Umywalki nablatowe – rodzaje, kolorystyka i montaż. W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Umywalka może być mała lub duża, okrągła lub prostokątna, wisząca lub stojąca na szafce lub blacie. Wybór umywalki nablatowej do łazienki to gwarancja wielu możliwości aranżacyjnych.
Umywalka może być mała lub duża, okrągła lub prostokątna, wisząca lub stojąca na szafce lub blacie. Wybór umywalki nablatowej do łazienki to gwarancja wielu możliwości aranżacyjnych. Monstera Pexels.com
Umywalka nablatowa i dopasowana do niej szafka pod umywalkę nablatową to idealny duet, który jest gwarancją pięknie zaaranżowanej i wygodnej łazienki. Kiedyś zarezerwowana tylko dla luksusowych i dużych wnętrz, dzisiaj może mieć ją każdy. Przedstawiamy wady i zalety umywalek nablatowych.

Czym się różni umywalka nablatowa od jej tradycyjnej odpowiedniczki? Jak sama nazwa wskazuje, umiejscowiona jest na blacie, dzięki czemu zyskuje się o wiele więcej miejsca pod zlewem, np. na pojemną szafkę. Inny jest również sposób montażu baterii. Znajduje się ona na ścianie lub na blacie.

Rodzaje umywalek nabalatowych

Wybór umywalek nablatowych jest bardzo duży. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób dopasować ją do małych jak i dużych wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach.

Umywalki nablatowe mogą mieć następujące kształty:

  • prostokątne,
  • kwadratowe,
  • owalne,
  • okrągłe,
  • asymetryczne,
  • narożne.
Montaż umywalki nablatowej nie jest skomplikowany.
Montaż umywalki nablatowej nie jest skomplikowany. Max Vakhtbovych Pexels.com

Najbardziej powszechnymi i najtańszymi umywalkami nablatowymi są ceramiczne. Jednak producenci oferują m.in. również takie, które wykonane są ze szkła, kamienia, stali i drewna. Biorąc pod uwagę zakup umywalki nablatowej należy się także zastanowić nad kolorem. W tym przypadku jest również ogromny wybór. Bardzo modną ostatnimi czasy jest czarna umywalka, jednak to nie jedyny kolor, jaki jest do wyboru. Dysponując niewielką przestrzenią łazienkową, wcale nie trzeba rezygnować z tego rodzaju zlewu, ponieważ małe umywalki nablatowe mają szerokość od 30 do 40 cm. Większe umywalki nablatowe mogą mieć 50, 60 lub nawet 80 cm szerokości.

Dowiedz się więcej:

Montaż umywalki nablatowej

Montaż umywalki nablatowej nie jest zbyt skomplikowany. Jednak najpierw trzeba zacząć od blatu i decyzji, na jakiej wysokości ma się znaleźć. Zalecane jest, aby krawędź umywalki znalazła się na wysokości 85-90 cm nad podłogą. Następnie należy wywiercić dwa otwory w blacie: jeden na syfon drugi na baterię. Po odpowiednim ustawieniu umywalki nablatowej należy ją uszczelnić silikonem i zamontować kran i syfon.

Zalety i wady umywalek nablatowych

Umywalki nablatowe to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Wiele zalet, jakie posiadają, sprawiają, że są chętnie wybierane do każdej łazienki.

Oto najważniejsze zalety umywalek nablatowych:

  • wysoki rant umywalki zapobiega chlapaniu wody na blat,
  • łatwiej jest ją utrzymać w czystości,
  • jest więcej miejsca na akcesoria łazienkowe (na blacie),
  • łatwiejsze mycie twarzy i golenie,
  • estetyczny i designerski wygląd.

Wady umywalek nablatowych:

  • cena, są znacznie droższe niż tradycyjne umywalki,
  • więcej do sprzątania – czysta musi być wewnętrzna część umywalki, jak i zewnętrzna,
  • dzieci i osoby starsze mogą mieć problem przy czynnościach higienicznych, ze względu na ich wysokość,
  • woda ściekająca po baterii gromadzi się na blacie, trzeba pamiętać o wytarciu jej sucha.

Jaką szafkę pod umywalkę nablatową wybrać?

Szafka pod umywalką nablatową to niezbędny mebel w każdej łazience zarówno tej dużej, jak i małej. Dzięki niej można zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania kosmetyków i zadbać o porządek w tym pomieszczeniu.
Szafka pod umywalkę nablatową powinna nie tylko pasować do wnętrza, ale być także praktyczna. Do wyboru jest kilka opcji:

  • Wisząca szafka pod umywalkę nablatową, która jest montowana do ściany. Takie rozwiązanie umożliwia bezproblemowe umycie podłogi pod meblem.
  • Szafka pod umywalkę stojąca na nóżkach, która nie wymaga wiercenia dziur w ścianie i zazwyczaj jest bardziej pojemna.

Zobacz także:

Umywalki nablatowe a możliwości aranżacyjne

Możliwości aranżacyjnych z umywalką nablatową w roli głównej jest naprawdę dużo. Świetnie się sprawdzą przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, ale nie tylko. Wszystko zależy od rodzaju, koloru i z jakiego materiału jest wykonana. Umywalka nablatowa w kształcie misy nawiązująca designem do starożytnych łaźni sprawdzi się w tradycyjnych, eklektycznych czy rustykalnych wnętrzach. Umywalka nablatowa wykonana ze szkła pięknie się będzie prezentować w nowoczesnych salonach łazienkowych, które są zaaranżowane w stylu minimalistycznym, loftowym czy industrialnym. Kamień i drewno, które jest ponadczasowe, będą pasować w łazienkach rustykalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom