Kiedy odszkodowanie od dewelopera za wady mieszkania?

Zuza Gunia
Kiedy można domagać się odszkodowania od dewelopera?Kiedy odszkodowanie od dewelopera za wady mieszkania?
Kiedy można domagać się odszkodowania od dewelopera?Kiedy odszkodowanie od dewelopera za wady mieszkania? fot. sxc.hu/swmikolaj2
Podpowiadamy kiedy można dochodzić odszkodowania, a kiedy usunięcie usterki obejmuje rękojmia.

W praktyce pojawia się wiele wątpliwości, od kiedy i do kiedy można się ubiegać odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu. Czy termin przedawnienia dochodzenia odszkodowania z tytułu niewłaściwego wykonania umowy rozpoczyna się od dnia jej wykonania przez dewelopera, czy też od dnia zaistnienia szkody albo od dnia dowiedzenia się przez kupującego o szkodzie?

Zobacz też: Lotnisko zapłaci mieszkańcom odszkodowanie za hałas 

Te wątpliwości rozstrzygnął w 2013 roku Sąd Najwyższy.

- Sąd orzekł, że termin przedawnienia roszczenia o zapłatę odszkodowania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dewelopera rozpoczyna bieg od dnia wystąpienia szkody pozostającej w związku przyczynowym z tym zdarzeniem. Orzeczenie to nie jest korzystne dla deweloperów, bo oznacza, że nawet po długim czasie od zakończenia inwestycji istnieje ryzyko pozwu od klienta – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Wynika z tego, że nawet po latach do wystąpienia szkody klienta ma prawo dochodzić odszkodowania z tytułu wad lokalu. Wiele usterek pojawia się dopiero po kilku miesiącach, a bywa, że nawet po latach od zamieszkania.

Termin przedawnienia reguluje art. 118 kodeksu cywilnego. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, kiedy roszczenie stało się wymagalne, chyba, że wymaga podjęcia czynności przez uprawnionego, wtedy termin przesuwa się na dzień kiedy to działanie podejmie.

Czytaj też: Sposoby na obniżenie raty kredytu hipotecznego 

Dłużnik powinien uregulować należność jak najwcześniej, od chwili powstania zobowiązania np. w razie budowy domu przez dewelopera prawo dochodzenia odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania powstaje z chwilą wystąpienia szkody.

Klient może domagać się odszkodowania tylko jeśli ją poniósł. Sama wada, jeśli nie generuje szkody, nie daje podstawi do ubiegania się o rekompensatę. Aby wystąpić o odszkodowanie za wady budynku muszą być spełnione dwa warunki: nienależyte wykonanie umowy przez dewelopera oraz wynikająca z niewłaściwego wykonania umowy szkoda klienta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom