Czy to wytrzyma? Obalamy mity wokół ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Artykuł sponsorowany
System Suchej ZabudowyZabudowa wnętrza mieszkalnego
System Suchej ZabudowyZabudowa wnętrza mieszkalnego Shutterstock
Ściany działowe są najpopularniejszym elementem wnętrza, budowanym w ramach systemów suchej zabudowy. A nieodłączną cechą popularności są plotki, przekłamania i niedopowiedzenia, które zwykle nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.

Obalmy więc kilka szkodliwych mitów co do wytrzymałości suchej zabudowy. 

Mit pierwszy: sucha zabudowa to tylko ściany i sufity

Nic bardziej mylnego. Oprócz tradycyjnych ścian działowych oraz sufitów podwieszanych w systemach suchej zabudowy można zrealizować wiele innych elementów wnętrza: wyrównać powierzchnię ścian czy stworzyć przedściankę (np. w celu poprawy izolacyjności akustycznej), wyrównać podłoże lub podłogę (aby przygotować je do dalszych prac wykończeniowych), zabudować skosy na poddaszu, obudować szyb windowy czy elementy konstrukcji budynku. Możliwości aranżacji są w zasadzie nieograniczone, bowiem wiodący producenci oferują płyty gipsowo-kartonowe o takich właściwościach, że będą nadawać się nawet do wydzielenia sauny!  

Aranżacja poddasza przy zastosowaniu systemu suchej zabudowy.
Aranżacja poddasza przy zastosowaniu systemu suchej zabudowy. Fot.: Shutterstock

Mit drugi: gips łatwo się kruszy i nie jest wytrzymały

Każdy, kto nosił kiedyś na ręku czy nodze gipsowy opatrunek, może sporo powiedzieć o jego wytrzymałości i twardości. Medyczne zastosowanie gipsu różni się wprawdzie od jego przydatności budowlanej, jednakże właściwości materiału pozostają te same. Gips to związek w pełni ekologiczny i przyjazny człowiekowi, o krótkim czasie wiązania i wysokiej trwałości, co pozwala w krótkim czasie realizować roboty budowlane. Jego dodatkową zaletą jest biała barwa czy możliwość otrzymania gładkiej powierzchni lub wymyślnego wzoru dekoracyjnego bez utraty właściwości materiału.

Nowoczesna aranżacja kuchni przy zastosowaniu systemu suchej zabudowy.
Nowoczesna aranżacja kuchni przy zastosowaniu systemu suchej zabudowy. Fot.: Shutterstock

Mit trzeci: może i gips ma wiele pozytywnych właściwości, ale do płyt g-k nie można niczego przymocować

Błąd! To chyba najbardziej szkodliwy mit, jaki ciągnie się za systemami suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Gips rzeczywiście ma wiele pozytywnych cech: jest naturalny, zapewnia dobrą izolacyjność cieplną i dźwiękochłonność, akumuluje ciepło i jest odporny na mróz. Co więcej – jest bezpieczny, bo zgromadzona w nim woda krystaliczna zapewnia ochronę przeciwpożarową.

Czasami pokutuje jeszcze przekonanie, że wprost na okładzinie gipsowo-kartonowej nie można niczego przywieszać – nic bardziej mylnego. Ściana w systemie suchej zabudowy jest niemal tak samo wytrzymała jak tradycyjny mur o podobnej grubości, jednak jest przy tym dużo lżejsza, łatwiejsza w montażu i w pełni nadaje się do recyklingu. 

Funkcjonalne wykorzystanie powierzchni ściany.
Funkcjonalne wykorzystanie powierzchni ściany. Fot.: Shutterstock

Mit czwarty: ale ja nie chcę wieszać obrazka w ramce, tylko ciężki telewizor i szafkę w kuchni!

Żaden problem! Ściany w systemach suchej zabudowy są bardzo wytrzymałe. Mało kto wie, że na ściance z płyt gipsowo-kartonowych można zawiesić standardową szafkę kuchenną i obciążyć ją przedmiotami o łącznej wadze nawet 55 kilogramów! Liczby – podawane przez ekspertów Polskiego Stowarzyszenia Gipsu na stronie Systemu Sucha Zabudowa – mówią same za siebie: do ścian działowych i przedścianek gipsowo-kartonowych można mocować obciążenia od 40 kg/mb (w przypadku jednokrotnego płytowania) do nawet 70 kg/mb (płytowanie dwukrotne).

Najbardziej popularna grubość płyty wynosi 12,5 mm, dlatego zaleca się stosowanie elementów mocujących przeznaczonych do pustych przestrzeni i płyt gipsowo-kartonowych. Nie zaleca się stosowania do tego celu zwykłych kołków rozporowych. Lżejsze przedmioty można mocować odpowiednimi kołkami z tworzywa sztucznego, a cięższe kołkami metalowymi typu Molly. 

Szafki kuchenne na ścianie wykonanej w technologii suchej zabudowy.
Szafki kuchenne na ścianie wykonanej w technologii suchej zabudowy. Fot.: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

Mit piąty: okej, a co z armaturą łazienkową, np. sedesem podwieszanym, który musi wytrzymać znacznie większe obciążenia?

Można! Przy wieszaniu przedmiotów cięższych trzeba ich rozmieszczenie zaplanować nieco wcześniej, bowiem wkręty należy umieścić w taki sposób, by przebiły profil, do którego mocowane są płyty. Przed budową ściany należy więc dokładnie określić miejsca, w których planujemy wieszać cięższe przedmioty.
W przypadku mocowania do ścian elementów obciążonych dynamicznie, jak umywalki czy muszle ustępowe należy zastosować specjalne stelaże stalowe rekomendowane przez producentów ceramiki łazienkowej. Stelaże te wbudowuje się w ściany na etapie montażu. Po wykonaniu ściany, elementy te mocuje się do stelaży, które przejmują obciążenia działające na te elementy w trakcie ich użytkowania. 

 

Mocowanie muszli ustępowej w systemie suchej zabudowy.
Mocowanie muszli ustępowej w systemie suchej zabudowy. Fot.: Shutterstock

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom