Godzimy się, by za polski węgiel płacić więcej

redakcja.regiodom, Oferteo.pl
Polski węgielGodzimy się, by za polski węgiel płacić więcej
Polski węgielGodzimy się, by za polski węgiel płacić więcej www.oferteo.pl
Kupując węgiel do opalania domów Polacy patrzą na pochodzenie węgla. Są też skłonni zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskich kopalni.

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w trzech pierwszych kwartałach 2016 roku do Polski napłynęło już prawie 6 mln ton węgla z zagranicy. Tymczasem dla Polaków nie dość, że ma znaczenie pochodzenie węgla, to jeszcze są skłonni zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskich kopalni – taki wniosek płynie z badania serwisu Oferteo.pl.

 Radzimy:Czym palić w kominku - drewnem, brykietem, pelletem? 

Jak podaje ARP, węgiel importowany jest do Polski głównie z: Rosji (3,6 mln ton węgla energetycznego) i Australii (1,1 mln ton węgla koksowego). Według prognoz łączny import węgla do Polski do końca 2016 roku osiągnie wielkość zbliżoną do tej z roku 2015, gdy sprowadziliśmy 8,3 mln ton węgla.

Pochodzenie węgla ma znaczenie

Z badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu 2016 roku przez Oferteo.pl wynika, że 2/3 ankietowanych zwraca uwagę na to, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni, czy też jest z importu. 

Godzimy się, by za polski węgiel płacić więcej

Polski węgiel w cenie

Ankietowani w znacznej części byliby skłonni zapłacić więcej za polski węgiel. Wskazało tak 45 proc. wszystkich osób, które wzięły udział w badaniu. 36 proc. ankietowanych nie chciałoby dopłacać do polskiego węgla, natomiast co piąty odpowiedział, że nie ma w tej sprawie zdania. 

Godzimy się, by za polski węgiel płacić więcej

Spośród respondentów, którzy odpowiedzieli, że pochodzenie węgla ma znaczenie, aż 66 proc. zadeklarowało, że jest gotowa zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskiej kopalni niż za węgiel zagraniczny. W tej grupie badanych przez Oferteo.pl 22 proc. osób nie chciałoby dopłacić do węgla z Polski, a zdania nie miało 12 proc. respondentów. 

Godzimy się, by za polski węgiel płacić więcej

Ci, którzy zadeklarowali gotowość do zapłacenia wyższej ceny za polski węgiel, byliby gotowi zapłacić za niego do 10 proc. wyższą cenę niż za węgiel z zagranicy. Niespełna 1/3 ankietowanych zadeklarowała gotowość do dopłaty w wysokości 11–25 proc., natomiast więcej niż 25 proc. ceny byłoby gotowych dopłacić 6 proc. badanych osób. 

Godzimy się, by za polski węgiel płacić więcej

Wśród paliw stałych węgiel wciąż najpopularniejszy

Z tego samego badania wynika, że węgiel wciąż jest najpopularniejszym paliwem w polskich gospodarstwach domowych. Łącznie 52 proc. ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku złożyli zapotrzebowanie na opał w Oferteo.pl, poszukiwało ekogroszku lub węgla kamiennego w tradycyjnej postaci. Dla porównania – ekologiczny pellet drzewny był poszukiwany przez 22 proc. respondentów.

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom