Jak zrobić ogórki kiszone? Sprawdź, jak kisić ogórki, żeby były smaczne. Poznaj proste i sprawdzone przepisy na kiszone ogórki

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Przedstawiamy najlepsze przepisy na kiszone ogórki w nowej odsłonie. Sprawdź, jak zrobić ogórki kiszone w oryginalnej wersji.
Przedstawiamy najlepsze przepisy na kiszone ogórki w nowej odsłonie. Sprawdź, jak zrobić ogórki kiszone w oryginalnej wersji. Eva Elijas/Pexels.com
Sezon na ogórki już się rozpoczął, więc wielu z nas zaczyna je kisić i marynować na potęgę. W sieci znajdziemy wiele tradycyjnych przepisów na kiszone ogórki, które towarzyszą nam od lat. Podpowiadamy, jakie składniki dodać do ogórków podczas kiszenia, żeby zrobić kiszonki o oryginalnym smaku. Poznaj nasze sprawdzone i najlepsze przepisy na kiszone ogórki.

Kiszenie ogórków: o czym musimy pamiętać?

Kiszenie ogórków wydaje się banalnie proste, choć wiele osób poległo na najprostszym przepisie. Ten zakłada przygotowanie i oczyszczenie ogórków, wsadzenie ich do słoików i zalanie wcześniej przygotowaną solanką. Jednak o tym, czy ogórki uda się ukisić i czy wyjdą z tego kiszenia smaczne decydują niuanse. Wystarczy małe zaniedbanie a ogórki staną się miękkie, zalewa mętna i całość zamiast do żołądka trafi do śmieci.

Najistotniejsza jest bowiem jakość ogórków, które chcemy ukisić. Warzywa powinno się zacząć kisić możliwie szybko po ich zerwaniu (dlatego do pracy przy kiszeniu warto zabrać się rano, gdy wrócimy z targu ze świeżą porcją ogórków), jakość użytej wody (lepiej stosować przegotowaną niż „kranówkę") czy soli (sól jodowana nie sprawdza się najlepiej). Solanka również musi być odpowiednio przygotowana i wlana do czystych, wyparzonych słoików zakręcanych (wekowanych) równie czystymi i wyparzonymi zakrętkami.

Ogórki kiszone w całkiem nowej odsłonie

Gdy przygotowywanie standardowych ogórków kiszonych przestanie być problemem (lub poczujemy ochotę na odmianę), można pokusić się o przygotowanie ich według nieco innych receptur. Warto spróbować zrobić choć kilka słoików ogórków kiszonych w wersji nieco mniej standardowej. Jakie są najbardziej interesujące?

Jako dodatki, które wpływają na smak i aromat ogórków, wykorzystuje się m. in. :

  • liście wiśni,
  • liście dębu,
  • liście porzeczki,
  • liście orzecha włoskiego,
  • liście winogron,
  • sosnowe igły.

Niektórzy nie wyobrażają sobie kiszenia ogórków bez obecności liści laurowych czy ziela angielskiego, inni stawiają na zioła – rozmaryn, lubczyk, tymianek czy bazylię. Oczywiście – nie stosujemy wszystkich jednocześnie.

Sprawdzony przepis na ogórki kiszone w butelkach

Oryginalnym pomysłem na kiszenie ogórków jest przygotowanie ich w butelkach. Dobrze w tej roli sprawdzają się butelki po wodzie źródlanej, które mają pojemność 5–6 litrów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać i mniejsze naczynia – na przykład po maślance czy mleku. Przy okazji można zastosować w kuchni ponownie przedmioty, które po opróżnieniu trafiłyby do śmieci. Składniki potrzebne do kiszenia ogórków w butelkach są takie same, jak w przypadku klasycznego przepisu.

Potrzebne będą: ogórki raczej małe, korzeń i liście chrzanu, czosnek, koper, sól kamienna niejodowana (1–1,5 łyżki na litr zalewy) i dobrej jakości woda. Opcjonalnie można dodać wspomniane wcześniej liście dębu, czarnej porzeczki czy wiśni.

Największą trudność stanowić może ciasne ułożenie ogórków w butelce. Na jej dole układamy wszystkie dodatki, następnie ogórki, które przetykamy jeszcze liśćmi i korzeniem chrzanu oraz czosnkiem. Tak przygotowane ogórki odstawia się na kilka dni w ciemne miejsce. Butelki powinny być zakręcone, ale na tyle delikatnie, by dać możliwość wylania się nadmiaru zalewy, gdy ta zacznie pracować. Po około 5–6 dniach ogórki kiszone są gotowe do spożycia. By dalej „nie pracowały”, można je umieścić w lodówce. Ogórków z butelki nie wydłubujemy, mogą się przy tym uszkodzić – odcięcie szyjki butelki rozwiązuje problem z dostaniem się do wnętrza.

Ogórki kiszone na sucho, czyli niezawodny przepis na ogórki kiszone bez wody

Dość oryginalny przepis na kiszone ogórki, który u wielu początkowo budzi zdziwienie. Jak to – kiszenie ogórków bez wody? A jednak – można. Ogórki wykorzystywane w tym przepisie powinny być niewielkich rozmiarów. Jak się zabrać za kiszenie ogórków na sucho?

Ogórki na sucho krok po kroku:

  1. Ogórki trzeba umyć i przez kilka godzin trzymać w zimnej wodzie.
  2. Po wyjęciu z niej należy je wytrzeć do sucha, usunąć ogonki i przekroić na połowy wzdłuż (chodzi o to, by sok z ogórków rozpuścił sól).
  3. Następnie ogórki wkłada się do foliowego woreczka – ważne, by był szczelny i przeznaczony do kontaktu z żywnością. Całkiem dobrze w tej roli sprawdzają się specjalne woreczki na mrożonki.
  4. Następnie do ogórków dodaje się rozdrobniony standardowy zestaw przypraw do kiszenia – pokrojone ząbki czosnku, korzeń chrzanu, koper, ziarenka gorczycy, ewentualnie liść laurowy. Można też zakupić przyprawę do kiszenia ogórków.
  5. Całość posypuje się gruboziarnistą solą i tak naciska na worek, by usnąć z jego wnętrza powietrza, a jednocześnie rozprowadzić sól po ogórkach.
  6. Tak przygotowane ogórki pozostawia się w lodówce na 6-8 godzin, a po wyjęciu z niej ogórkom daje się jeszcze 2–3 dni na dojście w miejscu chłodnym i zacienionym.
  7. Po wszystkim ogórki kiszone na sucho wyjmuje się z worków i przechowuje w lodówce, gdzie mogą wytrzymać przez kolejne kilka dni. Ich smak jest oryginalny i niepowtarzalny, nieco inny niż ogórków kiszonych w sposób tradycyjny.

Niezawodny przepis na ogórki kiszone na ostro z papryką habanero

To propozycja dla zwolenników wyrazistych smaków. Ogórki kiszone z papryką habanero, zdecydowanie ostrzejszą niż papryczki chili, to znakomita przekąska i dodatek do potraw obiadowych. Przygotowanie ogórków i zalewy odbywa się tak, jak w wypadku przygotowywania ogórków tradycyjną metodą, jednak na samym końcu do słoików dodaje się papryki habanero. Te muszą być starannie oczyszczone i pozbawione pestek. Im ostrzejsze mają być ogórki, tym więcej papryczek należy wsadzić do słoika – w przypadku habanero (można wykorzystać również papryczki piri piri czy jalapeno) zalecana jest jednak pewna wstrzemięźliwość w tym względzie.

Wyjątkowy przepis na ogórki kiszone na słodko z miodową nutą

Ogórki kiszone mogą mieć też lekko słodkawy posmak, gdy w przepisie wykorzysta się miód. Do słoików dodajemy pokrojone ząbki czosnku, liście kopru wraz z łodygami, korzeń chrzanu, pieprz, liść winogrona i oczywiście sól kamienną. Obecność miodu (łyżka, dwie naturalnego miodu wielokwiatowego) wymaga kilkunastominutowej pasteryzacji. Osoby, które chciałyby przygotować ogórki kiszone o nieco słodkawym smaku, a z różnych przyczyn unikają miodu, mogą zastąpić go cukrem trzcinowym.

Stoły na miarę Twojej rodziny

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom