Spis treści
- Gdzie najczęściej występuje bakteria Legionella?
- Jak chronić domową instalację przed legionellą?
- Ogrzewasz dom pompą ciepła? Sprawdź, czy ma funkcję „antylegionella”
- Wygrzewanie wody za pomocą pompy ciepła
- O ochronie przed legionellą pomyśl już na etapie projektu domu
- Zadbaj o profilaktykę – chroń siebie i bliskich
Gdzie najczęściej występuje bakteria Legionella?
Codzienna dawka informacji o kolejnych zakażeniach legionellą może wywołać panikę wśród osób, które nigdy wcześniej nie słyszały o tej bakterii. Przypomnijmy raz jeszcze: legionella żyje wyłącznie w środowisku o dużej wilgotności. Mogą to być zatem jeziora, stawy, oczka wodne itp. Ale zdarza się i tak, że bakteria Legionella przedostaje się do miejskiej sieci wodociągowej lub do domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, co jest już niebezpieczną sytuacją dla mieszkańców. Warto również pamiętać o tym, w jaki sposób zarażamy się legionellą. Do zakażanie nie dochodzi ani poprzez kontakt z osobą zakażoną, ani poprzez napicie się skażonej wody. Aby bakteria wniknęła do naszego organizmu, musi wpierw zostać wciągnięta przez nos wraz z wdychaniem aerozolu z kropelek wody, czyli np. podczas kąpieli w kabinie prysznicowej lub stania w pobliżu fontanny.
Jak chronić domową instalację przed legionellą?
Dlaczego legionella namnaża się w tak szybkim tempie? Kolonizacji bakterii sprzyja temperatura 25-45 stopni Celsjusza oraz stojąca woda, czyli np. ta z sieci wodociągowych. Niezbędna jest zatem regularna dezynfekcja termiczna instalacji poprzez podgrzanie jej do temperatury 70-80 stop. Celsjusza. Dowiedz się więcej z tekstu: Tak zmniejszysz ryzyko zakażenia bakterią Legionella. Zanim odkręcisz wodę w mieszkaniu, wykonaj prostą rzecz
Ogrzewasz dom pompą ciepła? Sprawdź, czy ma funkcję „antylegionella”
Mieszkając w budynku wielorodzinnym, raczej nie posiadamy wiedzy, w jakim stanie jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Kwestia ta powinna interesować przede wszystkim zarządcę budynku i to na nim spoczywa obowiązek dopilnowania wszystkich spraw związanych z bezpiecznym użytkowaniem wody. Inaczej jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych – to do nich należy obowiązek dezynfekcji wody, aby nie doszło do jej skażenia. Jeśli ciepłą wodę zamierzamy pozyskiwać dzięki wykorzystaniu pompy ciepła, to przed zakupem urządzenia warto upewnić się, czy ma ono funkcję „antylegionella”. Zapewnia ona antybakteryjne wygrzewanie zasobnika ciepłej wody.
Wygrzewanie wody za pomocą pompy ciepła
W praktyce proces ten przebiega w 3 etapach:
- Pompa ciepła wygrzewa wodę do maksymalnej temperatury dostępnej dla sprężarki.
- Włącza się grzałka elektryczna, która pracuje, aż do osiągnięcia temperatury 65-70 stop. Celsjusza.
- Dezynfekcja rurociągów ciepłej wody za pomocą pompy cyrkulacyjne c.w.u.
O ochronie przed legionellą pomyśl już na etapie projektu domu
Zasady bezpieczeństwa mające nas uchronić przed legionellą, należy wdrożyć już na etapie projektu domu. Pierwszym krokiem powinno być dobranie odpowiedniej izolacji termicznej rur. W przypadku wody zimnej ma to uchronić przed jej podgrzewaniem, natomiast ciepłą chronić przed spadkiem większym niż zalecane 55 stop. Celsjusza. Bakteria Legionella dobre warunki do namnażania ma już w wodzie o temperaturze 25-40 stop. Celsjusza.
Na etapie projektowania należy też uwzględnić inne uwarunkowania związane z zagrożeniem legionellą. Przykładowo, jeżeli woda z własnej studni zawiera żelazo albo sprzyjający tworzeniu się osadów w instalacji wapń (pożywka dla legionelli), to warto zawczasu pomyśleć o sposobach na oczyszczenie wody w studni.
Zadbaj o profilaktykę – chroń siebie i bliskich
Przed skażeniem wody legionellą uchronić nas może przede wszystkim systematyczne dbanie o stan instalacji wodnej. Jeżeli mamy pompę ciepła z funkcją „antylegionella, korzystajmy z niej nawet co kilka dni. Jeżeli nie mamy tej funkcji, nastawmy ciepłą wodę na 55-60 stop. Celsjusza. Pamiętajmy też, że obwód cyrkulacji c.w.u powinien być włączany przynajmniej raz na dobę. Bakterii Legionella nie muszą obawiać się użytkownicy zasobników c.w.u. ogrzewanych przez kotły węglowe. Nawet jeżeli temperatura spadnie w nich do 40 stop. Celsjusza, to jeśli zbiornik przynajmniej raz na tydzień zostanie rozgrzany do temp. 70 stop. Celsjusza, legionella się nie rozwinie. Co jeszcze możemy zrobić, aby uchronić się przed bakterią Legionella w naszych domach? Z pewnością nie zaszkodzi regularna dezynfekcja urządzeń natryskowych, jacuzzi, klimatyzacji i oczyszczaczy powietrza.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?