Kabina prysznicowa – jak wybrać odpowiednią

Nina Romanek
Kabina priszniocowaNiestandardowa kabina prysznicowa z wycięciem na siedzisko
Kabina priszniocowaNiestandardowa kabina prysznicowa z wycięciem na siedzisko Radaway
Urządzając lub remontując łazienkę już przed przystąpieniem do zakupu prysznica musimy jasno sprecyzować, czego oczekujemy od produktu oraz kto z niego ma korzystać, aby wybrane przez nas rozwiązanie cieszyło długo nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością.

Inaczej przygotujemy łazienkę dla seniora, osoby niepełnosprawnej, dziecka, osoby wysokiej lub z dużą nadwagą, dlatego na początku warto określić, kto będzie korzystał z pomieszczenia. Na rynku mamy dość duży wachlarz różnych produktów, które odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb, znacznie ułatwią codzienną toaletę.

Wymiary kabiny prysznicowej

Najpopularniejsze i najbardziej optymalne są kabiny prysznicowe o wymiarach 90 x 90 cm. W przypadku niewielkich łazienek można zastosować 80 x 80 cm. Mniejsze poleca się jedynie jako dodatkową opcję, niekoniecznie jedyną i często używaną, bo może dla wielu osób okazać się zwyczajnie niewygodna. Najczęściej wybierane są brodziki z wycinka koła, lub kwadratowe. Najpopularniejsze są kabiny narożne, które mogą mieć szyby okrągłe, kwadratowe, półokrągłe lub prostokątne.

PrzeczytajProste sposoby na oszczędzanie wody w domu i ogrodzie 

Przy zakupie kabiny prysznicowej musimy uwzględnić jej drzwi. W niedużych wnętrzach sprawdzą się harmonijkowe lub przesuwne, natomiast w większych ładnie prezentować się będą drzwi na zawiasach. Osobom niepełnosprawnym poleca się walk-in, czyli prysznic bez drzwi, którego instalacja nie pozwala na przedostawanie się wody poza wyznaczone miejsce. To ostatnio modne i często wybierane rozwiązanie aranżacyjne w dużych łazienkach, zwłaszcza bez brodzika z systemem odprowadzania wody zamontowanym w podłodze.

Rodzaje brodzików

Brodziki płaskie – są minimalistyczne, gustowne i bardzo estetyczne. Mogą być montowane na równi z płytkami podłogowymi lub trochę nad nimi wystawać. Dostęp do takiego brodzika jest bezproblemowy, dlatego z przyjemnością korzystają z niego osoby starsze i dzieci.

Brodziki głębokie – mają zwykle do 16 cm wysokości, choć występują również 50 cm, które pełnią rolę małej wanny. Zwykle używa się ich, gdy w domu są małe dzieci, ale również, gdy szukamy kompromisu między plusami wanny a prysznica. Brodzik przydatny jest do zabiegów kosmetycznych stóp, ręcznego prania czy umycia się na siedząco.

Natrysk bez brodzika – stosuje się w nim odwodnienie liniowe, punktowe lub ścienne. Rozwiązanie jest bardzo praktyczne dla osób niepełnosprawnych, ale także niezwykle stylowe i modne w ostatnim czasie.

Zobacz krok po krokuMontaż odwonienia liniowego w natrysku bez brodzika 

Materiał na brodzik

Popularne i często wybierane są brodziki akrylowe, które są lekkie i łatwe w zachowaniu czystości. Nie matowieją, a kolor nie ściera się. Pięknie prezentują się również brodziki z lanego marmuru, charakteryzujące się dużą wytrzymałością oraz wysokim stopniem higieny, dzięki gładkiej powierzchni, która nie pozwala na rozwój bakterii i grzybów. 

Kabina prysznicowa jest nie tylko miejscem, które ma zapewniać komfort użytkowania. powinna też być jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze
Kabina prysznicowa jest nie tylko miejscem, które ma zapewniać komfort użytkowania. powinna też być jednym z elementów wystroju, który decyduje o charakterze łazienki. Fot. Aquaform
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom