Domy jednorodzinne w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus – zasady, warunki

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Budowa domu w ramach programu Mieszkanie PlusDomy jednorodzinne, powstające w ramach Mieszkania Plus, będą mogły być stawiane w technologii tradycyjnej, drewnianej albo z prefabrykatów.
Budowa domu w ramach programu Mieszkanie PlusDomy jednorodzinne, powstające w ramach Mieszkania Plus, będą mogły być stawiane w technologii tradycyjnej, drewnianej albo z prefabrykatów. Magdalena Kmita-Kulesza
Nie tylko bloki, ale też domy jednorodzinne mogą być budowane w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach, zamiast budynków wielorodzinnych, będą stawiane domy.

O następcy programu rządowego Mieszkania dla Młodych mówi się od miesięcy. O tym, że w ramach programu Mieszkanie Plus, będą powstawały bloki, również wiadomo od dawna. Tymczasem nowy projekt obejmie także domy jednorodzinne.

Jak nie blok, to chociaż dom

Domy jednorodzinne będą mogły być stawiane w miejscowościach, w których nie będzie dużego zainteresowania inwestowaniem w budynki wielorodzinne oraz zamieszkaniem w blokach. Skoro nie będzie zapotrzebowania na bloki (lub nie będzie miejsca na postawienie np. kolejnego miniosiedla), ale gminy mimo to zechcą skorzystać z rządowego wsparcia, będą mogły zdecydować o postawieniu domów jednorodzinnych na działkach wyposażonych w media.

Więcej na tematSetki nowych mieszkań w programie Mieszkanie Plus 

Termin i technologia budowy

Inwestor, który zaplanuje postawić dom w ramach Mieszkania Plus, będzie musiał zrobić to w określonym czasie (nie będzie mógł np. zarezerwować terenu, a z budową wstrzymywać się przez kilkanaście lat). Będzie również musiał postawić dom zgodnie z wymogami, określonymi w programie. Jeśli inwestor nie zdąży z pobudowaniem domu, grunt zostanie przekazany innemu zainteresowanemu. Nie doprecyzowano na razie, w jaki sposób będzie się to odbywało. Już wiadomo za to, że domy będą mogły być budowane w technologii tradycyjnej, drewnianej albo z prefabrykatów. Szczegółowe kryteria budowy domów ustalą jeszcze zespoły Krajowego Zasobu Nieruchomości. 

Warto zobaczyć: Jak wybudować dom w cenie mieszkania 

Krajowy Zasób Nieruchomości – co to takiego

Ustawa z 20 lipca 2017 roku o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN) została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pozwoli ona m.in. na budowę mieszkań na gruntach Skarbu Państwa, a właśnie budynki mieszkalne w ramach Mieszkania Plus, powstają na takich gruntach.
KZN – jak to określono w ustawie – jest państwową osobą prawną i to właśnie ona będzie odpowiadała m.in. za gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu na zasadach określonych w ustawie.

Poszkodowani przez żywioł uprzywilejowani

Zakłada się, że program Mieszkanie Plus będzie dostępny dla wszystkich Polaków. Niektórzy znajdą się jednak w uprzywilejowanej sytuacji. Pierwszeństwo w zawarciu umów najmu na preferencyjnych warunkach będą miały m.in. osoby, które ucierpiały na skutek działania żywiołów (choćby rodziny, które podczas sierpniowych nawałnic straciły dach nad głową).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom