Działka rekreacyjna. Albo na własność, albo do użytkowania w rodzinnych ogrodach

Edyta Hanszke
działkaNa działce pod miastem możemy nie tylko odpoczywać, ale też np. uprawiać owoce i warzywa na własne potrzeby.
działkaNa działce pod miastem możemy nie tylko odpoczywać, ale też np. uprawiać owoce i warzywa na własne potrzeby. Sławomir Mielnik/nto
Stając się członkiem Polskiego Związku Działkowców, będziemy mogli korzystać z działki uiszczając opłaty za jej użytkowanie, ale nie będziemy jej właścicielem. Możemy też kupić działkę np. w miejscowościach turystycznych i zagospodarować ją pod własne potrzeby.

Żeby korzystać z działki na terenie ogródków działkowych, trzeba zostać członkiem Polskiego Związku Działkowców (PZD). Może nim zostać każda osoba pełnoletnia, posiadająca stałe miejsca zamieszkania na terenie Polski. Podejmując decyzję o przydziale działki zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), w którym staramy się o działkę, bierze też pod uwagę inne warunki: np. niepełnosprawność, warunki bytowe, warunki pracy.

Warto wiedzieć: Nowe przepisy ochronią 900 tysięcy altan przed rozbiórką 

Dobrze jest szukać działki niezbyt daleko od miejsca zamieszkania albo tam, gdzie będziemy mogli łatwo dojechać, bo musimy pamiętać, że trzeba będzie o nią regularnie dbać. Od zarządu ROD powinniśmy uzyskać informacje, czy w ogrodzie znajduje się nieużytkowana działka, którą można przydzielić chętnym, Kolejny krok to złożenie podania o zostanie członkiem PZD i wypełnionej deklaracji członkowskiej.

Kandydat musi jeszcze przejść szkolenie z zakresu prawa działkowego i ogrodnictwa oraz zasad współżycia z sąsiadami i czekać na uchwałę o nadaniu członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki.

Nawet jeśli w interesującym nas ogrodzie nie ma działki nieużytkowanej, to również można złożyć podanie i deklarację członkowską i poczekać do momentu zwolnienia się działki.

Jeśli chcemy ubiegać się o nadanie członkostwa także współmałżonkowi, należy wskazać to w podaniu i deklaracji członkowskiej. Wówczas zarząd ROD przyzna mu prawa członkowskie. Współmałżonkowie mogą użytkować tylko jedną działkę w ROD, chyba że każde z nich użytkowało działkę przed zawarciem małżeństwa.

W przypadku, gdy oboje małżonkowie zostają członkami PZD, wpłacają oni tylko jedno wpisowe, jedną składkę członkowską i jedną opłatę inwestycyjną. 

Radzimy również: Jak zostać działkowcem 

Posiadanie działki w ROD wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat: - wpisowego i opłaty inwestycyjnej z tytułu przystąpienia do PZD i przejęcia działki, a do 31 maja każdego roku - składki członkowskiej  i innych opłat wynikających z regulaminu ROD, a uchwalonych przez walne zebranie, które jest najwyższym organem samorządu PZD w ROD, w terminach ustalonych przez ten organ.

Jakie koszty ponoszą członkowie PZD?

  • Wpisowe – jednorazowo, w różnej wysokości w zależności od wielkości miasta i działki. Jest ono ustalane przez Krajową Radę PZD.
  • Składka członkowska uiszczana jest przez każdego użytkownika corocznie, do 31 maja, liczona jest od metra kwadratowego powierzchni działki
  • Opłata inwestycyjna ustalana jest przez zarząd ROD każdego roku, zgodnie z instrukcją Krajowej Rady PZD, która stanowi, że przy ustalaniu opłaty należy się kierować wartością środków trwałych istniejącej w ROD infrastruktury w przeliczeniu na jedną działkę. Jest to wkład wnoszony przez użytkownika działki na Fundusz Rozwoju ROD, z którego finansowana jest przez ROD rozbudowa i modernizacja infrastruktury, urządzeń i obiektów w istniejącym ogrodzie.Każdy zarząd ROD ustala samodzielnie wysokość opłaty inwestycyjnej, przyjmując jako podstawę wartość infrastruktury w ogrodzie będącej wspólną własnością ogrodu wytworzoną wspólnym wysiłkiem (pracy i środków finansowych) dotychczasowych członków.

Oprócz tego nowy użytkownik działki musi się rozliczyć z poprzednim za nasadzenia i naniesienia, które stanowiły jego własność. – Jeżeli rozliczenie to nastąpiło bezpośrednio pomiędzy nowym użytkownikiem działki, a ustępującym konieczne jest złożenie oświadczenia do zarządu ROD o tym, iż rozliczenie miało miejsce – informuje na stronie internetowej Marlena Pakuła, inspektor ds. prawnych PZD. – Jeśli poprzedni użytkownik ma zaległości wobec ROD, to nowy powinien przekazać należności za naniesienia i nasadzenia zarządowi ROD.

– Istotną kwestią jest ustalenie z poprzednim użytkownikiem wartości nasadzeń, naniesień i urządzeń, które znajdowały się na działce i stanowiły jego własność. Jeżeli jest to niemożliwe uprawniony rzeczoznawca może dokonać wyceny, a nowy użytkownik ustaloną w ten sposób kwotę, powinien wpłacić do zarządu ROD – kontynuuje ekspert z PZD.

Działkowiec może zabezpieczyć się na wypadek śmierci i wskazać następcę do przejęcia działki - wówczas zarząd ROD musi przydzielić działkę po zmarłym wskazanej osobie bliskiej. Przejmujący jest zwolniony z opłaty inwestycyjnej.

Także w przypadku rezygnacji z członkostwa w PZD i użytkowania działki istnieje prawo wskazania osoby bliskiej, jako swojego następcy, co ROD także musi respektować.

Działki należą do PZD, nie do poszczególnych użytkowników i nie można ich kupić.

Internauci, którzy mają za sobą doświadczenie poszukiwania działek przestrzegają, aby zainteresowani zorientowali się dobrze, jaki jest stan prawny danego ogrodu działkowego, czy ma wieczyste użytkowanie gruntu, czy nie ma wyroków sądowych nakazujących zwrot gruntu, czy nie toczą się takie sprawy wobec tego terenu, i jakie są plany zagospodarowania przestrzennego wobec tego terenu, do kogo należy grunt, czy nie leży na terenie zalewowym,

Jeśli chcemy kupić działkę rekreacyjną

Innym rozwiązaniem jest kupienie malowniczo położonego terenu pod miastem lub w miejscowości wypoczynkowej i zaadoptowanie go na nasze potrzeby, nawet z możliwością budowy niewielkiego domu, ale musimy pamiętać, że podatek od domu letniskowego jest wyższy niż od domu mieszkalnego, więc lepiej zamiast działki rekreacyjnej wybrać atrakcyjnie położoną działkę budowlaną. 

Zobacz oferty: Działki rekreacyjne na sprzedaż

Charakter wybranego teren należy sprawdzić w urzędzie gminy, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań do planu – czy jest to grunt leśny, rolny czy budowlany. Ważne jest też ustalenie zamierzeń gminy wobec tego terenu. Żeby móc starać się o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – nawet jeszcze przez zakupem działki - dobrze jest żeby w pobliżu były zlokalizowane jakieś zabudowania, do których odnieść się będą mogli urbaniści wyznaczający parametry zagospodarowania działki.

Dobrze jest jeśli w pobliżu działki są media, inaczej musimy się liczyć z dużymi kosztami inwestycji i np. koniecznością budowy studni. 

W wydziale wieczysto-księgowym sądu możemy sprawdzić zapisy w księdze wieczystej nieruchomości: jakie granice ma nieruchomość, kto jest prawnym właścicielem, czy ciążą na niej jakieś zobowiązania i ograniczenia wobec osób trzecich, oraz czy jest obciążona hipoteką. Prawo wglądu do tych informacji ma każdy.

Ostatni etap to kupno działki z podpisaniem umowy u notariusza. Jeśli kupujemy grunt rolny, to notariusz zawiadomi Agencję Nieruchomości Rolnych albo gminę, które mają w takiej sytuacji prawo pierwokupu. Decyzję muszą podjąć w ciągu miesiąca. Jeśli tego nie zrobią sporządza się i podpisuje umowę przeniesienia własności.

Jeżeli działkę rolną kupuje osoba nie prowadząca działalności rolniczej, musi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, w wysokości 2 proc. ceny z aktu notarialnego.

Musimy też pamiętać, że od działki należy uiścić podatek naliczony przez gminę, dlatego w ciągu 14 dni od zakupu działki, musimy zgłosić ten fakt do urzędu gminy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom