Domowe fondue. Charakterystyka, rodzaje i ceny fondue

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Serowe fondueFondue to popularna szwajcarska przekąska, która sprawdza się podczas spotkań z rodziną lub ze znajomymi. Nazwa potrawy pochodzi z języka francuskiego od słowa „fondre”, oznaczającego „topić”, „roztapiać” i „rozpuszczać”. Jednak samo danie wymyślili szwajcarscy pasterze, którzy chcąc uniknąć wyrzucania zeschłego sera wpadli na pomysł tej praktycznej potrawy. Siadali oni wokół ogniska, roztapiali ser w żeliwnym garnku, a następnie maczali w nim kawałki mięsa lub chleba.
Serowe fondueFondue to popularna szwajcarska przekąska, która sprawdza się podczas spotkań z rodziną lub ze znajomymi. Nazwa potrawy pochodzi z języka francuskiego od słowa „fondre”, oznaczającego „topić”, „roztapiać” i „rozpuszczać”. Jednak samo danie wymyślili szwajcarscy pasterze, którzy chcąc uniknąć wyrzucania zeschłego sera wpadli na pomysł tej praktycznej potrawy. Siadali oni wokół ogniska, roztapiali ser w żeliwnym garnku, a następnie maczali w nim kawałki mięsa lub chleba. MSM Mońki
W fondue można przyrządzić nietypowy obiad albo zaserwować gościom danie na domowej imprezce. Te naczynia są coraz popularniejsze w polskich kuchniach.

W fondue można przygotować potrawy główne na gorąco, przekąski oraz desery. Naczynie pochodzi z kuchni szwajcarskiej. Potrawy z fondue są popularne wśród Francuzów i Holendrów. U nas też cieszą się coraz większym powodzeniem, zwłaszcza wśród osób lubiących tzw. kuchnię nowoczesną.

Tak wygląda fondue

Naczynie wygląda, jak garnek (kociołek, zwany caquelon) z palnikiem. Rondel, do tego widelczyki i palnik – tak wygląda typowy zestaw fondue. Jego uzupełnieniem jest stojak (zazwyczaj stalowy), miseczki-talerzyki dla osób oraz świeczka lub paliwo do podgrzewania. Rozbudowane komplety do fondue zawierają nawet ponad 20 elementów. W dodatkowym wyposażeniu znajduje się m.in. obrotowy stojak na miseczki z antypoślizgowymi nóżkami czy pojemnik z przykryciem na paliwo (przypomina ono żel, a tradycyjnym „paliwem" są... świeczki).

Do wyboru dania serowe, mięsne lub czekoladowe

W największych naczyniach można przygotować potrawę nawet dla 10 osób. To dania serowe, mięsne oraz czekoladowe. Serowe są najbardziej powszechne. W tym przypadku głównym składnikiem jest oczywiście ser. To przeważnie dwa gatunki, w tym ementaler. Do tego dodaje się pół kieliszka albo kieliszek białego wytrawnego wina oraz przyprawy: biały pieprz, gałkę muszkatołową oraz zioła prowansalskie.

Poczytaj też: Jakich urządzeń nie może zabraknąć w nowoczesnej kuchni 

Fondue mięsne jest przygotowywane np. z polędwicy wołowej lub wieprzowej albo z kurczaka. Dobrze, jeśli wcześniej mięso było w marynacie. Niektórzy wlewają do garnka olej i podgrzewają go, a potem nadziewają kawałki mięsa na szpikulce. Każda z osób smaży je sobie według własnego upodobania. Danie podaje się przeważnie w sosie chrzanowym, śmietanowym lub barbecue. Sosy podaje się natomiast w osobnych miseczkach.

Do czekoladowego fondue nie jest potrzebna belgijska czekolada. Powodzeniem cieszą się za to czekoladowe fondue, do którego przygotowania wykorzystuje się zwykłą czekoladę gorzką, mleczną oraz białą. Istnieją jednak specjalne czekolady wyrabiane pod fondue. Smakosze dodają śmietanę kremówkę i owoce, np. banana, kiwi, winogrona, rodzynki. Pasują również biszkopty, herbatniki, muesli albo sok owocowy czy brandy albo likier.

Rodzaje garnków do fondue

Potrawy z fondue zazwyczaj jada się bezpośrednio z garnka. Można np. pajdy chleba albo kawałki bułki nadziane na widelczyki – ewentualnie warzywa - zanurzyć w potrawie. Wybór garnka do fondue zależy od rodzaju dań, jakie zamierzamy przyszykować w fondue. Ceramiczny rondel nadaje się do serowego fondue. Garnki ceramiczne są z reguły większych rozmiarów, niż te do fondue czekoladowego. Mają poza tym grubsze ścianki. W żeliwnych kociołkach też przygotowuje się fondue serowe. W garnkach stalowych robi się potrawy na bazie bulionu. Naczynie takie szybko się podgrzewa i długo utrzymuje pożądaną temperaturę. Jednakowo przewodzi ciepło, a po nagrzaniu długo utrzymuje temperaturę potrawy. Minus jest taki, że żeliwo bardzo się nagrzewa, więc trzeba uważać, aby się nie poparzyć. Druga sprawa to taka, że żeliwo „pochłania" zapachy i przygotowując np. fondue serowe, nie powinniśmy już tego naczynia używać do fondue czekoladowego. Do fondue czekoladowego natomiast nadaje się garnek wykonany z ceramiki.

Fondue elektryczne

Powyższe naczynia do fondue działają na paliwo. Elektryczne fondue jednak także należą do często spotykanych. Są ponadto łatwe w użyciu: garnek leży na elektrycznej płycie (podstawie) grzejącej podłączanej do kontaktu. Lampka kontrolna informuje o tym, że urządzenie jest włączone. Wybrane fondue mają także sygnalizator dźwiękowy. Gdy się włącza, wiadomo, że danie jest gotowe. Zakres temperatur jest np. 4-stopniowy, więc najpierw można zagotować potrawę w najwyższym stopniu, a później ciepło dania utrzymać, używając do tego niższej temperatury.

Chciałbyś taki?: Prodiż powraca do łask

Najtańsze zestawy do fondue kosztują około 30 złotych. Te najbardziej rozbudowane, składające się z ponad 20 części, można dostać za 300 złotych albo i więcej. Serwuje się w nich potrawy dla nawet 10 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom