W I połowie roku przybyło ponad 210 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej. Najszybciej rośnie w małych miastach. Co z kosztem wynajmu?

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
W pierwszej połowie 2024 r. przybyło w Polsce 210,2 tys. m kw. przestrzeni handlowej. Powierzchnia handlowa rośnie najszybciej w małych miastach.
W pierwszej połowie 2024 r. przybyło w Polsce 210,2 tys. m kw. przestrzeni handlowej. Powierzchnia handlowa rośnie najszybciej w małych miastach. Mariusz Kapała/Polska Press
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 roku, Polska zyskała 210,2 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej. Dominację na rynku zaznaczyły przede wszystkim parki handlowe, co potwierdziło CBRE. Tym samym, całkowita powierzchnia handlowa w naszym kraju przekroczyła 14 mln m kw.

Spis treści

Ekspansja parków handlowych

Rynek handlowy w Polsce nieustannie się rozwija, a pierwsze półrocze 2024 roku przyniosło znaczący przyrost nowej przestrzeni handlowej. Z raportu przygotowanego przez CBRE wynika, że w tym okresie do użytku oddano łącznie 210,2 tys. m kw. nowej powierzchni, z czego 91 proc. stanowiły parki handlowe. To właśnie one są głównym motorem napędowym rozwoju sektora handlowego w kraju.

Wśród nowo otwartych lub rozbudowanych obiektów znalazło się 23 nowych parków handlowych oraz 9 rozbudowań istniejących już centrów. Jak podkreślono, dynamika wzrostu świadczy o niezmiennie silnej pozycji parków handlowych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Obecnie w Polsce funkcjonuje już ponad 14,25 mln m kw. powierzchni handlowej, co stanowi imponujący wynik na skalę europejską.

Skupienie na mniejszych miastach

Interesującym zjawiskiem, na które zwracają uwagę eksperci CBRE, jest fakt, że nowe inwestycje handlowe koncentrują się głównie w mniejszych miastach, liczących do 100 tys. mieszkańców. To właśnie tam powstaje ponad połowa nowych obiektów, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu inwestorów tym segmentem rynku.

Na koniec drugiego kwartału 2024 roku, w budowie znajdowało się jeszcze 573,4 tys. m kw. powierzchni handlowej. Większość z tych projektów, bo 54 proc., realizowana jest w mniejszych miastach, a 76 proc. z nich to kolejne parki handlowe. Największe projekty, które udało się wprowadzić na rynek, zlokalizowane były w Koszalinie, Lesznie oraz Bytomiu, co potwierdza trend rozwoju handlu poza największymi aglomeracjami.

Stabilność cen wynajmu

Analizując kwestie finansowe, CBRE podkreśla, że koszty wynajmu powierzchni handlowej pozostały na stabilnym poziomie. W Warszawie ceny oscylują w przedziale 100-130 euro za metr kwadratowy miesięcznie, podczas gdy w innych miastach stawki wynoszą 40-60 euro. Jednak to parki handlowe oferują najbardziej atrakcyjne warunki, z cenami wynajmu na poziomie 9-12 euro za metr kwadratowy miesięcznie, co może przyciągać nowych najemców poszukujących korzystnych lokalizacji dla swojej działalności.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom