KTBS Białystok: wykup czynszowego mieszkania niezbyt się opłaca

Aneta Boruch
TBS BiałystokKTBS Białystok: wykup czynszowego mieszkania niezbyt się opłaca
TBS BiałystokKTBS Białystok: wykup czynszowego mieszkania niezbyt się opłaca tbs.bialystok.pl
Prawo pozwala już na wykupowanie czynszowych mieszkań postawionych przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Polsce. Jednak w Białymstoku nie ma kolejek chętnych, bo formalności są trudne do przebrnięcia, a sama transakcja niezbyt opłacalna.

Opcję przejścia na swoje lokatorzy TBS_mają od początku października. Jednak na razie niewiele osób pyta o taką możliwość i jeszcze nikt nie złożył odpowiedniego wniosku w tej sprawie.

– Nie ma zainteresowania – przyznaje Eugeniusz Zysk, prezes Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Białymstoku. – Bo wykup może odbyć się po cenach rynkowych. A obwarowania dotyczące transakcji są tak duże, że na dziś jest to mało opłacalne.

Warunki wykupu mieszkania trudne do spełnienia

Warunki, które musi spełnić lokator zainteresowany wykupem zajmowanego dotychczas czynszowego mieszkania, trudno spełnić. Po pierwsze musi się na to zgodzić jego właściciel, czyli miasto. Potrzebna jest decyzja walnego zgromadzenia, którego przewodniczącym jest prezydent. A na razie magistrat ostrożnie wypowiada się o tej możliwości.

– To świeża sprawa – mówi Urszula Sienkiewicz, rzecznik urzędu miejskiego. – Dopiero teraz przeprowadzone zostaną analizy, jaki te przepisy przyniosą skutek dla sytuacji spółki. I dopiero, gdy będą gotowe, zaczniemy podejmować decyzje.

Na pewno dla lokatora nie będzie to tania operacja. Cena wykupowanego mieszkania musi pokryć wszystkie wcześniejsze wydatki – kredyt zaciągnięty na jego budowę wraz z odsetkami, koszty wyceny nieruchomości i notarialne. Ważnym warunkiem jest to, że kupić lokal może tylko najemca, który uczestniczył w kosztach jego budowy.
Z obecnych szacunków wynika, że za 50-metrowe mieszkanie trzeba by było zapłacić około 200 tysięcy złotych.

Białostocki TBS ma prawie 2,3 tysiąca mieszkań. Ale ponieważ wykupem objęte są tylko te, które mają ponad pięć lat, to liczba ta zmniejszy się o kilkaset lokali. Na razie wszystkich szczegółów, związanych z ewentualnym wykupem, nie znają sami chętni.
– Jestem zainteresowana, tylko muszę zorientować się, jak to wszystko wygląda od strony finansowej – mówi Ewa Rejent, lokatorka mieszkania w TBS. – Na razie nie wiem na czym to polega i czy w ogóle będzie opłacalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom