Deweloperzy sprzedali w 2022 r. o 38 proc. mniej lokali. W tym roku ceny mieszkań nie spadną?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Deweloperzy nie mieli w 2022 r. powodów do zadowolenia – sprzedaż mieszkań była słaba z uwagi na sytuację w kredytach hipotecznych.
Deweloperzy nie mieli w 2022 r. powodów do zadowolenia – sprzedaż mieszkań była słaba z uwagi na sytuację w kredytach hipotecznych. Wojciech Matusik/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Dla deweloperów i klientów miniony rok nie był najlepszy. Trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego sprawiły, że wielu Polaków zrezygnowało z zakupu mieszkania, a w odpowiedzi na spadki sprzedaży firmy zaczęły budować mniej. To jeden z powodów, dla których spadki cen mieszkań w 2023 r. są mało prawdopodobne.

Spis treści

Deweloperzy nie będą dobrze wspominać 2022 r. Sprzedaż mieszkań spadła o 38 proc.

Wojna w Ukrainie, kryzys gospodarczy, rosnąca inflacja i duże problemy Polaków ze zdolnością kredytową – w takich warunkach przyszło deweloperom działać w 2022 r. Trudno się zatem dziwić, że osiągnięte przez nich wyniki sprzedażowe nie powalają. Jak podają eksperci Otodom.pl, na siedmiu największych rynkach pierwotnych w Polsce firmom deweloperskim udało się sprzedać łącznie tylko 40,9 tys. mieszkań. To aż o 38 proc. mniej niż w 2021 r., choć oczywiście mogło być gorzej – wbrew czarnym scenariuszom nie doszło do krachu na rynku.

– Ci nabywcy, którzy mogą i chcą kupić, robią to. Inni czekają na poprawę sytuacji lub na okazje, które czasem się pojawiają – mówi Katarzyna Kuniewicz, Head of Research Otodom Analytics.

Najlepszymi sprzedażowo miesiącami okazały się styczeń (14 proc. całej rocznej sprzedaży) oraz grudzień. W pierwszym przypadku główną przyczyną była dobra, stabilna sytuacja rynkowa sprzed późniejszych zawirowań (przypomnijmy, że Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego). Dobry wynik grudniowy wynika z kolei m.in. ze stabilizacji stóp procentowych jesienią oraz z większej skłonności deweloperów do negocjacji cenowych pod koniec roku, co przełożyło się na wyższą liczbę zawieranych transakcji.

Głównym problemem deweloperów w 2022 r. był znaczny spadek zdolności nabywczej klientów, związany przede wszystkim z niską dostępnością kredytów hipotecznych. Liczba udzielanych kredytów była w ubiegłym roku wyjątkowo niska, co dla wielu osób oznaczało konieczność odłożenia planowanego zakupu nieruchomości na lepsze czasy.

Ceny mieszkań w 2023 r. nie spadną – uważają eksperci

Rok 2022 przyniósł stabilizację cenową na rynku pierwotnym, a w niektórych miastach nawet realne spadki cen transakcyjnych. Była to jednak niewielka pociecha dla nabywców, którzy – jak wspomniano – na ogół nie mogli uzyskać kredytu hipotecznego. Co więcej, jak wyliczają eksperci Otodom, pod koniec 2022 r. średnie ceny mieszkań w największyc miastach były o 4,8–14,3 proc. wyższe niż pod koniec 2021 r.:

  • Kraków – 11 928 zł/m kw. – o 4,8 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Łódź – 8244 zł/m kw. – o 6,1 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Gdańsk – 11 827 zł/m kw. – o 7 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Wrocław – 11 100 zł/m kw. – o 8 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Poznań – 10 107 zł/m kw. – o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Katowice – 10 415 zł/m kw. – o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem,
  • Warszawa – 13 598 zł/m kw. – o 14,3 proc. więcej niż przed rokiem.

– Porównując podwyżki cen mieszkań z inflacją, możemy śmiało stwierdzić, że w ujęciu realnym mieszkania potaniały. Oczywiście to tylko statystyka. Inaczej to widzą nabywcy, dla których dostępność zakupu spadła drastycznie – zauważa Kuniewicz.

Co więcej, zdaniem ekspertów nie ma raczej co liczyć na spadki cen mieszkań w 2023 r.. Jeśli się pojawią, będą raczej nieznaczne. Przyczyn można wskazać kilka, ale najważniejszą jest fakt, że deweloperzy dostosowują podaż do popytu, zmniejszając liczbę nowych inwestycji. W efekcie w ciągu najbliższych kilku lat pula dostępnych mieszkań się skurczy, co pozwoli utrzymać wysokie ceny. Na sytuację na rynku wpłynie też zapewne zapowiedziany przez rząd program „Pierwsze Mieszkanie”, pozwalający uzyskać kredyt na preferencyjnych zasadach.

– Ci, którzy będą mogli poczekać z zakupem mieszkania, zrobią to – bo dlaczego nie mieliby skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowania, nawet jeśli tego nie potrzebują. A to znaczy spowolnienie i tak już kiepskiej sprzedaży w pierwszej połowie 2023 r. Deweloperzy też nie będą się palić do rozpoczynania nowych inwestycji – prognozuje ekspert Otodom.

Będzie powstawać coraz mniej mieszkań. Przyczyny? Głównie finansowe

Warto dodać, że deweloperzy wstrzymują się dziś z nowymi inwestycjami nie tylko po to, by móc utrzymać wyższe ceny mieszkań. Argumentów za taką decyzją jest więcej – a wszystkie finansowe. Przede wszystkim trudna i niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że deweloperom zależy głównie na utrzymaniu płynności. Jest to tym ważniejsze, że w minionym roku wzrosło ryzyko upadłości firm deweloperskich, m.in. z powodu wzrostu zadłużenia.

– Wydłużenie okresu sprzedaży w inwestycjach już realizowanych wymusza na firmach większe zaangażowanie środków własnych na etapie budowy lub pozyskanie finansowania zewnętrznego. W jednym i drugim przypadku zapewnienie odpowiedniego cashflow wymusza zmniejszenie skali jednocześnie realizowanych przedsięwzięć, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo projektów w toku – wyjaśnia Kuniewicz.

Ograniczenie podaży nowych mieszkań to także krok w stronę rynkowej równowagi – w ubiegłych latach rynek był wyraźnie przegrzany, teraz zaś uspokaja się. Deweloperzy mogą uzupełnić przebraną ofertę i przygotować się na przyszłą odwilż w kredytach i powrót klientów na rynek, m.in. gromadząc pozwolenia na budowę. Te, które nie zostaną wykorzystane teraz, z pewnością jeszcze się przydadzą, gdy banki znów zaczną hojną ręką rozdawać kredyty.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom