System grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać

redakcja.regiodom, Andrzej Lipiński – Kronopol, materiały własne
System ogrzewania kominkowegoSystem grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać
System ogrzewania kominkowegoSystem grzewczy w domach szkieletowych. Jaki najlepiej wybrać sxc.hu (debsch)
Ogrzewanie w domu szkieletowym powinno działać przede wszystkim szybko. Liczy się nie tylko wygoda, ale też ekonomia. A specyfika konstrukcji drewnianych sprawia, że tradycyjny, grawitacyjny system grzewczy niekoniecznie się tu sprawdzi.

Domy budowane w tzw. systemie kanadyjskim charakteryzuje mała bezwładność cieplna. Oznacza to, że ściany nie posiadają zdolności akumulacji ciepła, przez co dom szkieletowy bardzo szybko się wychładza, ale też szybko nagrzewa. Sterowanie temperaturą jest dość proste, pod warunkiem, że robi się to umiejętnie. Kanadyjczyk nie potrzebuje długich godzin, żeby się nagrzać, w przeciwieństwie do budynku wybudowanego w technologii tradycyjnej. Wystarczy godzina, żeby siedzieć w przytulnym, ciepłym salonie.

Ogrzewanie tradycyjne: właściwie dlaczego nie?

Zasada działania tradycyjnych systemów grzewczych polega w dużej mierze na przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie. W mieszkaniu montujemy różnego rodzaju powierzchnie grzejne, jak kaloryfery, podłogi (w ogrzewaniu podłogowym), czy piec akumulacyjny. Z powierzchni tej emitowane jest promieniowanie podczerwone. W chwili zetknięcia się ze ścianą, czy innymi przedmiotami, promieniowanie zamienia się w ciepło i ogrzewa wszystko, co znajdzie na swojej drodze.

Zobacz również: Domy szkieletowe, a zagrożenie pożarem, wiatrem i powodzią 

Dopiero nagrzane ściany, podłoga i przedmioty oddają ciepło do powietrza. Można to zaobserwować np. w domach z cegły, które nagrzeją się w upalny dzień. Wieczorem, kiedy na dworze się ochłodzi, nagrzane w ciągu dnia ściany emitują przyjemne ciepło.

Podstawowy warunek, jaki musi zostać spełniony, żeby ogrzewanie było efektywne, to zdolność ścian do akumulacji ciepła. Muszą potrafić je przechować, żeby później „oddać". Inaczej jest nieefektywne i nieekonomiczne – pomieszczenie nagrzewa się stopniowo, powoli. Jeśli później to ciepło szybko się ulotni, razem z nim pójdą z dymem złotówki z portfela. Dlatego w charakteryzujących się niską bezwładnością cieplną domach z prefabrykatów, taki system grzewczy musiałby być włączony bez przerwy przy minimalnych zmianach temperatury.

System nadmuchowy w domu kanadyjskim - jak najbardziej!

W domu szkieletowym najlepiej sprawdza się nadmuchowy system grzewczy. Mechanizm jego działania polega na pominięciu „pośredników" w przekazywaniu ciepła. W tym systemie nie mamy kaloryferów, wody w rurach. Ciepłe powietrze jest rozprowadzane do pomieszczeń specjalnymi kanałami nawiewnymi, zakończonymi zamontowanymi w ścianach kratkami. Całość napędza wentylator. Ogrzewanie nadmuchowe potrafi podnieść temperaturę o kilka stopni już w ciągu pół godziny.

Wybierając lokalizację dla kratek nawiewnych, należy pamiętać o kilku szczegółach:

  1. Zbyt nisko położone, mogą porywać powodujący alergię kurz i wprowadzać go do powietrza, którym oddychamy. Dlatego kratki powinny być wystarczająco duże, żeby zmniejszyć pęd powietrza, które z nich wylatuje.
  2. Ulokowane zbyt wysoko, nie zapewnią odpowiedniej cyrkulacji – ciepłe powietrze, jako lżejsze zawsze ulatuje do góry, więc jeśli kratki zamontujemy pod sufitem, tam właśnie zostanie ciepło. Dlatego lepiej nadać kierunek z dołu do góry.
  3. Nieodpowiednio umieszczone kratki mogą powodować wrażenie przeciągu, jeśli powietrze z nich będzie skierowane bezpośrednio na przebywających w pomieszczeniu ludzi.

Wybieramy kocioł i paliwo

Nie ma w zasadzie większego znaczenia, jakie paliwo wybierzemy do zasilania systemu grzewczego. Ważne jest, aby kocioł był dostosowany do instalacji nadmuchowej. Sprawdzi się w tej roli np. kominek, który bardzo szybko nagrzeje pomieszczenia. Ma on jednak jedną wadę – trudno sterować temperaturą. Nie da się w nim skutecznie obniżyć temperatury i pozostawić przez dłuższy czas na stałym poziomie. Efektem prób mogą być zadymione szyby i „zduszenie" ognia.

Warto przeczytać: Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie 

Jeśli natomiast wybierzemy kocioł elektryczny albo z automatycznym podajnikiem paliwa i programatorem, łatwiej będzie utrzymać wymaganą ciepłotę w pomieszczeniach. Będzie on też bardziej ekonomiczny, jeśli ustawi się go na program, w którym będzie się co jakiś czas włączał i wyłączał. W ten sposób utrzyma w domu stałą temperaturę i nie zużyje zbyt wiele energii.

Pamiętaj o nawilżaniu powietrza w swoim domu

Efektem ogrzewania, jest nadmierne nieraz osuszenie powietrza, czego efektem jest drapanie w gardle, zatkany nos, bóle głowy. Aby temu zapobiec, należy stosować nawilżacze. Można zamontować specjalne kanałowe nawilżacze powietrza w systemie grzewczym, dzięki czemu w kratek nawiewnych do pokoju dotrze ono już nawilżone, albo tradycyjne np. elektryczne. W tym przypadku również obowiązuje zasada zdrowego umiaru: zbyt duża ilość wilgoci nie będzie zdrowa dla ścian domu szkieletowego.

Joanna Turakiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom