Generalnie błędy związane z instalacją elektryczną możemy podzielić na dwie grupy:
1. zagrażające bezpieczeństwu użytkowników
2. wpływające na funkcjonalność i estetykę instalacji.
Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na pierwszą grupę błędów.
Warto przeczytać: Instalacje elektryczne funkcjonalne i estetyczne. Unikajmy błędów
Zamiana przewodu ochronnego z przewodem fazowym (nieprzestrzeganie kolorystyki żył) jest jednym z najgroźniejszych w skutkach błędem. Powoduje to, bowiem włączenie napięcia na obudowy i osłony urządzeń (szczególnie trójfazowych) normalnie podlegających np. zerowaniu.
Brak uziemienia (uziomu) to jeden z błędów dość często spotykanych. Przy realizacji instalacji elektrycznych w nowych budynkach uziom (instalacja zewnętrzna) jest niezbędny dla prawidłowego zabezpieczenia instalacji wewnętrznej oraz odgromowej. Dobrze wykonany uziom (fundamentowy, otokowy lub pionowy) gwarantuje prawidłową ochronę mieszkańców i wszystkich urządzeń domowych.
Kolejnym błędem może być nieprawidłowo usytuowany osprzęt (gniazda i wyłączniki) w łazienkach, które należą do kategorii pomieszczeń wilgotnych. W tego typu pomieszczeniach muszą być zainstalowane gniazda bryzgoszczelne z bolcem (o stopniu ochrony IP44). Dodatkowo należy przestrzegać zasad dotyczących stref szczególnego zagrożenia. Gniazda i łączniki można instalować w odległości minimum 0,60 m od zewnętrznej krawędzi obrzeża wanny lub brodzika kabiny natryskowej, czyli w tzw. strefie III.
Niestety dość często trafia się, „fachowiec" elektryk, który postanawia „uziemić" metalowe baterie na rurociągach z tworzyw sztucznych. Pamiętajmy jednak, że nie jest wskazane obejmowanie armatury czerpalnej połączeniami wyrównawczymi, ponieważ zamiast zmniejszyć, zwiększa się w ten sposób zagrożenie porażeniem. To samo dotyczy obecnie metalowych wanien, jeśli rurociągi w budynku są wykonane z tworzyw sztucznych. Baterie i wannę uziemia się izolowanym przewodem (żółto-zielonym) tylko w przypadku instalacji metalowej.
Do grupy równie poważnych błędów zaliczamy też:
- ułożenie przewodów elektrycznych poniżej instalacji wod.-kan.; w przypadku awarii przewody są narażone na zalanie,
- ułożenie kabli „na skróty"; przyszły użytkownik będzie miał problemy z montażem na ścianach elementów wymagających wiercenia otworów (groźba uszkodzenia instalacji) czy wbicia gwoździa (groźba porażenia),
- „sztukowanie" przewodów; skręcane i źle zaizolowane styki oraz ponacinana izolacja powodują wzrost upływności prądu, zwarcia (wzrost zagrożenia pożarem) i częste zadziałanie wyłączników różnicowo-prądowych,
- umieszczenie rozdzielnicy w trudno dostępnym miejscu; w przypadku porażenia, zwarcia instalacji czy pożaru łatwy dostęp do skrzynki rozdzielczej pozwoli często uniknąć większej tragedii; rozdzielnicę najlepiej umieścić w widocznym miejscu, w pobliżu wejścia do domu, na wysokości wzroku dorosłego człowieka,
- źle dobrane zabezpieczenia, zbyt małe przekroje żył, źle zabezpieczona instalacja w pobliżu materiałów palnych (np. w kotłowni); wszystkie te błędy mogą spowodować przeciążenie instalacji, uszkodzenie urządzeń, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną pożaru.
Powyżej przedstawione wady instalacji, z jakimi możemy się spotkać w czasie remontu czy budowy domu, muszą być bezwzględnie usunięte przed przystąpieniem do użytkowania. Nie może być w tym przypadku zgody na żadne półśrodki, trzeba zmusić wykonawcę do naprawienia błędów. W trosce o własne i innych bezpieczeństwo, nie możemy zgodzić się na odbiór tak wykonanej instalacji.
Jak uniknąć takich sytuacji?
**Trzeba wybrać dobrego sprawdzonego fachowca z aktualnymi uprawnieniami (uprawnienia elektryczne eksploatacyjne i dozorowe do 1 KV oraz pomiarowe). Opłaca się dokładnie sprawdzić jego referencje i realizacje. Po wyborze wykonawcy powinniśmy spisać z nim umowę na wykonanie robót elektrycznych, w której jasno określamy zakres i oczekiwaną jakość prac oraz kwotę za wykonanie zadania.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?