Na rynku nieruchomości jest obecnie dużo ofert niewielkich działek. Jednym ze sposobów na zwiększenie powierzchni gospodarczej bez konieczności rozbudowywania domu jest jego podpiwniczenie. Rzut domu się nie zwiększa, a mamy do dyspozycji większą powierzchnię użytkową. Zobacz, kiedy warto wybudować dom z piwnicą i jak ciekawie można ją zaaranżować.
Zobacz również: Bazę projektów domów
Kiedy opłaca się inwestycja w budowę piwnicy
Działki położone blisko miast to najczęściej oferty z wysokimi cenami nieruchomości. Jednocześnie takie tereny mają stosunkowo niewielką powierzchnię. W tym przypadku mamy do czynienia z ograniczeniem powierzchni zabudowy. Są też obostrzenia do wysokości budynku zapisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy).
– W takiej sytuacji, dzięki podpiwniczeniu, zyskujemy dodatkowe miejsce na pomieszczenia gospodarcze, techniczne, garaż i np. pomieszczenia rekreacyjne – podpowiada architekt Mariusz Jaworski. Piwnica to także dobre rozwiązanie, gdy nasza działka ma spadek terenu. Różnicę poziomów wynoszącą od 1,5 m wzwyż warto wykorzystać. Jeśli zdecydujemy się na podpiwniczenie domu, wówczas naturalne ukształtowanie terenu umożliwi jej doświetlenie od strony niższego poziomu terenu. Pozwoli to nam cieszyć się naturalnym światłem i elastycznie podchodzić do sposobu wykorzystania pomieszczeń, np. na cele mieszkalne. W przypadku lokalizacji garażu w piwnicy, należy się liczyć z koniecznością zajęcia części działki przez zjazd potrzebny do obsługi garażu.