Delegacja z Inowrocławia w Sejmie: projekt ustawy o spółdzielniach jest szkodliwy!

redakcja GP, (dan)
Przedstawiciele Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Przedstawiciele Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej po konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu. Na zdjęciu: z parlamentarzystami Krzysztofem Brejzą i Krzysztofem Kwiatkowskim
Przedstawiciele Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Przedstawiciele Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej po konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu. Na zdjęciu: z parlamentarzystami Krzysztofem Brejzą i Krzysztofem Kwiatkowskim
Jan Gapski obawia się, że poselski projekt ustawy autorstwa posłanki Lidii Staroń może doprowadzić do likwidacji całej spółdzielczości w Polsce. Wraz z inowrocławską delegacją przekonywał o tym w Sejmie.

Członkowie Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu zwrócili się z apelem do parlamentarzystów o zaprzestanie prac nad sejmowymi projektami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. - Uważamy projekty za szkodliwe, łamiące nasze konstytucyjne prawa, zagrażające stabilności ekonomicznej firmom komunalnym, generującym bezrobocie i pozbawiający nas ochrony prawnej - tłumaczą. Prezes KSM Jan Gapski przekonuje wręcz, że projekt poselski ustawy autorstwa posłanki Lidii Staroń może doprowadzić do likwidacji całej spółdzielczości, w tym spółdzielni mieszkaniowych.

Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych. Posłowie szykują zmianę ustawy 

- Dzisiaj spółdzielnia jest gwarantem ochrony finansowej swoich członków. Członkowie spółdzielni, mając nawet wielomiesięczne zadłużenia, są chronieni poprzez fakt, że spółdzielnia jest w stanie te zadłużenia sfinansować, a jak wiemy są to zadłużenia bardzo wysokie. Szczególnie ważne jest to w dzisiejszych realiach społeczno-ekonomicznych, gdy wiele rodzin ledwo radzi sobie z rzeczywistością. Tej ochrony będą pozbawieni - przekonuje Jan Gapski.

Zgodnie z nowym projektem ustawy, wystarczy jedno wyodrębnione mieszkanie, by w bloku trzeba było utworzyć wspólnotę mieszkaniową. Administrować nią będą mogli licencjonowani zarządcy. - Może ma być to boczna furtka, aby skomercjalizować rynek nieruchomości i pozbawić nas jako członków spółdzielni ochrony swojej instytucji, a dalej pozwolić na przejmowanie majątku tym, którzy mają pieniądze - głośno zastanawia się prezes. Dodaje, że spółdzielnia to duży majątek, z którego dzisiaj korzystają wszyscy członkowie. Dochody z tego majątku pozwalają na „dopłaty" do kosztów eksploatacji mieszkań, a to pozwala tak jak w ubiegłych latach podnosić czynsz symbolicznie, a w tym roku nie podnosić go wcale. Takich możliwości nie będzie pod rządami nowej ustawy, a podwyżki mogą być lawinowe - ostrzega Jan Gapski. Zapewnia, że nie ma nic przeciwko wspólnotom. - Chcemy tylko, aby ludzie podejmowali takie decyzje świadomie, a nie byli do nich zmuszani - zapewnia.

Aktualnie parlamentarzyści pracują nad projektem tej ustawy w komisji sejmowej. - Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i problemom spółdzielców. Zmienia relacje między zarządem spółdzielni, którego sytuuje w roli administratora, a spółdzielcę sytuuje w roli właściciela spółdzielni. Daje mu pełnię praw, zapewnia ochronę własności. Projekt wprowadza kontrolę spółdzielni, porządkuje sprawy gruntowe, upraszcza uwłaszczenie, powoduje zmniejszenie opłat, a także daje prawo wyboru co do członkostwa w spółdzielni - przekonywała poseł Lidia Staroń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom