Ile pieniędzy wydajemy na ogrzewanie w sezonie grzewczym

Bartosz Turek, Lion's Bank
Kotłownia w domu jednorodzinnymW Polsce nadal popularnym opałem są węgiel i drewno. Podczas gdy w najbardziej rozwiniętych krajach EU spory udział w rynku mają odnawialne źródła energii.
Kotłownia w domu jednorodzinnymW Polsce nadal popularnym opałem są węgiel i drewno. Podczas gdy w najbardziej rozwiniętych krajach EU spory udział w rynku mają odnawialne źródła energii. mk
Na ogrzewanie Polak wydaje co dziesiątą złotówkę z domowego budżetu. Tylko w Czechach i Słowacji spośród krajów europejskich ogrzewanie pochłania większą część dochodów niż w Polsce – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

W sezonie grzewczym znacznie rosną koszty utrzymania domu. To dlatego, że wydatki ponoszone na nośniki energii stanowią połowę kosztów utrzymania statystycznego mieszkania. W praktyce oznacza to, że co dziesiąta złotówka wydana przez statystycznego Polaka płynie do dostawców nośników energii – np. energii elektrycznej, opału czy gazu. 

Przeczytaj:Ile kosztuje opał w tym sezonie

To wysoki koszt w porównaniu z innymi krajami europejskimi. 

Ile pieniędzy wydajemy na ogrzewanie w sezonie grzewczym

Z danych Eurostatu wynika, że wydatki na nośniki energii pochłaniają w Polsce 9,9 proc. domowego budżetu. Oczywiście w dużej mierze jest to wynik tego, że w Polsce zapotrzebowanie na energię jest wyższe niż na Południu Europy oraz niskich wynagrodzeń Polaków (dopiero 22 miejsce w Unii Europejskiej).

Przeczytaj poradnikJak zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu 

Większą niż w Polsce część pensji na ogrzewanie wydają tylko mieszkańcy Czech i Słowacji – odpowiednio 10,6 i 13,0 proc. W obu tych krajach dochody są co prawda wyższe niż w Polsce, ale też więcej osób korzysta z ogrzewania gazowego (Słowacy) lub elektrycznego (Czesi), które jest znacznie droższe niż powszechnie wykorzystywany u nas węgiel. Tym sposobem Polska plasuje się w gronie państw o najwyższym udziale wydatków na nośniki energii.

Ile na ogrzewanie wydaje Europejczyk

Statystyczny mieszkaniec UE (27 państwa członkowskich) wydaje na nośniki energii 6,3 proc. swojego domowego budżetu. To 40 proc. wszystkich wydatków na utrzymanie mieszkania. Najwięcej Europejczycy wydają na energię elektryczną – 46 proc. całych wydatków na nośniki energii. Spora część wydatków Europejczyków trafia też do dostawców gazu (33 proc.) oraz oleju opałowego (10 proc.). Popularne w Polsce stałe nośniki energii (np. drewno, węgiel) odpowiadają w Europie tylko za 5 proc. wydatków.

Gdzie płacą najmniej za ogrzewanie mieszkania

Natomiast w krajach, gdzie zarobki są znacznie wyższe od unijnej średniej i klimat jest cieplejszy wydatki na ogrzewanie wyglądają zupełnie inaczej. Dodając do tego możliwość korzystania z tanich źródeł energii odnawialnej, to uzyskuje się receptę na tanie ogrzewanie. Trudno się więc dziwić, że na Malcie, w Luksemburgu, czy na Islandii obywatele jedynie około 3 proc. domowych budżetów wydają na nośniki energii. W pierwszym przypadku powodem jest po prostu gorący klimat i niskie zapotrzebowanie na ciepło. W drugim trudno nie zwrócić uwagi na poziom wynagrodzeń – najwyższy w UE, czyli 5 razy wyższy nie w Polsce. Ostatecznie na Islandii niskie rachunki za ogrzewanie są pochodną faktu, że w tym kraju bardzo popularne jest wykorzystanie tanich – geotermalnych źródeł ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom