Prawo spółdzielcze. Szykują się zmiany na gorsze?

redakcja GL, Autor Tatiana Mikułko
Spółdzielnia mieszkaniowaKamila Kramer-Cyganiak z synkiem Borysem mieszka w bloku należącym do gorzowskiej spółdzielni Dolinki. - Dobrze nam tu. Bloki są ocieplane, jest czysto. Nie zamieniłabym się na mieszkanie we wspólnocie - mówiła nam. Na spacerze towarzyszyła jej mama Krystyna.
Spółdzielnia mieszkaniowaKamila Kramer-Cyganiak z synkiem Borysem mieszka w bloku należącym do gorzowskiej spółdzielni Dolinki. - Dobrze nam tu. Bloki są ocieplane, jest czysto. Nie zamieniłabym się na mieszkanie we wspólnocie - mówiła nam. Na spacerze towarzyszyła jej mama Krystyna. Kazimierz Ligocki
10 mln w kraju i dziesiątki tysięcy osób w każdym województwie żyje w mieszkaniach spółdzielczych. Jutro do sejmowej komisji trafi projekt zmiany prawa spółdzielczego, który może im ułatwić życie. Albo zamienić je w piekło.

– Chcemy obniżyć koszty za mieszkanie w spółdzielni. Przecież teraz te opłaty porównywalne są z utrzymaniem domku jednorodzinnego – mówi posłanka PO Lidia Staroń, współautorka projektu.

Zdaniem Ryszarda Marczyka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Dolinki w Gorzowie, nowe przepisy uderzą w najbiedniejszych. – Ludzie będą więcej płacić za mieszkania, bo przestaną podlegać ustawie o ochronie praw lokatorów. Stracą np. prawo do zasiłków mieszkaniowych. Spółdzielnia nie będzie mogła też negocjować w ich imieniu spłaty długów, odroczenia eksmisji – wylicza. Teraz posiadanie mieszkania w spółdzielni daje wiele plusów. Wszyscy płacą na wszystkich. – Jeśli ocieplamy, to każdy blok po kolei. We wspólnocie wystarczy, że jedna osoba się nie zgodzi i inwestycja stoi – podkreśla Marczyk.

Lidia Staroń mówi, że ustawa nie zlikwiduje spółdzielczości, lecz ukróci władzę prezesów i odda zarządzanie w ręce lokatorów. Projekt popierają PO i PiS. – Do mojego biura trafia wiele interwencji od członków spółdzielni, którzy skarżą się, że prezesi ich lekceważą – tłumaczy Witold Pahl, poseł PO z Gorzowa. Jednym z założeń ustawy jest to, że gdy choć jeden lokal w budynku spółdzielczym zostanie wykupiony na własność, blok automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową. Ona będzie powoływała zarząd i powierzała mu administrowanie budynkiem. – Prezesi przyzwyczaili się, że spółdzielnia jest ich prywatną firmą. Chcemy, by właściciel mieszkania wiedział, co się dzieje z jego pieniędzmi, jak organizowane są przetargi, ile zarabiają członkowie zarządu - mówi Staroń.

– Moja rola wobec lokatorów jest służebna. Ten projekt ustawy oparty jest na emocjach i fobiach. To polityka i to tuż przed wyborami – uważa Marczyk z Dolinek. I dodaje, że w każdym środowisku są lepsi i gorsi, ale atmosfera kreowana wokół spółdzielczości wrzuca wszystkich do jednego worka. – Są spółdzielnie źle zarządzane. Czy to oznacza, że trzeba zlikwidować ponad 4 tys. spółdzielni w kraju? Nie, trzeba tylko wyeliminować to złe zarządzanie – mówi Marczyk.

- Wspólnota w dużym bloku, gdzie mieszka 20 i więcej rodzin, może być gehenną. Wspólnoty sprawdzają się w małych blokach czy kamienicach, gdzie ludzie mają świadomość, że dach jest wspólny, a nie tylko tego, kto mieszka na najwyższym piętrze – mówi Mariusz Domaradzki, mieszkaniec wspólnoty na gorzowskim Zawarciu

Za projektem nie zagłosuje SLD

**– Już raz z mocy prawa likwidowaliśmy PGR-y i wiadomo, czym to się skończyło. Pół biedy, jeśli wspólnota zawiąże się w nowym bloku. A co z tymi, którzy mieszkają w 30-, 40-letnich wieżowcach? Może się okazać, że ich fundusz remontowy z 20 zł wzrośnie do 500 zł miesięcznie, bo trzeba będzie uzbierać na remont dachu. Ten projekt to kiełbasa wyborcza. Mam nadzieję, że nie przejdzie – mówi poseł SLD Jan Kochanowski. Z komisji sejmowej projekt zmian w prawie spółdzielczym trafia do Sejmu i Senatu. Potem ustawę musi podpisać prezydent.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom