Czy życie w domu jednorodzinnym jest droższe od życia w mieszkaniu?

redakcja.regiodom
Koszty utrzymania mieszkania i domuKoszty utrzymania mieszkania wbrew pozorom nie są dużo niższe od kosztów utrzymania domu o większym metrażu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku domu sumę kosztów utrzymania nieruchomości często znacząco podnoszą koszty jej ogrzania. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle uzależniona od metrażu i stopnia termoizolacji budynku.
Koszty utrzymania mieszkania i domuKoszty utrzymania mieszkania wbrew pozorom nie są dużo niższe od kosztów utrzymania domu o większym metrażu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku domu sumę kosztów utrzymania nieruchomości często znacząco podnoszą koszty jej ogrzania. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle uzależniona od metrażu i stopnia termoizolacji budynku. Magdalena Kmita-Kulesza
Od kilku lat obserwuje się wzrost zainteresowania nieruchomościami jednorodzinnymi. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7 do 57,4 procent. Zobacz, jak wygląda porównanie kosztów życia w domu i w mieszkaniu.

Jeśli chodzi o spełnienie marzenia mieszkania w domu, to wielu Polaków zadaje sobie dwa zasadnicze pytania. Po pierwsze, czy za cenę mieszkania w centrum miasta można wybudować dom, a jeśli tak, to gdzie? Po drugie, jak wyglądają koszty utrzymania domu względem kosztów utrzymania mieszkania. 

Zobacz wideo:Wybudowali dom w cenie mieszkania. Jak im się to udało? 

W mieszkaniu najwyższy koszt utrzymania to czynsz, który w przypadku mieszkania o powierzchni 80 mkw. w Warszawie wynosi 600 złotych. Do tego należy doliczyć opłaty licznikowe i wychodzi kwota około 900–950 złotych miesięcznie. W przypadku domu odpada czynsz, ale najwyższy koszt ponosimy za to na ogrzewanie nieruchomości (jest on odczuwalny przez około 7 miesięcy w roku). Ekspert szacuje, że średnie miesięczne utrzymanie domu należy szacować na poziomie 1300 złotych. Choć decydując się na dobrze zaizolowany dom, z energooszczędnym źródłem ciepła utrzymanie 100-metrowego domu będzie dużo niższe. Nie możemy jednak zapominać, że mieszkanie poza miastem wiąże się z wysokimi kosztami transportu. A do tego w przypadku rodzin z dziećmi istnieje duże ryzyko, że rodzice staną się szoferami własnych pociech, które najczęściej ochoczo biorą udział w dodatkowych zajęciach.

Zobacz:Domy na sprzedaż na stronie lub w aplikacji mobilnej Gratki

Maciej Mindak, ekspert rynku nieruchomości, uważa, że w większości polskich miast jest pewna prawidłowość: za cenę 80-metrowego mieszkania w centrum miasta można wybudować dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych na działce oddalonej o 20–30 kilometrów od miasta.

Zobacz, co mówi ekspert o tym, ile kosztuje życie w domu jednorodzinnym i czy jest droższe od życia w mieszkaniu oraz co należy sprawdzić przed decyzją o przeprowadzce poza miasto.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dowiesz się: Jak korzystać z kalkulatora budowlanego i kalkulatora kosztów remontu 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom