Spis treści
Domowy dżem z czarnej porzeczki: co będzie potrzebne?
Do przygotowania domowego dżemu porzeczkowego powinniśmy przygotować szeroki garnek i ok. 12 wyparzonych słoików o pojemności 200-250 ml. Czarną porzeczkę najlepiej pozyskać ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie ma w niej nadmiaru szkodliwej chemii. Unikajmy zaopatrywania się w porzeczkę w hipermarketach czy dyskontach. Po owoce na przetwory możemy się wybrać na lokalną giełdę spożywczą, gdzie często pojawiają się produkty z ekologicznych sadów. Warto też podpytać rodzinę lub znajomych, czy nie mają sprawdzonych źródeł, gdzie można kupić dobrej jakości owoce.
Czarna porzeczka na domowe przetwory na zimę powinna być w pełni dojrzała, jędrna i okazała. Uszkodzonych, nadpsutych i niedojrzałych owoców powinniśmy się pozbyć.
Najlepszy przepis na dżem z czarnej porzeczki
Dżem z czarnej porzeczki to jeden z prostszych w przygotowaniu przetworów na zimę. Do wykonania potrzeba zaledwie trzech składników. Podsuwamy łatwy przepis na dżem porzeczkowy własnej roboty. Zobacz, jakie to łatwe – świetnie poradzi sobie nawet kuchenny laik.
Niezbędne składniki:
- 2 kg czarnej porzeczki;
- 0,8-1 kg cukru,
- ok. 150 ml przefiltrowanej wody.
Przygotowanie dżemu porzeczkowego krok po kroku:
- Owoce czarnej porzeczki najpierw dokładnie myjemy. Najwygodniej umieścić je w obszernej misce z zimną wodą i delikatnie przemieszać. Następnie odsączamy je na durszlaku i dokładnie płuczemy pod kranem.
- W kolejnym kroku pozbywamy się szypułek i gałązek, a następnie wkładamy wszystkie owoce do dużego garnka, dodajemy pół szklanki wody i przykrywamy naczynie pokrywką.
- Włączamy kuchenkę i podgrzewamy czarną porzeczkę do momentu, aż zacznie wrzeć.
- Zdejmujemy pokrywkę i gotujemy owoce na małej mocy palnika, co jakiś czas delikatnie je mieszając, żeby nie przywarły do dna.
- Gdy owoce znacznie zmniejszą swoją objętość i puszczą sok, stopniowo dodajemy cukier, dokładnie mieszamy i nadal gotujemy.
- Gdy masa owocowa zrobi się bardzo gęsta, wyłączamy palnik. Konsystencja jest idealna, gdy po rozgarnięciu owoców nie pojawia się między nimi sok.
- Jeśli lubimy dżem o konsystencji musu, pod koniec gotowania możemy owoce ostrożnie zblendować, żeby nie pochlapać czarną porzeczką kuchennego blatu, ściany i frontów.
- Teraz możemy nakładać gorący dżem do słoików, zostawiając na górze ok. 1 cm wolnej przestrzeni i mocno je zakręcając.
- Czas na pasteryzację. Dno szerokiego garnka wyściełamy ścierką i umieszczamy na niej słoiki z dżemem w niewielkiej odległości od siebie. Nie powinny się stykać.
- Do rondla wlewamy wodę do ok. 3/5 wysokości słoików.
- Ustawiamy palnik na średnią moc i doprowadźmy wodę w garnku do wrzenia.
- Następnie zmniejszamy moc grzania i pasteryzujemy dżem porzeczkowy przez 10-15 minut.
- W kolejnym kroku ostrożnie wyjmujmy słoiki z garnka, obracamy je do góry dnem i zostawiamy na kuchennym blacie do ostygnięcia.
- Po całkowitym ostudzeniu możemy już dżem odwrócić i wstawić w chłodne, suche i ciemne miejsce, najlepiej do spiżarki czy piwnicy. Smacznego!
Stoły na miarę Twojej rodziny
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?