Tunel ogrodowy łatwo kupić. Na co zwrócić uwagę, wybierając tunel do ogrodu? Jak go zamontować i przygotować pod uprawę? Sprawdź!

Katarzyna Józefowicz
Tunel w ogrodzie pozwala mieć lepsze i wcześniejsze zbiory.
Tunel w ogrodzie pozwala mieć lepsze i wcześniejsze zbiory. pexels.com
Tunele ogrodowe są coraz popularniejsze w sprzedaży. Można je nabyć niemal w każdym markecie i sklepie ogrodniczym. Jednak trzeba widzieć, na co zwrócić uwagę, żeby taki tunel był rzeczywiście funkcjonalny. Podpowiadamy, jakie powinien mieć wymiary i co jest ważne przy wyborze. Radzimy, jak zamontować tunel ogrodowy, gdzie go umieścić i jak przygotować do uprawy.

Spis treści

Warzywa możemy uprawiać w każdym, nawet niewielkim ogrodzie, ale jeśli marzą się nam świeże nowalijki, pachnące pomidory czy smakowite papryki, powinniśmy pomyśleć o ich uprawie pod osłonami. Oczywiście nie musimy od razu budować okazałej szklarni czy wielkiego tunelu, ani nawet tworzyć takiej konstrukcji od podstaw, gdyż na rynku mamy duży wybór gotowych tuneli, przeznaczonych do samodzielnego montażu na niewielkiej działce (koszty nie muszą być wyższe niż w przypadku samodzielnej budowy tunelu).

Najlepsze wymiary i cena tunelu ogrodowego

Dobrze jednak, jeśli taki tunel nie będzie miał mniej, niż 10 m2, bo wtedy więcej roślin możemy w nim uprawiać. Polecana wielkość to ok. 15-20 mkw, w tym szerokość to ok. 2,5- 3 m, a długość ok. 3-6/7 m. W najwyższym punkcie powinien mieć też nie mniej niż 2 m, co pozwoli nam swobodnie się w nim poruszać. W marketach ogrodniczych lub w sklepach internetowych kupimy gotowy tunel o powierzchni ok. 10 mkw już za ok. 500 zł – 600 zł, choć oczywiście większe i lepiej wyposażone egzemplarze będą droższe. Nie musimy decydować się na najdroższe z nich, ale powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby potem uniknąć rozczarowań.

Tunel ogrodowy – co jest w zestawie?

Podstawowa wersja tunelu składa się ze stelaża z otworem wejściowym po obu jego końcach (otwieranym lub zwijanym i zapinanym na suwak) oraz folii ogrodniczej. W skład kompletu wchodzą też akcesoria montażowe, takie jak sznurki, liny, śledzie, kołki, kształtki, wsporniki czy śruby oraz spinki lub rzepy, mocujące folię do stelaża od wewnątrz. Dodatkowo tunel może być też wyposażony w okienka, ułatwiając wietrzenie pomieszczenia, cieniówki, chroniące przed silnym słońcem, a nawet mocowane wewnątrz półki lub regały.

Jak wybrać tunel ogrodowy? Na to zwróć uwagę

Przy zakupie najważniejsze są jednak dwa elementy: stelaż i folia. Stelaż powinien być wykonany z mocnych, najlepiej stalowych i ocynkowanych profili, które nie zardzewieją po pierwszym deszczu i nie złożą się od silniejszego wiatru. Dostępne są też wprawdzie lżejsze, wygodniejsze i tańsze stelaże z tworzywa, ale wykonana z nich konstrukcja jest mniej stabilna i bardziej podatna na deformacje z powodu np. wysokich temperatur.
Druga sprawa to folia, która powinna być mocna (najlepiej wielosezonowa), elastyczna, dostatecznie gruba (min. 140 g), zabezpieczona przed promieniowaniem filtrem UV (współczynnik przy UV oznacza trwałość folii i tak np. UV 4 to folia na 4 sezony, a więc na 2 lata) i wzmocniona specjalną siatką. Musi też posiadać u podstawy kołnierz (nadwyżka folii), który później będzie można zamocować w ziemi.

Kolor folii na tunel. Zielona a przezroczysta

Warto też zwrócić uwagę na kolor folii, gdyż zielona przepuszcza mniej światła, ale zapewnia uprawom wyższą temperaturę, a bezbarwna dostarcza więcej światła, ale jest pod nią chłodniej.

Miejsce pod tunel ogrodowy

Zanim jednak przystąpimy do wyboru i montażu tunelu, musimy najpierw przygotować dla niego stanowisko, które powinno znajdować się na płaskim, równym terenie. Są różne opinie dotyczące ustawiania dłuższego boku tunelu względem stron świata (jedne sugerują wschód-zachód, inne północ-południe), ale najważniejsze jest, aby tunel stał w miejscu zacisznym i dobrze oświetlonym, bo jego ustawienie w cieniu nie ma sensu. Nie musimy się natomiast bać słońca, bo jeśli latem będzie przypiekało zbyt mocno, wnętrze tunelu można osłonić cieniówkami.

Przygotuj ziemię pod tunel

Bez względu na to, w którą stronę ustawimy tunel, musimy odpowiednio przygotować pod niego podłoże, jesienią nawożąc ziemię obornikiem, a wiosną kompostem. Przed postawieniem tunelu podłoże należy też przekopać, oczyścić z chwastów, kamieni i śmieci, a następnie wyrównać grabiami.

Montaż tunelu ogrodowego

Rozstawianie tunelu zaczynamy od montażu ramy, która będzie jego podstawą. Następnie kotwiczymy ramę w podłożu za pomocą specjalnych szpilek i umieszczamy w niej pałąki, które stabilizujemy za pomocą podłużnych rurek oraz drzwi (każdy zestaw tunelowy zawiera dokładną instrukcję montażu). Wokół podstawy tunelu wykopujemy rowek, nakładamy na konstrukcję folię, mocno ją naciągamy, montujemy od wewnątrz do rurek, a kołnierz znajdujący się na dole, układamy w wykopanym rowku i przysypujemy ziemią, co zabezpieczy folię przed zerwaniem przez wiatr.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom