Docieplenie domu – gdzie dostać dofinansowanie i na jakie dotacje można liczyć?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Docieplenie to niższe koszty energii i zyski w postaci czystszego powietrzaNie tylko wymiana pieców, ale również termomodernizacja, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię, przyczynia się do ograniczania zjawiska smogu.
Docieplenie to niższe koszty energii i zyski w postaci czystszego powietrzaNie tylko wymiana pieców, ale również termomodernizacja, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię, przyczynia się do ograniczania zjawiska smogu. Szymon Starnawski
Właściciele domów jednorodzinnych mają okazję do przeprowadzenia termomodernizacji nieruchomości. Dotacje i pożyczki czekają na chętnych - kto i na jakich zasadach może po nie sięgnąć?

Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja domu to koszty ogrzewania niższe nawet o połowę. To z kolei oznacza wymierne korzyści dla powietrza, zwłaszcza gdy termomodernizacji towarzyszy wymiana pieców węglowych na ekologiczne ogrzewanie. To właśnie czyste powietrze dało nazwę rządowemu programowi dotacyjnemu dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Dowiedz się: Kto i na jakich zasadach skorzystał już z programu Czyste Powietrze

Szczegóły przyznawania dotacji i pożyczek w poszczególnych regionach przekazują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, to także tam (jak również drogą elektroniczną) składa się wypełnione wnioski. Co do zasady jednak sposób działania „Czystego Powietrza" w całej Polsce jest taki sam. 

Na co i ile dofinansowania w ramach „Czystego Powietrza"?

Jednostkowy maksymalny koszt kwalifikowany docieplenia przegród budowlanych (wraz z koniecznymi pracami towarzyszącymi) wynieść może do 150 złotych za metr kwadratowy. 700 złotych za metr kwadratowy to maksymalny koszt kwalifikowany dla wymienianych w ramach prac ociepleniowych okien, drzwi balkonowych czy okien połaciowych. Z kolei maksymalnie 2 tysiące złotych wynieść może koszt kwalifikowany przy wymianie drzwi zewnętrznych (jak również bram garażowych o ile garaż jest częścią nieruchomości).

Wysokość dotacji uzależniona jest od wysokości zarobków właścicieli (współwłaścicieli) nieruchomości. Na największy zwrot kosztów poniesionych na termomodernizację liczyć mogą wnioskodawcy, którzy wykażą średni dochód na osobę nieprzekraczający 600 złotych. W tym wypadku dotacja pokryje aż 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Gdy kwota średniego dochodu na osobę wyniesie od 1001 do 1200 dofinansowanie obejmie już tylko do 60 procent kosztów kwalifikowanych. 30 procent kosztów kwalifikowanych obejmie dotacja, gdy kwota średniego miesięcznego dochodu przekracza 1600 złotych (oznacza to dotację na poziomie 15 900 złotych). Kwoty dotacji dotyczą tych, którzy nie będą korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli inwestorzy mają do niej prawo, kwota dotacji w wielu wypadkach będzie niższa. Niezależnie od poziomu zarobków na całość prac, których nie objęła dotacja, zaciągnąć można pożyczkę. 

Zasady przyznawania dotacji i pożyczek na docieplenia domu

Warto jednak pamiętać, że minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przy działaniach dociepleniowych nie może być niższa niż 7 tysięcy złotych. Inwestycja nie może być więc drobnym remontem zakładającym wymianę kilku okien czy drzwi wejściowych. Z drugiej jednak strony maksymalne koszty kwalifikowane od których liczona jest wysokość dotacji nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Przy zakrojonych na szeroką skalę pracach albo dużej nieruchomości taka kwota może okazać się niewystarczająca do przeprowadzenia termomodernizacji – wtedy jednak można skorzystać z preferencyjnych pożyczek (oprocentowanych w wysokości nie mniejszej niż 2 procent w skali roku). Pożyczkę spłacić trzeba w ciągu maksimum 180 miesięcy, ale możliwa jest karencja – zobowiązanie można rozpocząć regulować nawet po roku od zakończenia prac termomodernizacyjnych.

Dotacja nie zostanie przyznana w sytuacji, gdy termomodernizacja domu ma dotyczyć jedynie ocieplenia przegród budowlanych, a nie będzie jej towarzyszyć wymiana źródeł ciepła na te wskazane w programie „Czyste Powietrze". Ale jeśli ktoś korzystał już z innych, na przykład samorządowych, programów antysmogowych i pozbył się na przykład pieca kaflowego, może również złożyć wniosek do programu „Czyste Powietrze" – na samo ocieplenie przegród budowlanych. Program dostępny jest wyłącznie dla osób fizycznych które są właścicielami albo współwłaścicielami domu jednorodzinnego.

Warto przeczytaćUchwały antysmogowe w różnych województwach 

Zapytaj w gminie o pieniądze

Samorządy jak się wydaje wycofały się z programów wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych uznając, że rządowy program powinien spełnić swoje zadanie. Większość samorządów planuje wesprzeć prace dociepleniowe we wspólnotach mieszkaniowych albo w budynkach komunalnych. Nie zaszkodzi jednak zapytać w odpowiednim wydziale swojego urzędu gminy czy miasta, czy lokalne władze wspierają właścicieli domów jednorodzinnych w termomodernizacji. Taki program wsparcia w zeszłym roku prowadził między innymi Kraków, który oferował do 50 tysięcy złotych dotacji na pokrycie kosztów kwalifikowanych termomodernizacji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom