Koniec wagonów mieszkalnych: zniknie wstyd Bytowa

redakcja.regiodom, Andrzej Gurba, [email protected]
Wagony mieszkalne w BytowieWszystkie wagony mieszkalne mają być usunięte do 21 lipca.
Wagony mieszkalne w BytowieWszystkie wagony mieszkalne mają być usunięte do 21 lipca. Andrzej Gurba
Od 13 lipca nie ma już lokatorów w wagonach mieszkalnych w Bytowie. Jeszcze dzisiaj można złożyć ofertę na ich kupno. W ciągu tygodnia wagony znikną z placu przy ulicy Przemysłowej. Po 12 latach.

Socjalne wagony mieszkalne sprowadzono do Bytowa w 1999 roku. Od początku wzbudzały kontrowersje. Mówiono, że ludzie to nie bydlęta i nie powinno umieszczać się ich w wagonach. "Wstyd Bytowa" – tak wagony określali mieszkańcy.

Ich lokatorów można było podzielić na tych, którzy mimo życiowych trudności starali się funkcjonować normalnie i na tych, którzy wegetowali. Ciemną stroną wagonów było pijaństwo, pobicia, bójki i kradzieże. Ratusz kupił tanio wagony od PKP i przystosował je do zamieszkania, bo nie miał wówczas wolnych mieszkań socjalnych. To miało być rozwiązanie tymczasowe, a przetrwało aż 12 lat.

Ostatni lokatorzy wagonów mieszalnych

Wczoraj wyprowadzono z wagonów ostatnich lokatorów. Nie obeszło się bez asysty policji.

– Niektórzy lokatorzy byli pijani. Poza tym chcieliśmy mieć pewność, że nie będzie później zarzutów, że coś komuś zginęło – mówi Stefan Sroka, kierownik Wydziału Mienia Komunalnego w Urzędzie Miejskim w Bytowie.

Lokatorzy wagonów trafili do murowanego budynku przy ulicy Przemysłowej, a więc po sąsiedzku. – To ich tymczasowe lokum. Chodzi łącznie o siedem osób. Później umieścimy ich gdzie indziej. Część na pewno trafi do noclegowni – oznajmia Sroka.

Wagony na sprzedaż

Ratusz postanowił sprzedać wagony mieszkalne. Dzisiaj jest ostatni dzień, w którym można złożyć ofertę na ich kupno. – Oferty przyjmujemy do godziny 10. Piętnaście minut później dokonamy ich otwarcia – informuje Sroka.

Do kupienia jest wszystkie siedem wagonów. Trzy z nich wyceniono na 1200 złotych. Jeden na 1110 złotych, jeden na 970 złotych i dwa na 642 złote. Różnice cenowe wynikają z ich stanu technicznego.

– Wagony muszą zniknąć do 21 lipca. Jeśli nie będzie na nie chętnych, przewieziemy je na teren bazy PKS. Na pustym placu powstanie murowany budynek z mieszkaniami socjalnymi – oznajmia Sroka.

Wiadomo już, ile będzie kosztował. Przetarg na budowę parterowego budynku mieszkalnego wygrała koszalińska firma Budmar. Wykona obiekt za 687 tysięcy złotych.

– W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę. W listopadzie budynek musi być już gotowy – mówi Andrzej Kraweczyński, wiceburmistrz Bytowa.

Przy ulicy Przemysłowej powstanie 12 mieszkań o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych. Trafią do nich rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, niekoniecznie te, które wyprowadziły się z wagonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom