Piwnicę domu przerobił na salę kinową

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Domowa sala kinowaDobry projektor to nie wszystko. Ważne są też wygodne kanapy do siedzenia.
Domowa sala kinowaDobry projektor to nie wszystko. Ważne są też wygodne kanapy do siedzenia. Projekt MB
Właściciel domu wymarzył sobie własną salę kinową z ekranem, projektorem i dobrą akustyką. Architekt pomógł w urządzeniu i wytłumieniu pomieszczenia.

Takie marzenie o sali kinowej we własnym domu jest już do spełnienia. Pewnie, że trzeba mieć sporo gotówki i duże pomieszczenie –  najlepiej strych lub piwnicę. Nowoczesnego sprzętu: rzutników, ekranów, głośników itd. na rynku jest całe mnóstwo. A projektant wnętrz doradzi, jak wszystko rozmieścić, by było i ładnie, i funkcjonalnie, i odpowiadało gustom domowników.

Warto wiedzieć: Jak zabezpieczyć się przed hałasem w domu: izolacyjność akustyczna 

– Najlepiej wszystko zaplanować w fazie projektowania domu, żeby potem nagle nie okazało się, że na coś, na czym bardzo nam zależy, zabrakło miejsca – radzi architekt wnętrz Maciej Bołtruczyk, szef biura Projekt MB. – Na szczęście salę kinową można z powodzeniem umieścić w piwnicy. Nie potrzeba tu przecież dziennego światła.

Skórzane kanapy zamiast foteli kinowych

Właściciel domu na salę kinową przeznaczył piwnicę o powierzchni ponad 50 mkw..To nie tylko zapalony kinoman, ale również fan muzyki. Sam śpiewał kiedyś w zespole i z tych dawnych lat zostało mu marzenie o dobrej, akustycznej sali, którą w razie potrzeby mógłby wykorzystać jako małe studio nagrań.
W tym przypadku projektant domu jakby przewidział przyszłe plany inwestora. Podłoga piwnicy została wylana na różnych poziomach. Dzięki temu nie stanowiło problemu ustawienie wygodnych, eleganckich skórzanych kanap. Uskoki podłogi są w takiej odległości, że na jednym poziomie mieści się akurat jedno siedzisko. Dzięki temu na oglądanie filmów można zaprosić całkiem sporą grupkę znajomych i usadzić ich tak, by nikt nikomu nie zasłaniał ekranu.

Najważniejsze było to, by sala kinowa w domu faktycznie miała dobrą akustykę.
– Dlatego zastosowaliśmy pianki akustyczne na suficie i ściankach przy samym ekranie – tłumaczy architekt Maciej Bołtruczyk.
Na suficie przyjęły one formę białych piramidek, na sufit wybrane zostały w kolorze czarnym. Przy ścianach bocznych było już trochę więcej pracy.

– Aby zapobiec efektowi pogłosu, czyli echa, a zarazem stworzyć efekt przenikania się dźwięku, wymyśliliśmy specjalną konstrukcję – opowiada architekt. – Najpierw położyliśmy wełnę mineralną, a dookoła niej profile aluminiowe. Zasłoniliśmy to ścianą z suchego tynku, czyli płytą z kartą gipsową. Tę płytę nacięliśmy w niektórych miejscach i na to przykleiliśmy tapetę, która ma też dziurki. Dzięki temu powstały ściany, które pochłaniają nam dźwięk. Choć oczywiście został delikatny efekt pogłosu, czyli odbicia.

Dyskretne oświetlenie za ekranem i na ścianach

Oświetlenie w kinie ma duże znaczenie. Chodzi nie tylko o nastrój, ale przede wszystkim o komfort oglądania. Światło w sali kinowej powinno być delikatne, rozpraszające mrok – tak, żeby wyeliminować zjawisko kontrastu między jasnym ekranem a ciemną salą. Właściciel sali kinowej urządzonej w piwnicy zamontował niebieskie oświetlenie za samym ekranem. Takie lampki można schować w suficie podwieszanym. Oprócz tego rozmieścił halogeny w całym pomieszczeniu. A na ścianach, dla ozdoby i utworzenia kinowego klimatu – plakaty.

– Właściciel domu miał kolekcję oryginalnych plakatów reklamujących jego ulubione filmy. Przedrukowaliśmy je na folii do podświetleń i umieściliśmy w podświetlanych panelach. Są one otwierane, więc plakaty można sobie wymieniać – mówi Maciej Bołtruczyk.

Właścicielowi domu zależało też, by w tej salce można było urządzić imprezę z tańcami. Dlatego tylko w części filmowej podłoga została wyłożona wykładziną. A zaraz za ostatnią kanapą zaczyna się deska. I tu ujawnia się trzecia – obok dobrego kina i muzyki – pasja właściciela domu: żeglarstwo. Bo w szczeliny pomiędzy podłogowe deski wpuszczono kauczuk. Doskonale imituje to pokład jachtu. Do tego oczywiście bar na zasadzie bulaja żeglarskiego. A obok miejsce do tańczenia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom