Łazienka bez barier powinna usprawnić poruszanie się i samodzielne korzystanie z niej osobom starszym i niepełnosprawnym. Możliwości jest wiele, istnieje coraz więcej rozwiązań sanitarnych, które dostosowane są do potrzeb osób znacząco ograniczonych ruchowo.
Czytaj też: Dobrze dobrana armatura kluczem do funkcjonalnej wanny (ZDJĘCIA)
Przestrzeń to podstawa
Jednym z istotniejszych elementów łazienki bez barier są wymiary pomieszczenia. To one określą przede wszystkim możliwości manewrowania oraz gabaryty m.in. wózka inwalidzkiego - powierzchnia przeznaczona dla wózka powinna zawierać się w kole o średnicy minimum 150 cm, dzięki temu osoby poruszające się na takim urządzeniu będą mogły obrócić się w miejscu o 360 stopni. Warto też zastanowić się nad połączeniem łazienki z toaletą. Zalecane jest rozmieszczenie sprzętów tak, aby umożliwiały one swobodne poruszanie się osobie, która korzysta z wózka inwalidzkiego, kul, bądź też chodzika. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by szerokość wejścia nie była mniejsza niż 90 cm.
- Właściwy dobór i montaż urządzeń sanitarnych warunkuje możliwość samodzielnego korzystania z łazienki. Takim rozwiązaniem jest m.in. odpowiedni stelaż z systemem spłukującym, dedykowany osobom starszym i niepełnosprawnym, współpracujący z elektrycznym mechanizmem spłukującym. Stelaż przystosowane są do zamocowania poręczy i uchwytów. Idea układu jest bardzo prosta. Umieszczona w stelażu spłuczka podtynkowa może być uruchamiana elektronicznie, za pomocą przycisku elektrycznego, montowanego na poręczy w wersji przewodowej lub bezprzewodowej - radzi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.