Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie, by polisa nie była droga

redakcja.regiodom
Ubezpieczone mieszkanieOptymalne ubezpieczenie mieszkania nie powinno dotkliwie nadszarpnąć naszego domowego budżetu. Dobrą polisę można kupić za mniej niż 200 zł rocznie. Warto wydać te pieniądze, ponieważ każdego mogą dotknąć różne sytuacje życiowe: włamanie, kradzież czy zdarzenie związane z warunkami atmosferycznymi. Ponadto ważny wpływ na bezpieczeństwo i koszty eksploatacji mieszkania mają również nasi sąsiedzi (np. zalania).
Ubezpieczone mieszkanieOptymalne ubezpieczenie mieszkania nie powinno dotkliwie nadszarpnąć naszego domowego budżetu. Dobrą polisę można kupić za mniej niż 200 zł rocznie. Warto wydać te pieniądze, ponieważ każdego mogą dotknąć różne sytuacje życiowe: włamanie, kradzież czy zdarzenie związane z warunkami atmosferycznymi. Ponadto ważny wpływ na bezpieczeństwo i koszty eksploatacji mieszkania mają również nasi sąsiedzi (np. zalania). mk
Choć mieszkań w Polsce przybywa, to wciąż wiele z nich nie jest ubezpieczonych. Eksperci podpowiadają, co zrobić, aby taniej ubezpieczyć swoją nieruchomość.

Od stycznia do sierpnia 2013 roku oddano w Polsce do użytkowania ponad 91 tys. mieszkań – wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego. To nieznacznie mniej niż przed rokiem, ale o blisko 20 proc. więcej niż w 2011 roku.

Choć liczba mieszkań rośnie, to nadal wiele z nich jest nieubezpieczonych. Według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w 2012 roku Polacy kupili 8,4 mln polis na mieszkania i domki letniskowe. To w zestawieniu ze statystyką łącznej liczby mieszkań zebraną przez GUS oznacza, że ubezpieczonych było wówczas ok. 60 proc. nieruchomości.

– Bardzo często decyzja o rezygnacji z ubezpieczenia mieszkania wynika z chęci oszczędzenia i przekonania, że polisa jest droga. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją metody, dzięki którym ochrona domu czy mieszkania może być znacznie tańsza – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Sposoby na tańsze ubezpieczenie nieruchomości

Instalacja zabezpieczeń w domu

Przeciwwłamaniowe okna i drzwi, rolety, czujniki dymu, domofon z wizjerem, alarm – posiadanie tego typu zabezpieczeń obniża ryzyko kradzieży czy pożaru. Ubezpieczyciele dobrze zdają sobie z tego sprawę i są skłonni obniżyć koszt polisy, wiedząc, że właściciel mieszkania zadbał o bezpieczeństwo.

Przeczytaj również:Inteligentny dom nie musi być drogi

Poszukiwanie zniżek w firmach ubezpieczeniowych

Towarzystwa często oferują swoim klientom szereg upustów, więc warto zapytać o nie przed zakupem polisy. Nieraz można otrzymać zniżkę przy przedłużeniu umowy ubezpieczenia lub przy kupnie kilku polis w pakiecie (np. ochrona mieszkania + samochodu). Nawet do kilkudziesięciu złotych można oszczędzić rezygnując z płatności w ratach.

Ubezpieczenie tylko od niektórych sytuacji

Do ubezpieczenia nieruchomości warto wybrać tylko te elementy, które faktycznie mogą się przydać. Np. mieszkając z dala od rzeki można śmiało zrezygnować z ochrony na wypadek powodzi. Podobnie nie ma potrzeby ubezpieczać całego znajdującego się w domu mienia na wypadek kradzieży, ponieważ wiadomo, że złodzieje zainteresują się tylko najbardziej wartościowymi przedmiotami i te właśnie należy wymienić w polisie.

Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia

Wysokość odszkodowania w największym stopniu zależeć będzie od kwoty, na jaką wykupiliśmy ubezpieczenie. Dlatego należy zadbać, żeby kwota ta pozwoliła na pełne pokrycie ewentualnych strat i przywrócenie mieszkania do stanu sprzed szkody. Suma ubezpieczenia powinna więc odzwierciedlać wartość mieszkania i jego wyposażenia – jeśli będzie ona zbyt niska, kwota odszkodowania nie wystarczy na odbudowę lub zakup nowego mieszkania.

Nie likwidować drobnych szkód

Wielu właścicieli polis ubezpieczeniowych ulega pokusie likwidacji drobnych szkód o wartości do kilkuset złotych. W konsekwencji przy odnawianiu polisy trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Powstrzymując się od likwidacji małych szkód należy spodziewać się, że ubezpieczyciel przynajmniej utrzyma dotychczasową składkę, a być może zaproponuje też jej obniżenie.

Warto przeczytać: Ubezpieczenie OC w naszym życiu domowym 

– Ubezpieczyciele skłonni są bardzo elastycznie podchodzić do potrzeb swoich klientów. Spośród ogółu dostępnych elementów ochrony, właściciel mieszkania może wybrać jedynie te, które uważa za rzeczywiście potrzebne. Polisa może więc być z jednej strony „uszyta na miarę", a z drugiej tańsza – dodaje Anna Materny z Gothaer. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom