Jabłka – niezwykłe właściwości oraz wartości odżywcze tych owoców

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
JabłkaJabłka to najpopularniejsze owoce polskich sadów, a zarazem najchętniej spożywane owoce przez okrągły rok.
JabłkaJabłka to najpopularniejsze owoce polskich sadów, a zarazem najchętniej spożywane owoce przez okrągły rok. pixel2013 (Pixabay.com)
Jabłka kojarzą się albo z Adamem i Ewą w raju, albo z odchudzaniem, albo z jesienią. Można te trzy skojarzenia połączyć: jabłka to niebo w gębie, zwłaszcza jesienią, gdy nastanie sezon, a do tego pomagają nam zrzucić zbędne kilogramy.

Jabłka to prawdopodobniej najpopularniejsze u nas owoce, przede wszystkim dlatego, że można je kupić o każdej porze roku. Mają one różne wielkości, kolory skórki i smaki, ale mają też rzeszę zwolenników, którzy codziennie sięgają przynajmniej po jeden taki owoc. Jest nawet powiedzenie: jedz dwa jabłka dziennie – pierwsze rano dla urody, a drugie po południu, dla zdrowia.

Jabłka na diecie

Jabłka są niskokaloryczne. W 100 gramach zawartych jest około 50 kalorii, zależnie od odmiany tych owoców. Dla porównania: 100 gramów gruszek zawiera mniej więcej 57 kalorii. Jabłka są łączone z odchudzaniem. Znana jest choćby kilkudniowa dieta jabłkowa, która – jak zapewniają osoby ją stosujące - pozwala schudnąć nawet 10 kilogramów. Istnieje też jabłkowa dieta weekendowa, która ma oczyścić nasz organizm z toksyn i jednocześnie poprawić przemianę materii.

Jabłka mają mało kalorii, dlatego warto wprowadzić je do diety w postaci zdrowych przekąsek.
Jabłka mają mało kalorii, dlatego warto wprowadzić je do diety w postaci zdrowych przekąsek. Fot. moreharmony 

(Pixabay.com)

Polecamy: Przepisy z jabłkami 

Bywa jednak, że po zakończonej diecie z jabłkami w roli głównej szybko wracamy do poprzedniej wagi. To przede wszystkim dlatego, że wracamy również do starych nawyków. Organizm, któremu przez parę dni (gdy byliśmy na diecie) dostarczaliśmy dosyć monotonnego jedzenia, w postaci jabłek, teraz domaga się urozmaicenia, a więc innych pokarmów. Z tego względu z ochotą zajadamy się mięsem (często zbyt tłustym) i słodyczami. To z tych powodów dieta jabłkowa staje się nieskuteczna.

Jabłko ze skórką jest najzdrowsze

Jabłka zawierają spore ilości błonnika. Ten natomiast wspomaga odchudzanie. Dzieje się tak dlatego, że gwarantuje nam uczucie sytości. W konsekwencji nie odczuwamy głodu, więc rzadziej sięgamy po przekąski czy też inne konkretne jedzenie. Powinno się jeść jabłka ze skórką (to nie dotyczy najmłodszych dzieci), nieobrane, ponieważ właśnie w niej znajdują się największe pokłady błonnika. Ten w jabłkach poprawia także trawienie, pomaga przy zaparciach, korzystnie wpływa na pracę jelit. Regularne jedzenie jabłek pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Jabłka, znowu dzięki obecności w nich błonnika, zapobiegają zawałowi serca i miażdżycy. Działają tak, jak niektóre leki nasercowe.

Jabłka pełne witamin

Witamina C, znajdująca się w jabłkach, zwiększa naszą odporność na przeziębienie oraz spowalnia procesy starzenia się organizmu. Kwas foliowy, o którym powinny pamiętać głównie kobiety ciężarne, także jest ukryty w jabłkach. On współodpowiada za prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki. Te owoce zawierają ponadto witaminę A (ona m.in. poprawia wzrok) i witaminę K (to m.in. od niej zależy krzepliwość krwi). W jabłkach jest także dużo potasu, który wspomaga pracę serca, utrzymuje odpowiednie ciśnienie krwi oraz napięcie mięśni. Jest również wapń i fosfor (oba odpowiadają za mocne kości i zdrowe zęby) czy magnez (koi nerwy, poprawia koncentrację i pamięć).

Jabłka też dla malucha

Jabłka, oczywiście nie w całości, ale starte na papkę, można już dawać nawet kilkumiesięcznym dzieciom. Półroczne maluchy dostają np. pierwsze deserki z jabłek. Te owoce nie uczulają, a kolejny plus mają taki, że zapobiegają anemii. To za sprawą żelaza, występującego w jabłkach. Ono wykazuje też właściwości przeciwutleniające, pomaga opóźnić procesy starzenia się organizmu.

Zobacz także:Szarlotka z bezą

Jabłka nie na dobranoc

Kto zamierza się odchudzać, a wieczorem nie chce już jeść sycącej kolacji, próbuje czasem oszukać głód, jedząc jabłka. Tymczasem jabłka są dobre, ale niekoniecznie na dobranoc. Stanowią bogate źródło cukrów prostych i właśnie z tego względu nie zaleca się ich jeść wieczorem czy na noc. Nie spożytkujemy już wtedy dostarczonego do organizmu cukru, gdyż pod wieczór metabolizm ma wolniejsze obroty. W konsekwencji cukier odłoży się nam w postaci tkanki tłuszczowej. Efekt: pojawią się fałdki w boczkach i na brzuchu. Co więcej, podniesie się poziom glukozy we krwi, a wtedy będzie trudniej nam zasnąć.

Tego o jabłkach mogłeś nie wiedzieć

Jabłko symbolizuje nieśmiertelność, zdrowie i życie, ale również grzech, początek i koniec. Uprawę jabłek w Polsce zapoczątkował zakon cystersów. To było w XII wieku.

Warto poczytać też: Niezwykłe właściwości octu jabłkowego 

Im więcej promieni słonecznych padało na jabłko, gdy rosło ono na drzewie, tym lepiej. To oznacza bowiem, że w owocu znajduje się więcej witaminy C, niż w jabłku, które dojrzewało na drzewie od strony, gdzie panował cień. Jabłek nie powinno się trzymać w tym samym miejscu, co inne owoce. To dlatego, że sąsiedztwo jabłek wpływa negatywnie na inne owoce, powodując ich psucie. Powodem jest etylen, wydzielany przez jabłka. On przyspiesza dojrzewanie innych owoców, ale także prowadzi do tego, że te pozostałe owoce szybciej się starzeją. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom