Spis treści
Z danych przedstawionych na koniec II kwartału bieżącego roku wynika, że całkowite zasoby nowoczesnej przestrzeni biurowej w dziewięciu największych polskich miastach osiągnęły prawie 13 milionów metrów kwadratowych.
Skala realizowanych inwestycji ograniczona
Autorzy raportu zwracają uwagę, że łączna wielkość zakończonych projektów biurowych wyniosła około 125 000 metrów kwadratowych, z największą ilością nowej powierzchni dostarczonej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jednocześnie w ciągu ostatnich trzech lat obserwuje się spadek wolumenu nowej podaży. Pomimo rozpoczęcia budowy pojedynczych biurowców, ogólna skala realizowanych inwestycji pozostaje ograniczona. Na przykład, w Warszawie w budowie znajduje się obecnie około 215 000 metrów kwadratowych, co jest porównywalne z ilością powierzchni w budowie w miastach regionalnych.
Ewa Derlatka-Chilewicz, head of research w Cushman & Wakefield, podkreśla, że największe projekty oddane do użytku to między innymi Quorum Office Park A we Wrocławiu, Lixa E w Warszawie i odnowienie biurowca Saski Crescent w Warszawie.
Vitalii Arkhypenko, analityk rynku w Cushman & Wakefield, prognozuje, że polski rynek biurowy powiększy się w tym roku o około 225 000 metrów kwadratowych, z nieco większą aktywnością deweloperską przewidywaną na przyszły rok.
Taki jest wskaźnik pustostanów
W pierwszym półroczu 2024 roku całkowita aktywność najemców w Warszawie wyniosła ponad 316 000 metrów kwadratowych, co jest nieznacznie niższe w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jan Szulborski z Cushman & Wakefield zauważa, że zbliżony poziom popytu jest efektem stopniowej stabilizacji na rynku najmu.
Wskaźnik pustostanów na koniec II kwartału 2024 roku w Polsce wyniósł 14,4 proc., co oznacza niewielką zmianę w porównaniu do poprzednich okresów. W Warszawie wskaźnik ten spadł do 10,9 proc.
Stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w Warszawie wahały się między 22 a 26 EUR za metr kwadratowy miesięcznie, podczas gdy w lokalizacjach poza centrum oraz w miastach regionalnych były nieco niższe.
Ewa Derlatka-Chilewicz zwraca uwagę na wpływ wyższych kosztów budowy i finansowania inwestycji na kształtowanie polityki czynszowej w projektach nowo budowanych, podkreślając znaczenie atrakcyjności budynków i zastosowanych w nich rozwiązań dla potencjalnych najemców.
Źródło:
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?