Jak prześwietlić dewelopera? Jakie dokumenty i gdzie sprawdzić? Poradnik

redakcja.regiodom, PBG Erigo
Deweloper buduje mieszkaniaDecydując się na zakup mieszkania od danego dewelopera, warto sprawdzić w rankingach, jak jest on postrzegany przez banki i czy dostaniemy kredyt na zakup nieruchomości od niego.
Deweloper buduje mieszkaniaDecydując się na zakup mieszkania od danego dewelopera, warto sprawdzić w rankingach, jak jest on postrzegany przez banki i czy dostaniemy kredyt na zakup nieruchomości od niego. mk
Szukasz mieszkania, a nie chcesz dołączyć do grona osób poszkodowanych przez upadłych deweloperów? Jest na to sposób – weź sprawy w swoje ręce i prześwietl dewelopera. Kolorowe foldery zmyliły już niejednego – gdzie zatem szukać wiarygodnych i twardych danych o deweloperze?

Zanim powierzymy deweloperowi oszczędności życia, bądź obciążymy się 30-letnim kredytem należy dokładnie się mu przyjrzeć. Poniżej kilka wypróbowanych, choć nie wszystkim znanych trików.

Odpis z Krajowego Rejestru Sądowego

Wybór dewelopera trzeba oprzeć na mocnych przesłankach i sprawdzonych informacjach. Standardem powinno być sprawdzenie Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Gdzie można otrzymać odpis z KRS danego dewelopera? O taki dokument wnioskujemy w wydziale rejestrowym sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę dewelopera. Za odpis zapłacimy 30 złotych – przy odpisie aktualnym (który zawiera aktualną treść wpisów w rejestrze pod podanym numerem KRS) oraz 60 zł – przy odpisie pełnym (który zawiera treść wszystkich wpisów pod danym numerem dokonanych od chwili rejestracji).

Zapoznaj się z tematem:Niedozwolone praktyki w umowach deweloperskich

Informacje z KRS można uzyskać także (nieodpłatnie) w odpowiednim Monitorze Sądowym i Gospodarczym (wydaje go Minister Sprawiedliwości, a udostępniają sądy). Na szczęście KRS dostępny jest też poprzez internet – na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Co sprawdzić w odpisie z KRS

Gdy mamy już dostęp do KRS, to czego powinniśmy tam szukać? Przede wszystkim warto upewnić się co do formy prawnej dewelopera. Informacja taka jest w Dziale pierwszym, w rubryce 1. Powinniśmy też znaleźć informacje na temat kapitału spółki – o ile deweloper jest spółką (Dział pierwszy, rubryka 8). Bardzo istotne są również dane na temat  wierzytelności oraz zaległości (Dział czwarty, rubryki 1 i 2). Informacje na temat toczących się postępowań sądowych, upadłościowych oraz układowych zawarte są w Dziale 6 przy rubrykach od 1 do 7.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto zerknąć też na rubrykę pierwszą w Dziale 2. Wskazane są tam osoby uprawnione do podpisywania umów w imieniu dewelopera.

– Z naszych doświadczeń wynika, że klienci coraz częściej sprawdzają wpis w KRS i dopytują się o różne informacje – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo. – To dla nas dobry sygnał, ponieważ świadomy klient docenia nie tylko lokalizację i wygląd inwestycji, ale także ogólne bezpieczeństwo transakcji – dodaje Stefanowski.

Księga wieczysta

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości, którą jesteśmy zainteresowani. Można to zrobić przez internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w dziale Elektroniczne Księgi Wieczyste.

Poradnik: Czego można dowiedzieć się z księgi wieczystej

Każda z ksiąg składa się z 4 działów. Znajdziemy w nich dane m.in. na temat tego, jakie prawa przysługują właścicielom nieruchomości (Dział I) i kim oni są (Dział II). Bardzo ważne są zapisy zawarte w dwóch ostatnich rozdziałach – to tam znajdziemy dane dotyczące wszelkich obciążeń nieruchomości. W dziale III znajdują się np. informacje na temat ewentualnej egzekucji z nieruchomości. Jeżeli budynek ma zostać np. zlicytowany, to wtedy taka wiadomość pojawi się w Księdze. Dział IV z kolei poświęcony jest kwestiom hipoteki.

Książka od dewelopera

Osoby, które kupują nowe mieszkanie w tej chwili i tak są w lepszej sytuacji niż ci, którzy przymierzali się do tego jeszcze dwa lata temu. Dlaczego? O bezpieczeństwo kupujących dba nowa ustawa deweloperska, która stawia klientów w znacznie lepszej sytuacji – także pod względem informacyjnym. W tej chwili osoby, które są zainteresowane kupnem mieszkania deweloperskiego muszą otrzymać od firmy budowlanej tzw. prospekt informacyjny.

Zawartość prospektu informacyjnego jest prawnie uregulowana. Warto dokładnie się jej przyjrzeć i przeanalizować. Prospekt ma dwie części: ogólną oraz indywidualną. W części ogólnej znajdziemy informacje na temat poprzednich inwestycji dewelopera oraz szczegółowe dane na temat interesującej nas inwestycji wraz z opisem warunków odstąpienia od umowy. To w tej części sprawdzimy, czy deweloper ma pozwolenia na budowę i jak wygląda harmonogram realizacji inwestycji. Cześć indywidualna prospektu poświęcona jest danym na temat konkretnej nieruchomości (cena, standardy wykończenia, liczba kondygnacji etc.). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom