Reishi, czyli grzyb długowieczności. Jak ma właściwości lecznicze?

Sławomir Bobbe
ReishiReishi w przyrodzie występuje bardzo rzadko. Legendy głoszą, że tylko wybrani go dostrzegają, więc choćby z tego względu nazywany jest grzybem widmo.
ReishiReishi w przyrodzie występuje bardzo rzadko. Legendy głoszą, że tylko wybrani go dostrzegają, więc choćby z tego względu nazywany jest grzybem widmo. JohnNapat (Pixabay.com)
Reishi, ma zapewnić nieśmiertelność i ochronę przed złymi mocami. Tak twierdzą chińscy medycy. Przedstawiamy oryginalne właściwości reishi.

Reishi stosowany jest w leczeniu od jakichś 4 tysięcy lat, ale jego właściwości poza Chinami i Japonią doceniono tak właściwie dopiero w latach 70-tych XX wieku. Wówczas bowiem naukowcy zaczęli badać jego właściwości pod kątem dobroczynnego działania na zdrowie człowieka. Reishi, czyli ganoderma lucidum, zajął 1. miejsce na 120 roślin leczniczych uznawanych za wybitne.

Dowiedz się: Na co uważać, stosując zioła 

Reishi jako grzyb dla ciała i duszy

Mówi się, że reishi to grzyb dla ciała i dla duszy. Już wieki temu Chińczycy i Japończycy uważali, że jest on talizmanem, który chroni przed złymi duchami. Kto znalazł reishi i trzymał go w domu lub zagrodzie, tego złe moce nie mogły omamić. On jest również nazywany grzybem widmo, bo bardzo trudno go znaleźć, a hodowla należy do wyjątkowo trudnych. Niektórzy sądzili, że kto zauważył reishi, otrzymał wcześniej dar, dzięki któremu grzyb pojawił się na drodze. Byli i tacy, którzy – słysząc o miejscach, w których rosły reishi – wędrowali setki kilometrów, dniami i nocami, aby zdobyć ten „dar bogów". Był on jednak tak rzadko spotykany, że wkrótce stał się cenniejszy niż złoto.

Właściwości antynowotworowe reishi

Tyle wierzenia i legendy, ale reishi to także grzyb mający właściwości lecznicze. Odkryto jego działanie antynowotworowe. Pobudza do działania system immunologiczny, zwiększając odporność organizmu na nowotwór. Preparaty z reishi w składzie pomagają w terapii wyleczyć m.in. raka piersi, płuc, mózgu, wątroby, żołądka czy odbytnicy. Wybrani naukowcy są zdania, że komórki nowotworowe zostają usunięte razem z reihsi z organizmu. W chemioterapii pomaga on ograniczyć jej negatywne skutki, np. wypadanie włosów i ogólne osłabienie organizmu po partiach chemii.

Zobacz wideoChrzan ma właściwości lecznicze i zapobiega nowotworom 

Reishi dobre na przeziębienie

Kogo bierze przeziębienie lub ma początki grypy, też powinien skorzystać z dobrodziejstw reishi. Grzyb wspomaga leczyć bóle reumatyczne i stawów. Na trudne okresy klimakterium też działa. Potrafi również uregulować cykle menstruacyjne. Kto żyje w ciągłym stresie, ma nerwobóle i zawroty głowy, jest przewlekle zmęczony, na dodatek cierpi na bezsenność, nawet moczenie nocne, też powinien sięgnąć po specyfik z tym oryginalnym grzybem w składzie.

Dobry i zły cholesterol

Dieta z reishi pomaga chorym na miażdżycę, a ponadto pozbyć się tzw. złego cholesterolu, a jednocześnie zwiększyć poziom tzw. dobrego cholesterolu. Obniża nadciśnienie, usprawnia krążenie krwi w organizmie, tym samym zmniejszając ryzyko zawału lub udaru mózgu. To także lek dla alergików. W przypadku astmatyków pomaga w oddychaniu, łagodzi kaszel, ogranicza uczucie duszności. Na zatrucia np. alkoholowe grzyb długowieczności też jest zalecany. Oczyszcza organizm z toksyn oraz metali ciężkich. Nałogowi palacze, zamierzający skończyć z nałogiem, powinni skorzystać z kuracji z uwzględnieniem reishi. Ten stosowany jest w odchudzaniu. To dlatego, że reguluje metabolizm, usprawnia pracę jelit.

Lekarstwo młodości

To lek młodości, ponieważ posiada niwelatory wolnych rodników, które z kolei odpowiadają za szybkie starzenie się skóry. Kremy i maseczki z wyciągiem z reishi poprawiają wygląd skóry, nadając jej elastyczności. Okazuje się jednak też, że grzyb widmo stosowany regularnie jako ekstrakt usprawnia pracę mięśni, wyostrza wzrok oraz wpływa na polepszenie koncentracji i pamięci. Badacze twierdzą, że reishi działa jeszcze lepiej, gdy jest stosowany równocześnie z witaminą C w formie naturalnej, np. może być to cytryna.

To też cię zaciekawi: Miodunka, czyli ozdobna bylina o właściwościach leczniczych 

Kto powinien zapomnieć o reishi

Dla wybranych grup osób istnieją przeciwwskazania. Na 3 tygodnie przed operacjami i 3 tygodnie po nich nie wolno pacjentom spożywać tego grzyba czy stosować wyciągów z niego, ponieważ wpływa on na rozrzedzenie krwi. To natomiast mogłoby spowodować problemy podczas operacji. Przedawkowanie czasem powoduje zawroty i bóle głowy, suchość w ustach i drapanie w gardle, zaburzenia żołądka albo wysypkę na ciele. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom