Tynki gliniane – charakterystyka i ich zastosowanie we współczesnym budownictwie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Tynk glinianyTynki gliniane – charakterystyka i ich zastosowanie we współczesnym budownictwie
Tynk glinianyTynki gliniane – charakterystyka i ich zastosowanie we współczesnym budownictwie Magdalena Kmita-Kulesza
Zwiększone zainteresowanie materiałami ekologicznymi w budownictwie skierowało uwagę wielu inwestorów w kierunku tynków glinianych. Te posiadają szereg cenionych właściwości, a przy tym ich zastosowanie nie musi zrujnować domowego budżetu.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na tynki gliniane? Ponieważ mają szereg właściwości niezwykle cenionych przez tych, którzy decydują się na ich zastosowanie. Przede wszystkim glina z której powstaje tynk, to surowiec naturalny i ekologiczny, sprzyjający zdrowiu mieszkańców, tworzący przyjazny mikroklimat w mieszkaniu.

Tynki gliniane zmniejszają wpływ tzw. „smogu elektrycznego", który jest niemal codziennością we współczesnych domach. Substancje zawarte w glinie przeciwdziałają również powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Glina ma też inne ciekawe cechy – w domach, w których mieszkają palacze potrafi pochłaniać dym tytoniowy. Ma też działanie antystatyczne – na ścianach otynkowanych gliną osadza się zdecydowanie mniej kurzu niż na zwykłych tynkach gipsowych czy wapiennych.

Warto wiedzieć: Rodzaje tynków wewnętrznych i ich zastosowanie 

Tynki sprawdzają się również świetnie tam, gdzie ściany wykonane są z dużych, monolitycznych, betonowych elementów które utrudniają „oddychanie" całego pomieszczenia. Pomagają również w regulacji wilgotności wewnątrz pomieszczeń poprzez przyjmowanie jej nadmiaru i w sposób naturalny regulują temperaturę – zimą trzymają ciepło, a latem zapewniają nieco ochłody. To z kolei wpływa na energooszczędność domów i niższe rachunki za ogrzewanie.

Gdzie można stosować tynki gliniane?

Tynki glinianie stosowane są najczęściej w biobudownictwie i budownictwie ekologicznym, ma to związek z tym, że inwestujący w takie nieruchomości są zainteresowani powrotem do źródeł budownictwa, wszak glina wykorzystywana była do budowy domów od setek lat. Nie znaczy to jednak, że tynków glinianych nie można stosować w nowoczesnych konstrukcjach. Gliniane tynki sprawdzą się zarówno ułożone na bloczkach betonowych, cegle czy płytach gipsowo-kartonowych (wodoodpornych).

Niektóre osoby „skreślają" tynki gliniane sądząc, że można za ich pomocą uzyskać jedynie dość chropowate powierzchnie. Oczywiście, nie jest to trudne do osiągnięcia, ale i wykonanie niemal idealnie gładkiej faktury jest również możliwe po zastosowaniu gładzi glinianych, które ułatwiają uzyskanie takich powierzchni (te niestety są zwykle droższe niż tradycyjne gładzie). Tynki gliniane mogą być również malowane na pożądany kolor. Najlepiej skorzystać wtedy z dedykowanych im, specjalnych farb glinianych. Niestety, tak jak w przypadku gładzi te również są droższe od standardowych farb.

Tynki gliniane i ich wady

Jak każdy materiał tak i tynki gliniane mają swoje słabe strony. Pierwsza, kto wie czy nie kluczowa – brakuje fachowców, którzy potrafią tynkować w tej technologii. Doświadczenie ekipy budowlanej jest tu bardzo istotne, dlatego że glina nie jest surowcem jednorodnym. A to oznacza, że tynki najczęściej przygotowywane są na miejscu budowy. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję i oczekiwane właściwości, trzeba przeprowadzić niekiedy kilka, kilkanaście prób by uzyskać odpowiedni rezultat.

Brak fachowców, mimo że technologia jest bardzo prosta, może podnieść cenę całej inwestycji.
Wadą tynków glinianych, która wynika bezpośrednio z zastosowanego surowca jest to, że niekiedy glina po wyschnięciu pęka, najczęściej dzieje się to na styku z innymi materiałami, na przykład przy posadzkach czy przy drewnianych stropach.

Glina również ma mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, co czyni ją problematyczną w wykorzystaniu w pomieszczeniach narażonych na takie uszkodzenia – na przykład w korytarzach czy garażach. Za dobre właściwości cieplne tynki gliniane „płacą„ z kolei swoim ciężarem. Dwucentymetrowa warstwa tynku ułożona na metrze kwadratowym waży ponad 30 kilogramów.

Przeczytaj również: Technika budowy, zalety i wady domów glinianych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom