Jak uporać się z problemem, gdy piec na paliwo stałe szwankuje

ewk
Piec na paliwo stałeJak uporać się z problemem, gdy piec na paliwo stałe szwankuje
Piec na paliwo stałeJak uporać się z problemem, gdy piec na paliwo stałe szwankuje mk
Mimo coraz szerszej oferty na rynku instalacyjnym, kotły na paliwo stałe dalej należą do najpopularniejszych. Rośnie też różnorodność tego typu urządzeń i co za tym idzie ilość ewentualnych problemów z jakimi może spotkać się użytkownik.

A jeśli masz piec gazowy, zobacz: Problemy z piecami gazowymi. Jak sobie z nimi radzić 

Brak mocy = zimno

Największą bolączką w czasie użytkowania kotła na paliwo stałe są zbyt niskie parametry osiągane na wyjściu z kotła. W związku z tym temperatura wody w instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej czy temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych nie są zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W przypadku takich kłopotów powinniśmy sprawdzić przede wszystkim skuteczność ciągu kominowego. Może on być niedostateczny z powodu nieszczelności lub zanieczyszczenia systemu spalinowego. Nie pozostaje wówczas nic innego, jak samemu usunąć lub zlecić usunięcie nieszczelności (komina, czopucha czy drzwiczek kotła) oraz wyczyszczenie kanałów spalinowych w kotle, czopucha i komina.

Wato wiedzieć: Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy

Brak możliwości uzyskania odpowiedniej wydajności kotła może być spowodowana również kłopotami z dopływem odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Czasem jest to skutek zbyt małego dopływu powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł. Pamiętajmy, że nie wystarczy umieszczenie w kotłowni dwóch (wymaganych!) otworów. Muszą one też mieć odpowiednią przepustowość i usytuowanie. Nawiew o powierzchni co najmniej 200 cm2 musi być umieszczony na maksymalnej wysokości 0,5 m od podłogi, a wywiew o minimalnym przekroju 14 x 14 cm pod stropem pomieszczenia. Jeśli ten warunek jest w naszej kotłowni spełniony to przyjrzyjmy się czy oba kanały (nawiew i wywiew) są drożne.

Przeczytaj również: Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu 

Może się też zdarzyć, że mimo odpowiedniej wentylacji, odpowiednia ilość powietrza jednak nie dociera pod ruszt w związku z czym paliwo nie spala się całkowicie. Przyczynami tego mogą być: przepełnienie komory popielnika, zbyt mały prześwit przepustnicy w drzwiczkach dolnych, złe ustawienie lub uszkodzenie miarkownika spalania. W tej sytuacji wystarczy wyczyścić popielnik, otworzyć przepustnicę, ustawić poprawnie lub wymienić na sprawny miarkownik spalania.

Brak powietrza = czad

Jednym z najniebezpieczniejszych, często tragicznych, skutków niepełnego spalania m.in.: drewna i węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania, jest powstawanie czadu (tlenku węgla). Dlatego warto jeszcze raz podkreślić konieczność zapewnienia stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska oraz swobodny odpływ spalin.

Warto przeczytać poradnik: Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

Złe spalanie = straty

Widocznymi gołym okiem objawami złego spalania jest powstawanie na ruszcie tzw. spieków. Powoduje to, że zwiększa się ponad normę zawartość części palnych w popiele.
Przyczyną tego może być zbyt duża ilość powietrza podawana na ruszt lub nieodpowiednie dla kotła paliwo.

W pierwszym przypadku, nadmuch powietrza należy w takiej sytuacji zmniejszyć ręcznie lub w ustawieniach sterownika kotłowego. Jeśli tego typu zabiegi nie pomogą należy przyjrzeć się jakości paliwa. Pamiętajmy, że w większości, kotły domowej energetyki są dostosowane do węgla niespiekającego o liczbie RI najwyżej 5, typu 31.1 i 31.2 (liczba Rogi – miernik zdolności węgla do tworzenia spieków). Zakup węgla wyższego typu jest zalecany jedynie do kotłów z palnikami retortowymi II-ej generacji.

Równie źle będzie się spalał opał o podwyższonej wilgotności. Poza tym spalanie takiego opały znacznie przyśpiesza zużycie elementów mało odpornym na korozję, np. podajnikom ślimakowym, wewnętrznej części zasobnika kotła.
Jednym z elementów jakościowych jest odpowiednia granulacja paliwa. Dotyczy to szczególnie kotłów na eko-groszek i pelet. Nieodpowiednia ziarnistość jest najczęstszą przyczyną występowania zacięć podajników.

Na koniec warto przypomnieć, że każdy producent kotłów na paliwo stałe dostarcza wraz z urządzeniem, instrukcję obsługi, w której zawsze możemy znaleźć opis podstawowych niedomagań kotła. W rozdziale tym podane są też sposoby usuwania przyczyn niewłaściwej pracy urządzenia. Jeżeli nie znajdziemy tam odpowiedniej wskazówki, może to oznaczać jedynie, że powinniśmy zwrócić się do instalatora lub serwisu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom