Kotły gazowe (podobnie jak wszystkie inne) to urządzenia, które mogą czasami, odmówić posłuszeństwa. Może to być nieprawidłowość, drobna usterka lub poważniejsza awaria. I w zależności od powagi problemu, możemy sami próbować go rozwiązać lub też wezwać serwis.
W przypadku kotłów gazowych, tak naprawdę jest niewiele problemów, które użytkownik może sam poprawnie zdiagnozować i naprawić. Nie należy wykonywać czynności, które nie są ujęte w instrukcji obsługi do samodzielnego zrobienia.
Kocioł nie włącza się
Z tego typu sytuacją możemy mieć do czynienia w przypadku dłuższej przerwy w użytkowaniu urządzenia. Pierwsze co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji to sprawdzenie poprawności zasilania w energię elektryczną. Może okazać się, że brak jest zasilania w gniazdku elektrycznym i wystarczy włączyć odpowiednie zabezpieczenie lub bezpiecznik na tablicy. Warto też sprawdzić i ewentualnie wymienić bezpiecznik w kotle.
Drugi krok to sprawdzenie zasilania w gaz czyli poprawność otwarcia zaworu zasilającego oraz drożność filtra gazu.
Warto wiedzieć: Kotły gazowe. Dostępne rodzaje kotłów
W przypadku pieców dwufunkcyjnych może zdarzyć się, że kocioł pracuje w przypadku poboru ciepłej wody ale nie włącza się w funkcji centralnego ogrzewania z powodu braku minimalnego odbioru ciepła. Oznacza to, że albo mamy zakręcone wszystkie zawory w instalacji albo też instalacja jest zapowietrzona. Wystarczy wówczas odkręcić zawory lub odpowietrzyć grzejniki.
Inne przyczyny, dla których kocioł się nie włącza, takie jak nieresetowalny kod usterki, brak wody w instalacji czy zapowietrzenie kotła, to już powody do wezwania serwisu.
Kocioł wyłącza się
Problem ten może wystąpić przynajmniej w trzech przypadkach:
- zapowietrzenie instalacji grzewczej,
- ustawienie zbyt niskich parametrów ciepłej wody lub temperatury pomieszczeń,
- zakłócenia w dopływie powietrza lub w odprowadzaniu spalin.
W pierwszym przypadku – odpowietrzamy instalację, w drugim – podnosimy temperaturę wody użytkowej lub pomieszczeń. Trzeci przypadek to już zdecydowanie zadanie dla serwisu lub wykwalifikowanego kominiarza.
Zobacz również: Przegląd kotła: jak często go zlecać i komu
Może też się zdarzyć, że kocioł wyłączy się podczas normalnej eksploatacji na skutek drobnych nieprawidłowości w pracy palnika i wystarczy wcisnąć przycisk odblokowania usterki czyli zresetować kocioł.
Inne nieprawidłowości
Do gamy nieprawidłowości w funkcjonowaniu pieców gazowych możemy zaliczyć jeszcze:
- brak ciepłej wody użytkowej,
- zbyt zimno w pomieszczeniach,
- zbyt ciepło w pomieszczeniach.
Gdy kocioł nie wytwarza ciepłej wody o zadanych parametrach powinniśmy najpierw sprawdzić filtr na zasilaniu zimnej wody i w przypadku jego zabrudzenia – wyczyścić go lub wymienić.
Jeśli te zabiegi nic nie dadzą trzeba będzie najprawdopodobniej wezwać fachowca do udrożnienia (wyczyszczenia) kotłowego wymiennika ciepła.
W przypadku, kiedy kocioł nie dogrzewa lub przegrzewa mieszkanie, powinniśmy zmienić zadaną temperaturę. Postępując zgodnie z zaleceniami producenta, ustawiamy na termostacie prawidłową temperaturę lub pochylenie i poziom krzywej grzewczej w kotle.
Warto pamiętać, że wielu kosztów i problemów z piecami gazowymi, będziemy mogli uniknąć stosując się do zaleceń zawartych w instrukcji obsługi oraz zlecając coroczną konserwację i przegląd wykwalifikowanemu personelowi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE