Ile kosztuje budowa małego domu o prostej konstrukcji

redakcja.regiodom, Bamkier.pl
Budowa domu metodą gospodarcząIle kosztuje budowa małego domu o prostej konstrukcji
Budowa domu metodą gospodarcząIle kosztuje budowa małego domu o prostej konstrukcji mk
Wysoka cena i mały metraż mieszkań kupowanych od deweloperów zachęcają niektóre osoby do budowy domu sposobem gospodarczym. Na przykładzie prostego i małego – 100-metrowego – domu murowanego widać, które prace pochłaniają najwięcej kosztów i ile trzeba zapłacić za robociznę.

Dokładne koszty budowy domu można prognozować dopiero po znalezieniu gruntu i wybraniu projektu domu. Dlatego, że koszty budowy są ściśle związane m.in. ze stopniem skomplikowania konstrukcji, wymaganymi materiałami budowlanymi i pracochłonnością całej inwestycji.

Osobom, które dopiero zastanawiają się nad budową domu, na etapie decyzyjnym powinny wystarczyć przybliżone szacunki. Łączny koszt budowy musi uwzględniać prace prowadzące do osiągnięcia kolejno: stanu zerowego, stanu surowego zamkniętego, stanu wykończonego i instalacji.

Przeczytaj również: Kup materiały budowlane jeszcze w tym roku** i zaoszczędź na podatku VAT**

Prz założeniu, że mówimy o budowie popularnego w naszym kraju, małego, 100-metrowego parterowego domu wolnostojącego, który powstanie w technologii murowanej, a nie energooszczędnej, który ma nieskomplikowaną konstrukcję i dwuspadowy dach, to całkowity koszt jego budowy (wg najnowszych średnich stawek ogólnokrajowych) powinien wynieść ok. 260 tys. zł. Z czego blisko 85 tys. zł to koszty robocizny – wynika z danych przygotowanych przez biuro projektowe Lipińscy Domy.

– Ostrożnie z tymi stawkami – przestrzega Malwina Wrotniak-Chałada, redaktor prowadząca Bankier.pl. – Po pierwsze, podany koszt jest stawką uśrednioną. Po drugie, dotyczy wyłącznie ceny postawienia budynku na posiadanej już działce. Dla mieszkańców wielu miast dodatkowym i to ogromnym wydatkiem będzie właśnie zakup gruntu. Mając go już, dopiero po doliczeniu szacunków związanych z towarzyszącymi budowie formalnościami, a wreszcie wyposażeniem można mówić o całkowitym koszcie planowanego przedsięwzięcia. Ze względu na ilość zmiennych, warto przeliczyć go co najmniej kilka razy. 

Radzimy: Lepszy projekt domu z katalogu, czy indywidualny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom