Projekt domu: lepszy z katalogu, czy indywidualny

redakcja.regiodom
Projekt domu parterowego Mila A, biura HoryzontDużym plusem wyboru projektu katalogowego jest to, że najczęściej możemy zobaczyć bardzo dobrze zrobione wizualizacje, czasem nawet projekty wnętrz lub wirtualny spacer po nich. To na pewno pomaga przy wyborze projektu wymarzonego domu.
Projekt domu parterowego Mila A, biura HoryzontDużym plusem wyboru projektu katalogowego jest to, że najczęściej możemy zobaczyć bardzo dobrze zrobione wizualizacje, czasem nawet projekty wnętrz lub wirtualny spacer po nich. To na pewno pomaga przy wyborze projektu wymarzonego domu. Horyzont
Wybór sposobu wykonania projektu zależy przede wszystkim od zasobności portfela i upodobań inwestora

Projekt ma ogromny wpływ na funkcjonalność budynku i jego dopasowanie do naszych potrzeb. Decydując się na projekt gotowy, liczmy się z tym, że nie będzie on w stu procentach odpowiadał naszym oczekiwaniom. Będzie jedynie bardziej lub mniej zbliżony do naszych wymagań. A dokonywanie zmian, to dodatkowe koszty budowania.

Warto zobaczyć: Jak wybudować dom w kilka miesięcy

Jeśli zmiany są drobne, cena projektu z katalogu i tak będzie niższa od tej, jaką zapłacilibyśmy za projekt „uszyty na miarę".

Wybór gotowego projektu domu

Musimy również pamiętać o tym, że wymagane jest sprawdzenie i dostosowanie konstrukcji domu z projektu do warunków, jakie są na działce. Ponadto należy zadbać o projekt zagospodarowania terenu. Adaptacji projektu katalogowego dokonać może dowolny architekt. Przejmuje on w tym momencie pełną odpowiedzialność za dokumentację projektu. 

– Atutem projektów gotowych jest możliwość zobaczenia domu po realizacji oraz rozmowy
z inwestorami, którzy go już zamieszkują (zdecydowali się na ten projekt, który nam również się podoba). Pozwala to inwestorom zobaczyć, jak dane rozwiązania budowlane sprawdzają się w praktyce
i upewnić się, czy będą funkcjonalne dla ich rodziny – uważa Małgorzata Smogór z AKaMi, ekspertka budowy Silka Ytong. Teraz na rynku jest ponad 20 000 ofert projektów gotowych.
Niestety zdarza się, że przeszkodą w wyborze projektu z katalogu są ograniczenia w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego lub działka w nietypowym kształcie.

Poznaj ich historię: Wybudowali dom w cenie mieszkania

Najczęściej pracownie przygotowują również lustrzane odbicia swoich projektów katalogowych. Dzięki temu mamy szansę na optymalne ustawienie domu względem stron świata.

Własna koncepcja domu i współpraca z architektem

Jeśli mamy własną koncepcję wymarzonego domu i chcemy mieć odpowiadający jej projekt, zaczynamy od szukania projektanta. Powinniśmy zwrócić uwagę na takie cechy jak: łatwość w porozumiewaniu się oraz wspólny język co do estetyki. Dlatego przed podjęciem współpracy, zobaczmy czy charakter jego poprzednich projektów nam odpowiada. Dobrze również znaleźć pracownię, która mieści się stosunkowo blisko miejsca budowy domu. To ułatwia i przyspiesza pracę w momencie, gdy podczas prac pojawią się komplikacje. A nie jest tajemnicą, że podczas budowy problemy są nieuniknione.
Proces tworzenia projektu indywidualnego zajmuje więcej czasu niż wybranie, kupno i adaptacja typowego projektu domu.

Ważne! Bez względu na to, czy decydujemy się na projekt indywidualny, czy też chcemy wybrać projekt gotowy do dalszych adaptacji, przygotujmy się dobrze do rozmowy z architektem. Sprecyzujmy potrzeby domowników, a co za tym idzie rodzaje i liczbę pomieszczeń wraz z ich metrażem. Pomyślmy też o tym, co nam się podoba, a co w żadnym razie nie wchodzi w grę. Na tym etapie dobrze mieć już szacunkowo określone możliwości budżetowe, ustalając chociażby swoją zdolność kredytową, gdy posiłkujemy się kredytem budowlnym. 

– Tych, którzy mają wymagania bardzo konkretne lub specyficzne, zachęcam do projektu indywidualnego – mówi Małgorzata Smogór. – Na przykład, gdy chcą połączyć dom z biurem czy mieć pomieszczenie na swą ukochaną kolekcję. Ale jeśli inwestor musi szybko zbudować dom, powinien wybrać projekt gotowy. Choćby dlatego, że czas realizacji projektu typowego jest znacznie krótszy.
O wyborze typowego projektu decydują zazwyczaj jego niższe koszty. Natomiast projekt zamówiony wolą ci, dla których najważniejszy jest komfort.

Wiedza dla chcących budować dom: Wybieramy działkę budowlaną. Co najpierw – projekt domu czy kupno działki 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom