Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla. Poradnik

redakcja.regiodom, Bosch
Kocioł na paliwo stałe w domu jednorodzinnymPrawidłowo eksploatowane i regularnie konserwowane kotły lub termy nie stanowią zagrożenia dla użytkownika. Dlatego nie warto oszczędzać na okresowych przeglądach tych urządzeń.
Kocioł na paliwo stałe w domu jednorodzinnymPrawidłowo eksploatowane i regularnie konserwowane kotły lub termy nie stanowią zagrożenia dla użytkownika. Dlatego nie warto oszczędzać na okresowych przeglądach tych urządzeń. mk
Do zatrucia tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym. To wtedy źle pojęta oszczędność i nadmierna szczelność pomieszczeń mogą doprowadzić do odcięcia dopływu powietrza zewnętrznego, zakłóceń ciągu kominowego i niekontrolowanej emisji spalin, a ostatecznie do... tragedii.

Każdego roku, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, gdy urządzenia grzewcze działają najintensywniej, słyszymy o ofiarach tlenku węgla, czyli czadu. Powszechnie uważa się, że przyczyną zaczadzeń są źle działające urządzenia grzewcze. Tymczasem prawda jest inna. Wpływ na bezpieczeństwo domowników ma stan całej instalacji i przewodów kominowych. Ważne jest również zachowanie użytkowników.

Dopływ świeżego powietrza – warunek poprawnego działania kotła

Najczęściej stosowanymi w prywatnych domach urządzeniami grzewczymi są termy i kotły. Termy, czyli przepływowe podgrzewacze wody, montowane są głównie w blokach i kamienicach, natomiast kotły w domach jednorodzinnych. Oba typy urządzeń do prawidłowej pracy potrzebują świeżego powietrza.

Termy i kotły konwencjonalne (z otwartą komorą spalania) czerpią powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Natomiast kotły kondensacyjne (z zamkniętą komorą spalania) zasilane są w powietrze zewnętrzne. W pomieszczeniach, w których montuje się kotły i termy zawsze powinny być drożne kratki wentylacyjne i drzwi z otworami wentylacyjnymi, jednak bardzo często nieświadomi zagrożeń mieszkańcy maskują otwory wentylacyjne na zimę, aby było... cieplej. W ten sposób są w stanie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie, ale sprowadzają też na siebie duże zagrożenie, mogące skończyć się nawet śmiercią.

Tlenek węgla – uboczny produkt procesu spalania

Zwiększona, zagrażająca ludzkiemu życiu, emisja tlenku węgla wynika z niepełnego spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych, które z kolei jest spowodowane brakiem dopływu właściwej ilości powietrza (tlenu) do urządzenia grzewczego.

Tlenek węgla to gaz wyjątkowo niebezpieczny, bo nie ma zapachu, smaku ani barwy. Dlatego nazwa się go „cichym zabójcą". Łączy się z hemoglobiną 300 razy łatwiej niż tlen i dlatego, w ciele wdychającego go człowieka ilość tlenu transportowanego z płuc do tkanek drastycznie spada. Dodatkowo tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem i utrudnia przenikanie go do tkanek, co jeszcze bardziej pogłębia efekt ich niedotlenienia i może doprowadzić ostatecznie nawet do śmierci.

Nie należy samemu przerabiać instalacji grzewczej

Chociaż obowiązujące przepisy wymagają, aby wszelkie zmiany w podłączeniach kominowych, w tym wymiana i instalacja nowych urządzeń grzewczych, były poprzedzone wydaniem stosownej opinii kominiarskiej, do tragedii przyczyniają się też często samowolne przeróbki instalacji w domach i mieszkaniach.

– Często przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe, złe wyprowadzenie przewodów ponad dachem, brak szczelności przewodów i łączników oraz brak drożności przewodów wynikający na przykład z zalegania w nich sadzy, a także brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej oraz brak należytej dbałości o stan techniczny urządzeń, czyli brak serwisu – podkreśla mistrz kominiarski Mirosław Antos, Korporacja Kominiarzy Polskich.

Warto przeczytać: Prawidłowy ciąg kominowy. Jak go zapewnić 

Wiele osób lekceważy konieczność dokonywania przeglądów urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. A przecież do obowiązkowych czynności profilaktycznych właściciela lub zarządcy budynku należą:

 • wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę (mistrza kominiarskiego) kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Budowlane art. 62),
 • wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co trzy miesiące), spalinowych (co sześć miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7.06.2010 r. (Dz.U. nr 109 poz. 719),
 • wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę z wymaganymi uprawnieniami (zgodnie z wymaganiami Ustawy Prawo Budowlane art. 62),
 • wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.

Przed kontrolą i konserwacją urządzeń grzewczych powinna być wykonana okresowa kontrola i czyszczenie przewodów kominowych. Dlaczego taka kolejność? Bo tylko wtedy można prawidłowo wyregulować urządzenie i zapewnić jego właściwą eksploatację, a co za tym idzie, zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.

Koniecznie musisz wiedzieć:Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu 

Polacy niechętnie wykonują okresowe przeglądy urządzeń i przewodów kominowych!

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Bosch Termotechnika, prawie co piąte urządzenie grzewcze używane w Polsce ma co najmniej dziesięć lat. Mimo tego 30% użytkowników kotłów i term nie wykonuje ich regularnych przeglądów. Częściej na okresowe kontrole decydują się mieszkańcy miast, a aż 25% wiejskich gospodarstw korzystających urządzeń grzewczych nigdy nie wykonało ich okresowego przeglądu.

– Pracujące niemal bez przerwy urządzenia grzewcze narażone są na duże zużycie eksploatacyjne i zanieczyszczenie mechanizmu. Z tego względu absolutną koniecznością jest przeprowadzanie regularnych przeglądów – twierdzi Krzysztof Milczarek, ekspert marki Junkers.

Podczas przeglądów kontrolowane, i w razie potrzeby także czyszczone, są w zależności od urządzenia:

 • palniki (główny i pilota),
 • wymienniki c.o. i c.w.u.,
 • filtry zabezpieczające urządzenie,
 • elektrody (jonizacyjna i zapłonowa).

Sprawdzana jest też szczelność i prawidłowość działania czujnika ciągu kominowego, elementów doprowadzających paliwo i wodę oraz całej instalacji. Kontroli podlega również stan instalacji elektrycznej, zabezpieczeń i regulatorów oraz naczynia wzbiorczego i instalacji odprowadzającej spaliny, a także praca pomp i mieszaczy. Mierzona jest też wartość CO2 (dwutlenku węgla).

Coraz popularniejsze staje się instalowanie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze, detektorów tlenku węgla. Warto jednak pamiętać, że aby nie doszło do tragedii trzeba przede wszystkim zapobiec niekontrolowanej emisji tlenku węgla. 

Tych zasad musisz przestrzegać używając urządzeń grzewczych

 1. Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do mieszkania (nie zaklejaj i nie zasłaniaj otworów wentylacyjnych, staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia, przy wymianie okien zwróć uwagę na możliwość ich rozszczelnienia).
 2. Zachowuj szczelną i drożną instalację kominową (stosuj certyfikowane elementy systemów kominowych).
 3. Pamiętaj o regularnych przeglądach i kontrolach swoich urządzeń grzewczych (przeglądy powinny być przeprowadzone co najmniej raz w roku przez kompetentnego serwisanta).
 4. Pamiętaj o regularnych przeglądach i czyszczeniu kominów i przewodów wentylacyjnych oraz kontrolowaniu czy przez Twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny (czynności tych może dokonać wyłącznie uprawniony kominiarz).
 5. Przy rozpalaniu nie używaj materiałów łatwopalnych, takich jak benzyna czy rozpuszczalniki.
 6. Nie pal w swoim urządzeniu grzewczym śmieci, plastikowych butelek, opon, zniszczonych ubrań, mokrego drewna itp. Stosuj tylko zgodne z wytycznymi producenta paliwo.
 7. Nie korzystaj z niesprawnych urządzeń grzewczych i nie naprawiaj ich sam.
 8. Przemyśl wymianę starego urządzenie na nowoczesne i wysokosprawne, oznaczone znakiem CE. Pomyśl również o zastąpieniu starego urządzenia gazowego urządzeniem z zamkniętą komorą spalania z nowoczesnym systemem kominowym powietrzno-spalinowym pobierającym powietrze potrzebne do prawidłowego spalania z zewnątrz. 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom