Spis treści
Podpowiadamy, jak uprawiać z powodzeniem pomidory i cieszyć się obfitym plonem, wcale nie sięgając po masę chemii. Najlepsze to, co naturalne – właśnie za to cenimy warzywa z własnych upraw. Oto kilka rad specjalnie dla naszych czytelników.
Dobre nasiona pomidorów
Najlepiej korzystać ze sprawdzonych nasion polskich producentów, co do których mamy pewność, że będą rodzić i przyjmą się dobrze w naszych warunkach. Tę zasadę warto przyjąć w zasadzie dla wszystkich roślin, może poza wyjątkiem niektórych gatunków ziół, które nie są dostępne w ofercie rodzimych producentów. Nasiona wyprodukowane z upraw prowadzonych w Polsce dają największe szanse na to, że wyrosną z nich silne rośliny dostosowane do panujących u nas warunków.
Dlaczego odmiana pomidora jest ważna?
Dobierane odmiany przesądzają nie tylko o smaku pomidora. Najważniejsze jest, by sadzonki się dobrze przyjęły i nie chorowały. Dlatego warto wybierać odmiany odporne na choroby, dające dobre plony i takie, które nie wymagają intensywnego nawożenia. Taka selekcja daje gwarancję bogatego zbioru dobrej jakości pomidorów. Dodatkowo warto wybierać tzw. odmiany amatorskie, które są popularne wśród działkowców ze względu na kształt, kolor i smak. Najpopularniejsze wśród nich są Czerwony Krakus oraz malinowe: Bawole Serce, Ożarowski, Warszawski, Faworyt. Do tego wdzięczna odmiana koktajlowych – Czereśniowy Pokusa, która bardzo dobrze udaje się w uprawie ogrodniczej.
Sprawdź:
Podłoże pod pomidory
Wybierając podłoże pod uprawę, najlepiej zainwestować w odkwaszony substrat o pH 5,5-6,5 do nabycia w sklepach ogrodniczych. Nasion wysianych do takiego podłoża nie trzeba zaprawiać. Są także gotowe podłoża do siewu.
Kiedy wysiewać pomidory
Pomidory trzeba wysiewać tak, żeby rośliny były odpowiednio mocne, kiedy nadejdzie czas wysadzenia ich na stałe miejsca. Ale nie można tego zrobić zbyt wcześnie, bo siewki potrzebują dużo światła. Można zacząć na przełomie lutego/marca, natomiast zaleca się, by wysiewanie pomidorów na rozsady zakończyć do 20–23 marca. W praktyce bywa, że sieje się je jeszcze w kwietniu. Rozsada powinna mieć ciepło (szczególnie na początku), trzeba też dbać o regularne podlewanie (najlepiej od dołu), żeby podłoże nie przesychało. Kiedy siewki mają już liście właściwe, trzeba je przepikować do osobnych doniczek, wybierając najsilniejsze sadzonki.
Już czas na kwiaty na balkon i taras! Te kolorowe i wytrzyma...
Uprawa pomidorów bez chemii
Znamy wszyscy tę mądrą zasadę, która brzmi „jesteś tym, co jesz". Warto więc trzymać się jej i w ogrodzie, ograniczając przemysłowe, chemiczne preparaty do minimum. Środki ochrony roślin, uzdatniające glebę, nawozy najlepiej wybierać naturalne. Z gotowych nawozów sztucznych lepiej korzystać powściągliwie, w szczególności uważając na nadmiar nawozów azotowych. Mogą między innymi spowodować to, że roślina, szczególnie przy niedoborach światła stanie się nadmiernie wybujała, a więc i wątła oraz mniej produktywna. Lepiej jest zadbać o odpowiednią ilość fosforu, potasu i magnezu, które odżywią roślinę, poprawiając wchłanialność azotu z gleby.