Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem, wiatrem i powodzią

Joanna Turakiewicz, Andrzej Lipiński, Kronopol; materiały własne
Budowa domu szkieletowegoPodczas budowy domu szkieletowego w systemie kanadyjskim bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie budynku do fundamentu.
Budowa domu szkieletowegoPodczas budowy domu szkieletowego w systemie kanadyjskim bardzo ważne jest odpowiednie zakotwienie budynku do fundamentu. matthew_hull
Dom powinien zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Na szczęście nie żyjemy w rejonie nawiedzanym przez tsunami i trąby powietrzne, ale wichury i powodzie to dla Polaków nie pierwszyzna. Nie zapominajmy też o zagrożeniu pożarowym. Czy dom szkieletowy uchroni nas przed żywiołami?

Na działanie ognia, wody i wiatru wystawiony jest albo może być każdy budynek. Niezależnie od tego, w jakiej technologii został wybudowany, o tym jak sobie poradzi w tym starciu, przesądzą dwa czynniki: jakość materiałów i wykonania.

Zobacz: Projekty domów szkieletowych

Jak w każdej innej konstrukcji, tak i w domu szkieletowym budowanym w tzw. systemie kanadyjskim już na etapie projektowania trzeba przewidzieć różne sytuacje, aby się przed nimi należycie zabezpieczyć. Przede wszystkim należy stosować niepalne materiały izolacyjne, zadbać o bezpieczeństwo komina i systemu grzewczego oraz instalacji elektrycznej. Stawiając konstrukcję domu szkieletowego, nie można oszczędzać na śrubach i innych łącznikach. Ważne są też odpowiednie szyby w oknach.

Dom szkieletowy w ogniu

Większość pożarów występujących w budynkach o konstrukcji szkieletowej, powodowana jest błędami konstrukcyjnymi. Przede wszystkim dotyczą one instalacji elektrycznej. Jej planowanie w budynku drewnianym w zasadzie nie odbiega od tej samej czynności w domu murowanym. Tyle że trzeba zachować jeszcze większą staranność, ze względu na specyfikę budulca, jakim jest drewno. Odpowiednio zabezpieczone i zaizolowane ognioodpornymi materiałami drewno nie jest bardziej narażone na spalenie, niż jakikolwiek inny materiał, jednak na wszelki wypadek, należy bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad sprecyzowanych w Polskiej Normie PN-IEC 60364-5-51.

Zobacz również: Instalacje elektryczne funkcjonalne i estetyczne. Unikajmy błędów

Kilka zasad, o których warto pamiętać, planując instalację elektryczną w szkieletowym domu drewnianym:

  1. Gniazda przeznaczone do odbiorników o większej mocy, takich jak ogrzewanie elektryczne, czy niektóre narzędzia budowlane albo kuchenne dobrze jest wydzielić i zabezpieczyć – każde z osobna.
  2. Dobierając przewody o rożnych przekrojach, należy kierować się tabelami zawartymi w normie PN-IEC 60364-5-523.
  3. Wszystkie elementy instalacji muszą być dobrane w taki sposób, żeby przyrost temperatury nie spowodował pożaru, zarówno w normalnym użytkowaniu, jak i sytuacjach awaryjnych.
  4. Wszystkie elementy przewodzące obwodów elektrycznych należy oddzielić od konstrukcji budynku odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.

Przy odpowiednio zaprojektowanej i wykonanej instalacji elektrycznej, przy zastosowaniu zgodnych z Polską Normą materiałów i wystarczającej liczby bezpieczników, w domu nie powinno być mowy nawet o iskrze. Tak wykonana instalacja wyklucza możliwość wystąpienia pożaru wywołanego zwarciem instalacji.

Zobacz również: System grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać 

Drugie w kolejności występowania i bardzo istotne zagrożenie w domach o konstrukcji drewnianej pochodzi od systemu kominkowego i samego komina. Do budowy domu szkieletowego powinno się używać kominów wentylowanych, które oprócz szczelnego wkładu ceramicznego i izolacji z wełny mineralnej są dodatkowo zabezpieczone przed przegrzaniem przez system wentylacyjny. W sytuacji dużego wzrostu temperatury, zaczyna działać grawitacyjny system odprowadzania gorącego powietrza.

W budownictwie szkieletowym stosowanie wentylowanych kominów wykonanych z ognioodpornych bloczków keramzytowych jest obowiązkowe. Nie nadaje się do tego cegła ani inny materiał. Dodatkowo stosuje się również odpowiednie okładziny zewnętrzne z materiałów niepalnych. Kluczowe dla bezpieczeństwa instalacji jest również wykonanie, dlatego ważne, aby zarówno projekt, jak i samą instalację wykonywali fachowcy z odpowiednim doświadczeniem. Niektórzy producenci szkolą firmy wykonawcze, które posiadają dzięki temu odpowiednie kompetencje do stawiania budynków zgodnych z wymogami bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Firmy takie mogą się wykazać certyfikatem wystawionym przez producenta, u którego można potwierdzić autentyczność dokumentu.

Zobacz również: Wentylacja domu szkieletowego i w technologii tradycyjnej

Kolejne ryzyko związane jest z samym kominkiem. Bardzo często kominki izoluje się wełną mineralną pokrytą folią aluminiową. Taka izolacja jest typową dla kominków w domach murowanych i z cegły, ale nie drewnianych. W budynku o konstrukcji z materiałów drewnopochodnych kominek musi być wykonany z materiałów nieprzewodzących ciepła. Takim materiałem są tzw. płyty kwarcowe, zespojone za pomocą specjalnego kleju, który pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w porcelanę i bardzo mocno uszczelnia. Natomiast w przypadku izolacji z wełny mineralnej z folią aluminiową, elementy te okleja się taśmą aluminiową pokrytą klejem, który pod wpływem wysokich temperatur rozkleja się. System się rozszczelnia i stąd się biorą problemy.

Ostatnim, choć niemniej ważnym przykazaniem jest regularne (dwa razy w roku) czyszczenie komina. Nie wystarczy czynić tego środkami chemicznymi. Nie są one bowiem w stanie usunąć całkowicie sadzy oklejającej wewnętrzne ściany komina. A zapalona sadza ma temperaturę powyżej 1000°C.
Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, w zasadzie nie powinno istnieć ryzyko pożaru w drewnianym domu szkieletowym.

Bezpieczeństwo kanadyjczyka podczas porywistych wiatrów

Domy szkieletowe nie obronią się przed tornadem porywającym wszystko, co znajdzie na swojej drodze z prędkością 500 km/h, natomiast doskonale potrafią sobie poradzić z wiatrami o prędkości ok 100–110 km/h, występującymi w naszej szerokości geograficznej. Zawdzięczają to elastyczności konstrukcji drewnianej, która sprawia, że nie stają na drodze wiatru jako przeszkoda, ale odbierają część siły jego uderzenia, częściowo ją amortyzując.

Aby jednak budynek drewniany poradził sobie z wiatrem, musi być odpowiednio mocno przymocowany do fundamentów. Nie można też oszczędzać na śrubach i łącznikach zespalających poszczególne elementy konstrukcji oraz więźbę dachową. Elementy konstrukcyjne powinny być przymocowane do fundamentów za pomocą zabetonowanych stalowych kotew.

Do budowy, zasadniczo, musi zostać użyta odpowiednia liczba łączników, takich jak wkręty, gwoździe, łączniki budowlane, ciesielskie, kątowniki, okucia, specjalne elementy dokrokwiowe, które dają budynkom bardzo dużą wytrzymałość. Kolejny element to tarcze dachowe, decydujące o sztywności konstrukcji.
I na koniec bardzo ważne wzmocnienie przeciw atakom wiatru – okna. Zalecane są tutaj szyby antywłamaniowe klasy P2 lub P4, które nie pękną pod wpływem uderzenia podmuchu wiatru. Masy powietrza, które dostaną się do pomieszczenia przez pękniętą szybę, potrafią wytworzyć takie ciśnienie, które nie tylko zdemoluje wnętrze, ale potrafi naruszyć elementy konstrukcyjne.

Domy szkieletowe w czasie powodzi

W rejonach zagrożonych wielkimi powodziami i trzęsieniami ziemi, jak np. Japonia czy Stany Zjednoczone niemal 100% domów mieszkalnych powstaje w technologii szkieletowej. Jest to związane z właściwościami tych konstrukcji, które powodują, że taki dom nie zawali się, jak dzieje się to np. w przypadku budynku z cegły. Przy uderzeniu wielkiej masy wody istnieje większe prawdopodobieństwo, że budynek zostanie porwany w całości, a to z kolei zwiększa szanse na pomyślną ewakuację mieszkańców.

Jeśli zalanie jest niewielkie i – co najważniejsze – woda nie stoi zbyt długo – konstrukcję domu wykonanego systemem kanadyjskim można osuszyć i odrestaurować, choć wymagać to może w większości przypadków rozebrania ścian, osuszenia belek i wypełnienia ich na nowo. Warunkiem jest zastosowanie najwyższej jakości, bardzo dobrze osuszonego (poniżej 15% wilgotności) drewna o dużej spoistości i pozbawionego wad, które nawet zmoczone dość szybko wysycha, a także wystarczającej ilości śrub i łączników między poszczególnymi elementami oraz fundamentami. Dom drewniany mocno zalany i długo stojący pod wodą odrestaurować będzie trudno.

Reasumując: domy szkieletowe, jak wszystkie inne budynki, nie są całkowicie wolne od zagrożeń związanych z szalejącymi żywiołami. Aby zapewnić mieszkańcom wysoki poziom bezpieczeństwa, już na etapie projektu, a później budowy trzeba zadbać o odpowiednie materiały i jakość wykonania. Przy ich zachowaniu większość zagrożeń można zminimalizować niemal do zera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom