Spis treści
Kiedy siać i sadzić pomidory?
W polskim klimacie pomidory uprawia się tylko rozsady, czyli przygotowanych wcześniej sadzonek. Nasiona pomidorów sieje się w domu, w marcu, a do gruntu można je posadzić po połowie maja. Wynika to z faktu, że pomidory lubią ciepło, a jednocześnie długo rosną. Dowiedz się więcej: jak przygotować zdrowe i mocne sadzonki pomidorów. Miejsce pod ich uprawę trzeba wybrać starannie.
Gdzie sadzić pomidory? Miejsce jest ważne
Pomidory do tego, by dobrze rosnąć i owocować, potrzebują ciepła i słońca. Często uprawia się je pod osłonami, wiele odmian nadaje się także do uprawy na grządkach. W każdym przypadku trzeba je posadzić w słonecznym miejscu.
Ziemia dla pomidorów. O to zadbaj
Pomidory potrzebują żyznej i próchniczej ziemi, która będzie lekko wilgotna. Gdy nie pada, trzeba pamiętać o podlewaniu pomidorów. Ale błędem jest sadzenie ich na glebach podmokłych, ciężkich, nie lubią też takich, gdzie poziom wody gruntowej jest wysoki (wyższy niż 80–100 cm).
Pamiętajmy też, że ziemia powinna mieć odczyn tylko lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego (pH 5,5–6,5). Jeśli mamy bardziej kwaśną, czyli o niższym poziomie pH, podłoże warto zwapnować, stosując np. dolomit. Najlepiej to zrobić poprzedniej jesieni. To, jaki jest odczyn gleby w ogrodzie łatwo sprawdzić.
Jeśli jesienią nawieźliśmy ziemię obornikiem, pomidory można sadzić w drugim roku po zastosowaniu tego nawozu.
Gdzie nie sadzić pomidorów?
Pomidorów nie sadźmy w miejscach zacienionych, na słabych glebach, które szybko wysychają lub są stale podmokłe. Unikajmy też obniżeń terenu, gdzie tworzą się tzw. zastoiska mrozowe.
Po czym sadzić pomidory?
W uprawie pomidorów ważne jest też to, co rosło w danym miejscu przed nimi. Pomidory warto sadzić w miejscach, gdzie w poprzednim sezonie uprawialiśmy:
Są to rośliny, które mają korzenie płytsze niż pomidory i pobierają składniki mineralne z innych warstw gleby. Warzywa strączkowe wzbogacają ziemię w azot (można je także stosować jako zielony nawóz w poprzednim sezonie).
Dobrym przedplonem dla pomidorów jest także sałata i rukola, którą można posadzić w tym sezonie wiosną, a zebrać, zanim posadzimy pomidory. Można też postawić na szpinak zimowy, który można posiać poprzedniej jesieni na plon wiosenny.
Po czym nie sadzić pomidorów?
Jest też kilka warzyw, po których nie wolno sadzić pomidorów. Należy do nich:
- papryka,
- bakłażany,
- ziemniaki,
- oraz same pomidory.
Te rośliny należą do tej samej rodziny, a ich uprawa rok po roku w tym samym miejscu sprzyja rozwojowi chorób. Patogeny, które je atakują, mogą przetrwać w glebie 2-3 lata i porażać kolejne rośliny.
Dobre i złe sąsiedztwo dla pomidorów
Sadząc pomidory, warto też wiedzieć, że są też takie rośliny, w których towarzystwie pomidory lepiej rosną, są zdrowsze, a nawet smaczniejsze. Jednak nie każde sąsiedztwo jest dobre. Dowiedz się więcej: z czym warto sadzić pomidory, a z czym nie.
Wybrane źródła
Ciemniak, L., Technologie uprawy wybranych gatunków warzyw w systemie polowym – papryka – pomidor, Centrum doradztwa rolniczego w Brwinowie, oddział w Radomiu, Radom 2017
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?