Wiata garażowa zamiast garażu

Grażyna Zwolińska
Wiata garażowaNa małej działce sprawdzi się wiata przylegająca do ściany domu.
Wiata garażowaNa małej działce sprawdzi się wiata przylegająca do ściany domu. Grażyna Zwolińska
Wiata garażowa jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego garażu. Chroni samochód przed śniegiem, a szyby przed szronem. Latem zapewnia osłonę przed słońcem.

Jeśli nie mamy zbyt dużo pieniędzy, by wybudować garaż rozsądnie jest zdecydować się na wiatę garażową. Poza tym są i tacy, którzy twierdzą, że budowanie osobnego „pokoju" dla auta, to po prostu rozrzutność.

O ile na postawienie garażu potrzebne jest pozwolenie na budowę, to chęć budowy wiaty wymaga tylko zgłoszenia do starostwa. Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 25 mkw., a ich liczba nie jest większa niż 2 na każde 500 mkw. działki.

Zobacz również: Garaż z aluminiowych profili konstrukcyjnych

Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem robót. Brak odpowiedzi ze starostwa będzie w tym przypadku dobrą nowiną. Milczenie tego organu przez 30 dni oznacza, że nie wnosi on sprzeciwu, czyli godzi się na to, abyśmy przystąpili do prac. Ewentualny sprzeciw będzie miał postać decyzji administracyjnej.

Jakie dokumenty złożyć w starostwie?

  • podanie do starostwa, w którym zgłosimy chęć budowy wiaty;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania przez nas nieruchomością na cele budowlane;
  • kopia mapy zasadniczej z zaznaczoną lokalizacją planowanej inwestycji;
  • szkic i parametry techniczne projektowanej wiaty (szkic można zrobić odręcznie na zwykłej kartce papieru).

Wiatę można wykonać samemu

Taka podstawowa to po prostu drewniane słupki, na których opiera się dach z blachodachówki lub płyt poliwęglanowych. Nawet tak prosta wiata spowoduje, że zimą nie będziemy musieli skrobać szyb, a śnieg trzeba będzie z auta usunąć tylko wtedy, gdy będzie zamieć. Jeśli przestrzeń między słupkami uzupełnimy np. drewnianymi panelami (kupić takie można w budowlanych marketach), to nawet zamieć naszemu autu straszna nie będzie.

Osobno lub przy ścianie domu

Wiata drewniana, lub wykonana z innych materiałów, może być samodzielnym obiektem lub przylegać do ściany domu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że jeśli sama wiata ma ściany, to spełnia tzw. funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. A wtedy minimalna odległość od granicy działki sąsiada takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

Ile kosztuje wiata?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo wiata wiacie nierówna. Wszystko zależy od tego, jakich materiałów użyjemy, czy będzie to tylko dach na słupkach, czy bardziej zabudowana budowla. Niektórzy w wiatach montują nawet ... bramy garażowe. Poza tym wiata może być tylko pomieszczeniem na samochód, albo spełniać też rolę pomieszczenia gospodarczego.

Wg Prawa budowlanego wiata niezwiązana na stałe z gruntem, nie jest budynkiem a jedynie budowlą, dlatego nie potrzeba fachowego projektu. Wystarczy po prostu dogadać się z wykonawcą wyspecjalizowanym w stawianiu wiat lub po prostu jakimś stolarzem, który wykona ją dla nas. Wzory wiat można znaleźć w internecie, gdzie ogłasza się sporo firm zajmujących się sprzedażą gotowych wiat oraz ich montażem (projekt wiaty można rozrysować samemu - będzie taniej). Na koszt wpływa oczywiście także to, czy prace wykonujemy sami, czy je zlecamy. A jeśli zlecamy, to wyspecjalizowanej firmie czy sąsiadowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom