kwitnący ogród łatwy w uprawie. Poznaj na niego sposób

Rośliny ogrodowe mają bardzo różne wymagania i tolerancję na błędy uprawowe. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, nie porywajmy się na gatunki atrakcyjne, ale trudne i wymagające uwagi. Jest sporo ładnych roślin, które potrzebują minimalnej troski. Nie trzeba ich często podlewać, przycinać, osłaniać na zimę, są też dość tolerancyjne w stosunku do warunków takich jak nasłonecznienie czy odczyn ziemi. To właśnie na nich skupimy się w tym artykule.

Zastanówmy się jednak, gdzie urządzić kwitnącą rabatę, bo nie wszystkie miejsca ogrodu będą równie dobre. Na pewno nie planujmy jej w głębokim cieniu. Jednak lekki albo czasowy cień wiele roślin zniesie całkiem dobrze.

Bez względu na to, jakie rośliny wybierzemy, pamiętajmy, żeby na rabacie nie sadzić ich pojedynczo, bo wtedy „zgubią się” i nie osiągniemy zamierzonego efektu. Znacznie lepiej sprawdzają się grupy co najmniej 3-5 roślin tego samego gatunku.
Polecane przez nas rośliny są albo wieloletnie i odporne na mróz, albo jednoroczne, z którymi można rozstać się po sezonie. Żadne nie wymagają okrywania albo wykopywania na zimę (wyjątkiem są pelargonie, które możemy albo przezimować, albo potraktować jak rośliny jednoroczne).

Zobacz, jakie rośliny posadzić, by mieć kwitnący ogród od wiosny do jesieni

Kiedy sadzić rośliny, żeby kwitły przez cały sezon?

Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Prawdziwy „wysyp” sadzonek zaczyna się pod koniec kwietnia, ale trwa jeszcze w czerwcu. Najwcześniej w sprzedaży pojawiają się gatunki jednoroczne, natomiast niektóre byliny można kupić dopiero od czerwca (a nawet nieco później). Natomiast jeśli mamy dostęp do bylin rozmnażanych przez innych ogrodników, to najlepszym czasem na sadzenie takich roślin jest wiosna lub jesień.

Nieco inaczej wygląda kwestia wiosennych roślin cebulowych oraz czosnków ozdobnych – ich cebule sadzi się jesienią (od sierpnia/września do października/listopada). Wynika to z faktu, że do tego, aby zakwitnąć, potrzebują okresu przechłodzenia.

Inną kwestią są rośliny, które chcemy samodzielnie wysiać. W ich przypadku możemy wczesną wiosną przygotować rozsady w domu lub posiać je wprost do gruntu wiosną albo wczesnym latem.

Do najłatwiejszych w uprawie roślin, które można posiać wprost do gruntu, a które będą długo kwitły, należą m.in. nasturcje, kosmosy, czy kolorowe i pnące wilce. Są one jednoroczne.

Polecamy też:

Nie tylko byliny i rośliny jednoroczne sprawią, że ogród będzie pełen kwiatów

Jeśli lubimy gatunki kwitnące i chcemy się nimi otoczyć, pamiętajmy, że piękne kwiaty wytwarzają nie tylko rośliny zielne, ale także krzewy. Warto mieć je w ogrodzie. Do kwitnących krzewów łatwych w uprawie należą m.in. tawuły szare, lilaki (zwane bzami), niektóre hortensje (bukietowe i krzewiaste), a po spełnieniu ich podstawowych wymagań – także rododendrony i azalie. Wśród krzewów znajdziemy też najwcześniej kwitnące gatunki, takie jak oczary czy wawrzynek wilcze łyko, które zakwitają już pod koniec zimy (uwaga – wawrzynek należy do silnie trujących roślin).

Nie zapominajmy też o różach, które mają drewniejące pędy i są zaliczane właśnie do krzewów. Wprawdzie róże czasem uchodzą za wymagające, ale wiele zależy od ich typu. Jeśli zdecydujemy się na róże rabatowe, nie będziemy mieć z nimi problemu, a ich kwiaty będą nas cieszyć przez całe lato i jesień.
Kwitnące krzewy warto wykorzystać jako mocne akcenty, ale oczywiście w ogrodzie nie powinno zabraknąć i innych roślin.

Oto kwiaty jednoroczne i wieloletnie, które mogą ozdobić rabaty od wiosny do późnej jesieni.

Kwiaty w ogrodzie można sadzić od wczesnej wiosny do jesieni. Zobacz, jakie rośliny wybrać, by mieć ukwiecony ogród przez cały sezon. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty w ogrodzie możesz mieć od wczesnej wiosny do późnej j...

Wiosenne kwiaty cebulowe

Wiosna niewątpliwie należy do kwiatów cebulowych. Najwcześniej zakwitają przebiśniegi, następnie krokusy, cebulice, śnieżniki oraz tulipany botaniczne. Potem następuje festiwal innych gatunków tulipanów, narcyzów, hiacyntów, szafirków czy niezwykle efektownych szachownic cesarskich (zwanych też koronami). Począwszy od przebiśniegów i krokusów, a kończąc na najpóźniejszych gatunkach tulipanów, kwiaty cebulowe zapewnią nam kwitnącą rabatę od marca (czasem nawet lutego) do czerwca.

Pamiętajmy, że wiosenne kwiaty cebulowe sadzi się jesienią. Warto je połączyć z kwitnącymi później roślinami, bo gdy przekwitną, rabata zostanie pusta.

Warto przeczytać:

Inne kwiaty na wiosnę

Bardzo wczesną wiosną zakwitną też:

 • ciemierniki – różne gatunki mogą kwitnąć od zimy do maja,
 • wrzośce krwiste – mogą zakwitnąć już w lutym,
 • ranniki – kwitną już pod koniec zimy.

Natomiast w kwietniu-maju ogród ozdobią m.in.:

 • żagwiny,
 • floksy szydlaste,
 • skalnice Arensa,
 • zawciąg nadmorski,
 • niezapominajki.

Większość z nich to rośliny wieloletnie, niezbyt wysokie, ale z to tworzące „kwietne poduchy”. Wyjątkiem są niezapominajki, które najczęściej są dwuletnie, jednak raz posadzone, bardzo chętnie rozsiewają się same. Warto też pamiętać o różnych gatunkach pierwiosnków, a także miodunkach, których kwiaty zmieniają kolor podczas kwitnienia, a liście zdobią atrakcyjne przebarwienia (w przypadku miodunki pstrej).

Zobacz, jakie rośliny posadzić, by mieć kwitnący ogród od wiosny do jesieni

Narzędzia niezbędne do pracy w ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera

Kwiaty kwitnące w ogrodzie już od maja

Maj to czas obfitości kwiatów. Poza gatunkami, które już kwitną, od połowy tego miesiąca możemy dosadzić kwiaty, które są bardziej wrażliwe na mróz. Należą do nich m.in. rośliny kojarzone z balkonami, ale wiele z nich można też sadzić na rabatach. A ponieważ są sprzedawane już gotowe do kwitnięcia, od razu ukwiecają nasze rabaty, więc bardzo szybko osiągamy pożądany efekt.
Do takich roślin należą przede wszystkim pelargonie rabatowe, które, posadzone w żyznej ziemi i czasem nawożone będą kwitły od maja nawet do listopada. Warto też zaopatrzyć się w sadzonki m.in.:

 • aksamitek,
 • begonii stale kwitnących,
 • gazanii,
 • lobelii przylądkowych,
 • petunii,
 • smagliczek nadmorskich,
 • niecierpków (nie sadźmy ich w pełnym słońcu).

To kwiaty jednoroczne, ale będą kwitły bardzo długo, w praktyce – najczęściej aż do mrozów. Bardzo dobrze spisują się także goździki kamienne (brodate), które są niezwykle trwałe i jako kwiaty cięte, i ogrodowe, a w ogrodzie mogą przetrwać dłużej niż sezon.

Kwiaty kwitnące od początku lata

Jeśli chcemy mieć wieloletnie kwiaty, które zakwitną na początku lata, posadźmy lub posiejmy:

 • orliki – mają kolorowe kwiaty o oryginalnym kształcie,
 • łubin – kojarzy się z wiejskim ogródkiem, ale jego kolorowe kwiaty ozdobią każdą rabatę,
 • czosnek okazały – ma duże, kuliste kwiatostany, najczęściej fioletowe,
 • bodziszki (m.in. łąkowy, krwisty, żałobny) – wyglądają różnie w zależności od gatunku, ale wszystkie mają minimalne wymagania,
 • irysy (kosaćce) syberyjskie i bródkowe – bródkowe mają większe kwiaty, syberyjskie mniejsze i mniej kolorowe, ale są mniej wymagające,
 • przetaczniki kłosowe i długolistne – kolorowe i atrakcyjne.

Sprawdź:

Letnie kwiaty w ogrodzie

W lipcu rozkwitają kolejne rośliny, które – najczęściej – będą kwitły aż do jesieni. Spośród nich warto polecić m.in.:

 • jeżówki – kolorowe i długo kwitnące,
 • rudbekie – mają najczęściej żółte kwiaty z charakterystycznym czarnym „oczkiem”,
 • floksy wiechowate – kolorowe i słodko pachnące,
 • pysznogłówki – niezbyt znane, ale ciekawe rośliny,
 • rozwary – mają dzwonkowate kwiaty białe, niebieskie lub różowe,
 • odętki wirginijskie – dość wysokie, z oryginalnymi kwiatostanami.

Wszystkie wymienione tutaj rośliny są wieloletnie, jednak trzeba wiedzieć, że rudbekie mają różne gatunki i są wśród nich zarówno rośliny na sezon, jak i na lata. Trzeba też pamiętać o odmładzaniu jeżówek co kilka lat (lub dosadzaniu nowych).
Za to dość dobrze radzą sobie bez podlewania i o ile tylko nie nastąpi dłuższa susza, nie napracujemy się przy nich.

Zobacz, jakie rośliny posadzić, by mieć kwitnący ogród od wiosny do jesieni

Kwiaty ogrodowe na późne lato i jesień

Wiele z wymienionych wyżej kwiatów będzie kwitła jeszcze późnym latem, ale są i takie, które rozkwitną właśnie wtedy i zasilą nasz ogród nową porcją kolorów. Należą do nich m.in.:

 • dzielżany jesienne i ogrodowe – niektóre ich gatunki kwitną już czerwcu-lipcu, ale większość zakwita później,
 • chryzantemy ogrodowe (bylinowe) – w ogrodach zakwitają już latem
 • astry bylinowe – mają kilka gatunków o zróżnicowanej wielkości i kolorach. Będą kwitły do zimy.

Drzewka i krzewy, które warto mieć w swoim ogrodzie!

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom