Kupujemy zmywarkę do naczyń - na co zwrócić uwagę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zmywarka do naczyńRęczne zmywanie naczyń w przypadku 2-3 osobowej rodziny zajmuje najczęściej od 5 do 15 minut, a czynność trzeba powtórzyć kilka razy w ciągu dnia. Może jednak wyręczyć nas zmywarka.
Zmywarka do naczyńRęczne zmywanie naczyń w przypadku 2-3 osobowej rodziny zajmuje najczęściej od 5 do 15 minut, a czynność trzeba powtórzyć kilka razy w ciągu dnia. Może jednak wyręczyć nas zmywarka. Conderdesign (Pixabay.com)
Jakieś 15 lat temu zmywarki w domach i mieszkaniach były rzadko spotykane. Dzisiaj są niemal na porządku dziennym, jeżeli chodzi o domowy sprzęt AGD. Radzimy, czym się kierować przy zakupie zmywarki do naczyń.

Zmywanie naczyń nie należy do najprzyjemniejszych codziennych obowiązków. Tym bardziej, gdy trzeba doprowadzić do czystości stos naczyń, np. po kilkunastu osobach. Wtedy z pomocą przychodzi zmywarka do naczyń. Zmywarka jednak zmywarce nierówna. Piszemy, na co zwrócić uwagę, kupując taki sprzęt agd.

Zmywarki wolnostojące i do zabudowy

Producenci oferują zmywarki wolnostojące oraz te do zabudowy. Pierwsze sprawdzą się w małych kuchniach, w których nie decydujemy się na zabudowę. Można również wybrać ten rodzaj zmywarki do dużej kuchni, aby wyeksponować to urządzenie. Zmywarka wolnostojąca będzie też praktyczna w przypadku, gdy meble kuchenne stoją już od dawna i nie udałoby się nam dopasować odcienia frontu szafki zmywarki do mebli kuchennych.

Zmywarka do zabudowy natomiast zabiera mniej miejsca, bo – jak nazwa wskazuje – jest już wbudowana w meble. Może wtopić się w otoczenie, czyli meble kuchenne, o ile będzie miała front drzwiczek, jak te meble.

Przeczytaj też: Zmywarka w domu to praktyczny sprzęt czy gadżet 

Panel sterujący w zmywarkach wolnostojących znajduje się w górnej części drzwi i jest widoczny. W zmywarkach przeznaczonych do zabudowy panel jest w tym samym miejscu albo ukryty (widać go dopiero po otworzeniu drzwiczek do zmywarki). W tym drugim przypadku szafka ze zmywarką z zewnątrz nie różni się niczym od innych szafek w zabudowie.

Pojemność zmywarek

Zmywarki najczęściej są szerokie na 45 lub 60 centymetrów. Pierwsze pomieszczą często maksymalnie 6-7 kompletów naczyń i w zupełności wystarczą jednej osobie. Te drugie z kolei są w stanie umyć nawet 15 kompletów naczyń i sprawdzą się u dużej rodziny.

Wyposażenie zmywarek

Podstawą wyposażenia zmywarek są kosze. To one podtrzymują naczynia. Przeważnie są dwa kosze w zmywarce – górny i dolny, prowadzone na rolkach. Na każdą grupę naczyń wyodrębniono miejsce – gdzie indziej wkłada się talerze, szklanki, kieliszki, sztućce. Jeżeli chcemy umyć większe naczynia, choćby garnki lub patelnie, można wyjąć np. koszyczki na sztućce, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca.

Woda w zmywarce krąży w układzie zamkniętym. Filtry do oczyszczania wody znajdują się w każdej zmywarce, w jej dolnej części. Wykonane są z tworzywa albo ze stali nierdzewnej. Zmywarki są wyposażone przeważnie filtry samoczyszczące, dzięki którym odpadki wypompowywane są razem z wodą.

Podgrzewanie wody

Ciepła woda w zmywarce to efekt działania grzałki lub podgrzewacza przepływowego. Grzałka jest zamontowana na dnie zmywarki, a podgrzewacz – tak wbudowany, że dla nas niewidoczny. Zmywarki z podgrzewaczami z reguły są droższe od tych z grzałkami. Coraz więcej zmywarek jest wyposażonych w wymienniki ciepła. To oznacza, że woda do następujących po sobie etapów zmywania pobiera ciepło od wody podgrzanej we wcześniejszym etapie. To rozwiązanie pozwala na zużycie mniejszej ilości energii. Wybierając zmywarkę, warto zwrócić uwagę na jej zapotrzebowanie na energię. Świadczy o tym klasa energetyczna. Im wyższa, tym zmywarka jest bardziej energooszczędna. Największą oszczędność energii zapewnia klasa A+++. Do najczęściej kupowanych sprzętów należą obecnie te klasy A z trzema i dwoma plusami. Zmywarki z samym oznaczeniem „A", bez plusów, to zużywają znacznie więcej energii.

Programy zmywania

Co zmywarka, to inne programy. Do najpopularniejszych należą standardowy (codzienny), oszczędny (małe, nawet 6-litrowe zużycie wody podczas jednego cyklu zmywania) lub na pół wsadu (sprawdzi się, gdy naczyń jest mało), rodzinny (gdy zmywarka jest kompletnie pełna), delikatny (np. dla samych szklanych naczyń), intensywny (gdy naczynia są mocno zabrudzone), zmywanie naczyń tylko w górnym lub dolnym koszu. Spotykane są ponadto programy: nocny, mycie wstępne, osuszanie, nabłyszczanie, błyskawiczne mycie. Producenci pomyśleli o najmłodszych. Wymyślili m.in. program mycia naczyń usuwający brud z butelek, smoczków i talerzyków dla dzieci.

Zobacz także: Zmywarka do naczyń, czyli o co pytać sprzedawcę 

Dodatkowe funkcje zmywarek

Istnieje szereg dodatkowych funkcji zmywarek. Co producent, to inne pomysły na uatrakcyjnienie sprzętu. Jednym z rozwiązań jest funkcja zabezpieczenia przed zalaniem zmywarki w razie awarii (może być też system zabezpieczający przed wypływem wody na zewnątrz urządzenia). Inne funkcje dodatkowe to choćby czujnik załadunku (informuje w jakim stopniu jest już wypełnione miejsce w zmywarce) oraz czujnik czystości albo zmętnienia wody (wykrywa resztki jedzenia). Niektóre zmywarki mają też funkcję bakteriobójczą. Oznacza to, że ostatnie płukanie naczyń trwa przez parę minut w wodzie o temperaturze np. 70 stopni Celsjusza, co powoduje likwidację bakterii i zarazków. Funkcja wyparzania naczyń to następne, podobne udogodnienie. Przydaje się funkcja opóźnionego startu – zaprogramowana zmywarka może się włączyć np. 2 godziny przez naszym powrotem do domu. Wybrane zmywarki mają wskaźniki informujące o konieczności uzupełnienia nabłyszczacza lub soli. Pomocne są też: blokada przed samoistną zmianą programu, wyświetlanie czasu pozostałego do zakończenia zmywania, sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy zmywarki, wbudowany wentylator, regulowana wysokość szuflad, mobilne kosze oraz powłoka, dzięki której na zmywarce nie będzie widać odcisków palców.

Ceny zmywarek

Ceny sprzętów wolnostojących i do zabudowy są porównywalne. Najtańsze zmywarki kosztują około 900 złotych. Za najdroższe trzeba zapłacić ponad 6 tysięcy złotych. 

Podpowiadamy: Jak samodzielnie podłączyć zmywarkę do naczyń. Montaż krok po kroku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom