Instalacje wodociągowe: jak unikać błędów montażowych

ewk
Nowe podejście c.w.u. równoległe do starej nieużywanej ruryNowe podejście c.w.u. równoległe do starej nieużywanej rury
Nowe podejście c.w.u. równoległe do starej nieużywanej ruryNowe podejście c.w.u. równoległe do starej nieużywanej rury ewk
Instalacja wodna w domu czy mieszkaniu powinna być niewidoczna, szczelna, cicha i niezawodna.

Decydując się na wykonanie nowej lub modernizację starej instalacji wodociągowej musimy pamiętać
o tym, że jej niezawodność zależy od wyboru odpowiedniego materiału na rury, ich prawidłowego poprowadzenia oraz od doboru i montażu armatury.

Wybór rur do instalacji wodnej

**Nową instalację wodociągową wykonujemy najczęściej w całości z miedzi lub rur z tworzyw sztucznych (PP, PB, PE, PEX). Decydując się na określoną technologię postarajmy się, aby fachowiec przestrzegał zasady, że nie łączymy rur i kształtek różnych producentów**.
Przy miedzi pamiętajmy o uziemieniu baterii i innych metalowych elementów montowanych w tej instalacji (przy instalacjach z tworzyw sztucznych nie robimy tego). Pamiętajmy też, że nie stosujemy miedzi do wody o odczynie kwaśnym oraz przy modernizacji polegającej na częściowej wymianie starej instalacji stalowej. Woda o odczynie kwaśnym jest dla miedzi czynnikiem korozyjnym, z kolei rury stalowe będą korodować pod wpływem jonów miedziowych.

Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji wodnej?

 • Przy podłączaniu baterii, płuczek wc, pralki, zmywarki z instalacją należy stosować zawory odcinające. Ich brak może okazać się szczególnie przykry, jeśli do wymiany jakiegokolwiek
  z elementów instalacji trzeba będzie zamykać zawór główny w domu lub mieszkaniu. Zawory
  i filtry, jeśli są montowane, powinny być umieszczone w sposób zapewniający ich sprawne działanie i swobodny dostęp do nich.
 • Należy ograniczać liczbę złączek a instalacja podpodłogowa i podtynkowa powinna być wykonana z jednego kawałka, ponieważ wszelkie połączenia są potencjalnym źródłem przecieku. Taki przeciek jest szczególnie kłopotliwy do usunięcia, jeśli będzie w podłodze lub pod glazurą.
 • Rurociągi układane pod wylewką układa się w rurach ochronnym tzw. peszlu.
 • Przewody ciepłej wody użytkowej, zimnej wody i cyrkulacji powinny być izolowane termicznie. Skutkiem braku izolacji na rurach c.w.u. są straty ciepła, a na wodzie zimnej – wykraplanie się wilgoci.
 • Przy modernizacji instalacji powinno się usuwać stare rury, które nie tylko będą szpecić ale
  i przeszkadzać. Tam, gdzie jest to możliwe, nowe rury należy schować pod tynk.
 • Jeśli w naszej instalacji wodociągowej przewidziany jest obieg cyrkulacyjny, zwróćmy uwagę na to, aby była ona wpięta do obiegu c.w.u. poniżej baterii. Inaczej może się zapowietrzać i nie będzie spełniała swojej roli.
 • Decydując się na zamianę rur na równoważne, należy pamiętać o zachowaniu bez zmian wewnętrznych średnic rur. Ich zredukowanie może być przyczyną tego, że w krańcowych odbiornikach ciśnienie wody będzie zbyt małe.
 • Należy zwrócić uwagę na montaż wodomierza. Powinien być zamontowany w miejscu, gdzie będzie do niego swobodny dostęp.
 • Na szczelność i niezawodność instalacji wpływa przede wszystkim staranność łączenia rur. Należy zwrócić uwagę na osiowość połączeń, dokładne oczyszczenie krawędzi łączonych rur czy minimalny promień gięcia rur. W źle wykonanych połączeniach występują większe naprężenia,
  co zwiększa ryzyko przyszłej awarii.

Próba szczelności instalacji

**Częstym błędem instalatorów jest niewykonanie ciśnieniowej próby szczelności instalacji wodociągowej. Taka praktyka jest niedopuszczalna. Próba ciśnieniowa powinna być wykonana po zakończeniu robót montażowych**, pod ciśnieniem wody wyższym niż eksploatacyjne przez minimum 1 godzinę, bezwzględnie przed zaizolowaniem i końcowym przykryciem rur. Po przeprowadzeniu próby instalator jest zobowiązany do sporządzenia protokołu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom