Lokatorzy boją się o dodatek mieszkaniowy

redakcja.regiodom, Zbigniew Marecki
MieszkanieLokatorzy boją się o dodatek mieszkaniowy
MieszkanieLokatorzy boją się o dodatek mieszkaniowy redakcja GDP
Rząd pracuje nad zmianiami zasad przyznawania dodatków mieszkaniowych.

Szacuje się np., że w samym Słupsku nawet kilkaset osób może stracić dodatek mieszkaniowy, jeśli rząd wdroży swój pomysł odnośnie ograniczenia grupy uprawnionych do pobierania tego wsparcia finansowego. 

Aktualnie o dodatki mieszkaniowe mogą ubiegać się zarówno najemcy, jak i właściciele mieszkań. Ta forma wspierania biedniejszych lokatorów pochłania dużo pieniędzy. Według danych rządowych, tylko w ubiegłym roku wypłacono 415 tysięcy dodatków w całym kraju. Średnio osoba ubiegająca się o pomoc tego typu otrzymywała miesięcznie 162 zł.

Rząd uważa, że trzeba zmienić zasady przyznawania dodatków miszkaniowych

Nad stosownymi zmianami pracuje już Ministerstwo Infrastruktury. – Chcemy zmienić zasady udzielania pomocy przez samorządy i państwo. Wychodzimy z założenia, że właściciel albo osoba z własnościowym prawem do posiadania mieszkania ma majątek, który może wykorzystać. Jeśli nie stać go na utrzymanie tego lokalu, to może go sprzedać lub zamienić na mniejsze. Dlatego te osoby nie powinny otrzymywać dodatków mieszkaniowych – usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Infrastruktury.

Te zmiany ministerstwo chce wdrożyć poprzez nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z jej projektem prawo do dodatków mieliby tylko najemcy, podnajemcy oraz posiadacze lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielczego i osoby bez tytułu prawnego do lokalu (oczekujące na lokal zamienny lub socjalny). W praktyce więc, jeśli to rozwiązanie weszłoby w życie, dodatki straciliby nie tylko właściciele prywatnych domów, ale także spółdzielcy, którzy wykupili swoje mieszkania na pełną własność lub tzw. spółdzielcze prawo własnościowe.

– Czuję się oszukany. Najpierw państwo namawiało mnie, żebym kupił mieszanie na własność za złotówkę, a teraz chce odbierać mi pomoc finansową – mówi pan Michał, spółdzielca ze Słupska, który zwrócił nam uwagę na ten problem.

Czy wielu spółdzielców straciłoby dodatki mieszkaniowe w Słupsku?

Jak się dowiedzieliśmy, tylko w Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz dodatki mieszkaniowe otrzymuje około 100 osób. Natomiast w SM Czyn z dodatków mieszkaniowych korzysta teraz 110 osób. W obu wypadkach to prawo przysługuje w większości osobom, które są właścicielami mieszkań.

– W wielu przypadkach dodatek do mieszkania jest bardzo ważny dla tych osób. Dzięki pomocy finansowej te rodziny nie popadają w zadłużenie. Jeśli dodatków nie będzie, to z pewnością zaczną się problemy – usłyszeliśmy w księgowości Czynu.

Pocieszeniem może być tylko to, że rząd planuje stopniowe wygaszanie dodatków mieszkaniowych. W pierwszym roku po wejściu nowelizacji beneficjenci otrzymywaliby tylko 75 procent dodatku. Definitywnie straciliby go dopiero w 2016 roku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom