Bidet – czy warto montować go w domowej łazience

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Osoby, które raz poznały się na zaletach bidetu w łazience, nie są skłonne do rezygnowania z tego urządzenia, gdy przeprowadzają się do innego mieszkania czy domu.
Osoby, które raz poznały się na zaletach bidetu w łazience, nie są skłonne do rezygnowania z tego urządzenia, gdy przeprowadzają się do innego mieszkania czy domu. sferrario1968 (Pixabay.com)
Bidet nie jest zbyt popularnym urządzeniem w polskich łazienkach. Według różnych szacunków posiada go maksymalnie kilkanaście procent gospodarstw domowych. Dlaczego tak mało osób decyduje się na bidet w łazience i czy warto go mieć?

Bidety najpopularniejsze są w krajach południowych, gdzie wysokie temperatury zmuszają do częstego dbania o higienę, co bidet znacznie ułatwia. Normą tego typu rozwiązania są w krajach arabskich, gdzie często za bidet służy wężyk instalowany do toalety. W Polsce winę za raczej wolne rozprzestrzenianie się tego urządzenia winę ponosi niewielki metraż naszych mieszkań. Zdaniem wielu ich właścicieli w mikrołazienkach i toaletach z trudem idzie wcisnąć niewielką umywalkę i muszlę klozetową, a o bidecie nikt nawet nie myśli. Ale i niewielkie rozmiary łazienki nie uniemożliwiają instalacji bidetu (o czym poniżej).

Zobacz wideo: Jak mieszka się w najmniejszych kawalerkach zbudowanych w Polsce

Bidet może być urządzeniem wolno stojącym, choć popularniejszym wydaje się rozwiązanie polegające na podwieszeniu go na ścianie, podobnie jak muszlę klozetową. Warto rozważyć powieszenie bidetu na stelażu tam gdzie to możliwe. Oszczędza to sporo miejsca w porównaniu do modelu stojącego. Przy okazji łatwiej będzie zadbać o czystość łazienki, bo okolice bidetu będą swobodnie dostępne, a z wyłomu, który utworzy się z zabudowania bidetowego stelaża stworzyć można wygodną półkę na łazienkowe akcesoria.

Po co komu bidet?

Bidet po prostu ułatwia życie – mniej czasu tracimy na odświeżenie się niż gdybyśmy mieli korzystać z prysznica czy kąpieli w wannie (dodatkowo przy korzystaniu z bidetu szybko zauważymy mniejsze niż wcześniej zużycie wody). Większość bidetów jest tak skonstruowana, że umożliwia korzystanie z niego przodem (osoby w spodniach będą musiały je całkowicie zdjąć) lub tyłem.

Ten „luksus" nie kosztuje wiele. Sprawdziliśmy – w popularnej sieci sklepów z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi ceny bidetów zaczynają się od 315 złotych, choć najdroższe modele potrafią kosztować niemal 1800 złotych (a zapewne znajdą się i droższe). Jeśli bidet ma zostać zamontowany na stelażu, trzeba doliczyć jeszcze kilkaset złotych na jego zakup.

Instalację bidetu powinny rozważyć zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawni z ograniczeniami ruchowymi – dzięki niemu nie trzeba za każdym razem korzystać z wanny czy prysznica, by zachować czystość stref intymnych. Obsługa bidetu jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Ponadto pozwala utrzymać higienę osobom, które mają spore trudności w samodzielnym poruszaniu się. Posiadanie bidetu chwalą sobie zwłaszcza kobiety, bowiem idealnie sprawdza się w czasie menstruacji, kiedy istnieje szczególna potrzeba zachowania czystości.

Bidet, choć nie jest do tego celu przeznaczony, uwielbiają też zwierzęta domowe, które urządzają sobie „wodopój", co potwierdzą ich właściciele. Rzadziej potwierdzać będą, choć bidet i do tego się nadaje, że organizują w nim kąpiel dla swoich pupili.

Gdy nie ma miejsca na bidet

Właściciele mieszkań, w których metraż decyduje o wyborze domowych urządzeń i sprzętów nie muszą rezygnować z zalet bidetu. Mogą zainstalować w łazience jego namiastkę – bidettę. Wygląda ona jak dodatkowa słuchawka prysznicowa przymocowana do ściany w pobliżu muszli klozetowej, słuchawkę można też podłączyć do niektórych modeli baterii umywalkowych. Różni się od zwykłego prysznica tym, że słuchawka jest wąska i długa, a strumień wody silny i ukierunkowany, w odróżnieniu od rozproszonego strumienia w słuchawce prysznicowe. Jej rola w utrzymani higieny jest dokładnie taka sama jak bidetu.

Warto zobaczyćSprytne schowki do małej łazienki 

Bidetta, podobnie jak bidet, może mieć wiele innych zastosowań. Sprawdza się na przykład, gdy szybko trzeba umyć małe dziecko, a nie chce się organizować tradycyjnej kąpieli. Bidetta umożliwia również utrzymanie porządku w toalecie, można dzięki „słuchawce" spłukać dokładnie mytą toaletę, zlew, czy wannę. Jest również świetnym rozwiązaniem, gdy trzeba umyć buty albo spłukać dziecięce kalosze. Dzięki niej szybko można napełnić miskę z wodą czy po powrocie z pracy odświeżyć stopy. Ze względu na prostotę instalacji, niską cenę i wielość zastosowań, wielu użytkowników preferuje bidettę nawet w łazienkach, które pozwalają na swobodny montaż bidetu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom