Dobroczynne właściwości herbat. Jakie herbaty warto pić

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Herbaty mają wiele dobroczynnych właściwościParzeniu Yerba Mate towarzyszy cała otoczka. Pije się ją przez bombille, a zaparza w specjalnych naczyniach.
Herbaty mają wiele dobroczynnych właściwościParzeniu Yerba Mate towarzyszy cała otoczka. Pije się ją przez bombille, a zaparza w specjalnych naczyniach. morguefile.com
Czarna herbata to podstawowy napar w polskiej kuchni. Można jednak z korzyścią dla zdrowia i smaku rozszerzyć menu o inne gatunki herbaty.

Oto kilka szczególnie polecanych propozycji herbat dla każdego. 

Warto wiedzieć: Czym jest superfoods

Yerba Mate czyli herbata z ostrokrzewu paragwajskiego

Moda na Yarba Mate pojawiła się w naszym kraju kilka lat temu i od tego czasu napój ten cieszy się niesłabnąca popularnością. Nic w tym dziwnego, nie tylko pobudza organizm poprzez wysoką zawartość kofeiny, ale w składzie posiada również szereg minerałów (jak chrom, magnez, cynk czy potas), a także witaminy z grupy B, witaminę A czy C. Jest więc naturalnym napojem energetycznym z zawartością cennych substancji. Yerba działa również oczyszczająco na organizm, pozwalając mu się pozbyć toksyn z krwiobiegu i układu trawiennego dzięki wysokiej zawartości różnego rodzaju antyoksydantów i wspieraniu przemiany materii.

Dla wielu minusem Yerba Mate jest jej gorzki smak, trudny do zaakceptowania przez miłośników słodkich naparów. „Początkujący" mogą więc szukać mieszanek yerby z ziołami czy owocami, ewentualnie dosłodzić herbatę w jakiś naturalny sposób, na przykład stewią czy miodem.

Polecamy poradnik: Stewia jako naturalny słodzik

Yerba Mate działa również kojąco na układ nerwowy sprawiając, że nawet trudne obowiązki w pracy czy uczelni wydają się prostsze, tym bardziej, że yerba mobilizuje mózg do wydajniejszej pracy. Kofeina z yerba mate wchłania się w organizmie wolniej niż kofeina znajdująca się w kawie, spożywający nie notuje więc gwałtownych wahań nastrojów. W dodatku herbata może towarzyszyć człowiekowi przez całe popołudnie, wystarczy dolewać do niej kolejne porcje wody.

Regularne stosowanie Yerba Mate poprawia krążenie, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom glukozy i złego cholesterolu we krwi działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, regeneruje ścianki żołądka przez co polecana jest osobom zmagającym się z chorobą wrzodową. Cennych właściwości jest zdecydowanie więcej, ale już tylko te wymienione powodują, że warto napar z yerba mate włączyć na stałe do swojego menu.

Piciu yerby towarzyszy cała otoczka, bowiem pije się ją przez specjalne rurki zwane bombillami, a sam napar przygotowuje się w przypominającym kształtem tykwę naczyniu.

Herbata czerwona (Pu Erh)

Jest zdecydowanie mniej popularna niż herbata zielona. Swój kolor zawdzięcza krótkiemu procesowi fermentacji, któremu jest poddawana. Liście herbaty bowiem suszy się, następnie umieszcza w specjalnych pomieszczeniach i nawilża przez kilka tygodni, w trakcie których herbata fermentuje. Potem suszy się ją ponownie i oddaje „na przechowanie", by nabrała odpowiednich właściwości. Bo Pu Erh zanim trafi do filiżanek, musi - niekiedy latami - odpowiednio dojrzewać we właściwych warunkach. Ma szczególnie wysoką zawartość kofeiny i rozmaitych mikroelementów, właśnie dzięki krótkiej fermentacji. Szczególnie panie doceniają jej walory odchudzające.

Uwagę na czerwoną herbatę powinni zwrócić ci, którzy mają problemy z wysokim poziomem cholesterolu we krwi, kłopoty z nadciśnieniem i są w grupie ryzyka miażdżycowego. Pu Erh bowiem skutecznie obniża poziom złego cholesterolu. Dzięki sporej zwartości antyoksydantów i zdolności usuwania szkodliwych produktów przemiany materii czerwona herbata jest idealnym rozwiązaniem wspomagającym „podniesienie się" po całonocnej imprezie, zwalcza bowiem objawy tzw. kaca.

Przeczytaj poradnik:Zioła wspomagające trawienie

Niektórzy unikają czerwonej herbaty ze względu na charakterystyczny zapach, przypominający wilgotną ziemię lub jak twierdzą niektórzy – zapach kurzu. W smaku może być dość ostra i goryczkowa, co też nie przysparza jej fanów. Co gorsza, nie powinna być w ogóle słodzona bowiem cukier mógłby spowolnić lub zatrzymać wchłanianie niektórych cennych substancji. „Ratunkiem" są mieszanki z owocami, szczególnie pasują do czerwonej herbaty suszone mango i papaja. Warto jednak wiedzieć, że właściwości i smak tej herbaty zależy od długości leżakowania, im dłużej herbata dojrzewa (na rynku dostępne są susze leżakowane kilkadziesiąt lat), tym ma głębszy i bardziej wytrawny smak, którym warto się delektować, a nie zagłuszać go owocowymi dodatkami.

Herbata Rooibos

Smakowym przeciwieństwem herbaty czerwonej jest herbata Rooibos, która przygotowywana jest z liści czerwonokrzewu. Napar z Rooibos nie ma goryczki, bowiem nie występują w nim garbniki za nią odpowiedzialne. Nie zawiera również kofeiny, jest więc świetną propozycją na każdy wieczór tym bardziej, że posiada również właściwości kojące i uspokajające. Herbata ta ma jednak wiele innych bardzo ciekawych właściwości. Przede wszystkim w jej składzie znajdują się polifenole, które zwalczają wolne rodniki. Już po kilku tygodniach spożywania herbaty stwierdzono u obserwowanych osób obniżenie złego cholesterolu (LDL) i poziomu trójglicerydów, przy jednoczesnym podwyższeniu poziomu „dobrego" cholesterolu. Herbata Rooibos „podejrzewana jest" również o działanie antybakteryjne. Stwierdzono, że przeciwdziała również mdłościom, a że posiada również sporo przyswajalnego żelaza może być śmiało stosowana w czasie ciąży.

Zielona herbata

Zielona herbata jest w naszym kraju dość popularna i znana. W jej ocenie, w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, nie brakuje kontrowersji. Z jednej strony zawiera naprawdę wiele antyoksydantów (katechinów i polifenoli), które zwalczają wolne rodniki. W jej składzie znaleźć można również witaminy, mikroelementy i związki takie jak flawanole o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym. Zielona herbata ułatwia przemianę materii i zmniejsza apetyt, jest więc mile widziana przez osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Tym bardziej, że wspomaga wątrobę w usuwaniu z organizmu szkodliwych substancji.
Osoby, które nie lubią kawy albo nie powinny jej pić docenią zieloną herbatę za działanie pobudzające i zwiększające zdolności umysłowe organizmu. Teina zawarta w zielonej herbacie poprawia bowiem koncentrację i zdolności kojarzenia.

Polecamy:Herbata z gojnika na żelazne zdrowie 

Zielona herbata ma też jednak swoje mniej znane i mniej pozytywne oblicze. Choć jej barwa na to nie wskazuje, to szczególnie mocno osadza się na zębach, powodując szybki przyrost trudno usuwalnego nalotu, jaki znany jest kawoszom i palaczom tytoniu z wieloletnim stażem (przy czym w tworzeniu osadu zdecydowanie kawę prześciga). Jest to spory minus, bowiem zielona herbata potrafi zwalczać bakterie rozwijające się w jamie ustnej i wzmacnia szkliwo (dzięki fluorowi), likwidując przy okazji przykre zapachy z ust. Regularne spożywanie dużej ilości herbaty powodować może anemię. Wszystko przez dobroczynne polifenole, które oprócz wolnych rodników wiążą również żelazo dostarczane z pożywieniem. Żelazo z kolei jest ważnym składnikiem hemoglobiny odpowiedzialnej za rozprowadzanie tlenu w organizmie. Z tego też powodu, jak również z powodu wysokiej zawartości kofeiny, zielona herbata nie powinna być spożywana przez kobiety w ciąży.

Ostrożnie z zieloną herbata powinny postępować osoby, które zagrożone są osteoporozą. Wszystko przez to, że herbata ta potrafi wypłukiwać wapno z organizmu, przyczyniając się do osłabienia układu kostnego. Jako, że zielona herbata wspomaga wydzielanie soków żołądkowych ostrożnie z herbatą powinni postępować również „wrzodowcy".

Właściwości zielonej herbaty są na tyle ciekawe, że warto włączyć ją do swojego menu. Warto jednak zachować umiar w piciu zielonej herbaty, co pozwoli na wyciągnięcie jej najlepszych cech bez obaw, że górę wezmą jej źle wpływające na organizm właściwości. 

PoznajReishi – grzyb długowieczności 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom