Czy odwrócona hipoteka pomoże emerytom

Katarzyna Piojda, Emmerson SA
Mało Polaków odkłada na emeryturęMało Polaków odkłada na emeryturę, ale jednocześnie nie jesteśmy świadomi, jak niski będzie poziom tzw. stopy zastąpienia, tzn. relacji ostatniej pensji do wysokości świadczenia emerytalnego
Mało Polaków odkłada na emeryturęMało Polaków odkłada na emeryturę, ale jednocześnie nie jesteśmy świadomi, jak niski będzie poziom tzw. stopy zastąpienia, tzn. relacji ostatniej pensji do wysokości świadczenia emerytalnego sxc.hu
Odwrócony kredyt hipoteczny umożliwia zwiększenie dochodu seniora. W zamian za to starsza osoba musi przenieść prawo własności swojej nieruchomości. Emeryt może mieszkać w swoim domu aż do śmierci.

Badania wykazują, że mało Polaków odkłada na emeryturę, ale jednocześnie nie jesteśmy świadomi, jak niski będzie poziom tzw. stopy zastąpienia, tzn. relacji ostatniej pensji do wysokości świadczenia emerytalnego. W przypadku kobiet może to być nawet jedna trzecia

Społeczeństwo polskie jest coraz starsze

Społeczeństwo się starzeje, a rodziny mają coraz mniej dzieci. Te czynniki powoli prowadzą do coraz większego obciążenia systemu emerytalnego. Ten już teraz nie zapewnia godziwych środków na tzw. „jesień życia". 

Przeczytaj również: Więcej pieniędzy dla emerytów dzięki odwróconej hipotece 

Z danych Emmerson SA wynika, że w 2005 roku relacja liczby pracujących do osób pobierających świadczenie emerytalne wynosiła 2,37. Według prognoz w 2035 r. obniży się ona do 1,43. Raczej nie można sądzić, że system emerytalny w obecnym kształcie udźwignie takie obciążenia.

Mieszkanie jako źródło dodatkowego dochodu

W Polsce opieka nad osobami starszymi przez wieki spadała na rodzinę seniora. Obecnie emeryci coraz częściej zostają pozostawieni sami sobie. Źródłem dodatkowych środków dla seniorów na emeryturze mogą być np. ich mieszkania. Jedno z rozwiązań to sprzedaż domu czy mieszkania i zakup tańszej nieruchomości lub wynajem na lata. Emeryt, który jest przyzwyczajony do swojego mieszkania, raczej na takie rozwiązanie się nie zdecyduje. 

Odwrócony kredyt hipoteczny z przeniesieniem prawa własności nieruchomości

Inna opcja: tzw. odwrócony kredyt hipoteczny. Taki kredyt umożliwia powiększenie dochodu osiąganego przez osobę starszą w zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości. Gwarantuje on emerytom możliwość mieszkania w ich domach aż do śmierci.

Ministerstwo Finansów opracowało wstępne założenia dotyczące ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Tyle, że te opracowania spotkały się z szeregiem zastrzeżeń. Dlatego prace legislacyjne nie skończą się tak szybko. Jednak już teraz na rynku istnieją produkty podobne do odwróconej hipoteki. Oferują je fundusze hipoteczne.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka. Uwaga na haczyki w ofercie 

Zanim zdecydujemy się na odwróconą hipotekę, musimy wiedzieć, że instytucje oferujące ten produkt na nim zarabiają. Co za tym idzie: łączna wysokość świadczeń będzie wynosić tylko część dzisiejszej wartości rynkowej mieszkania czy domu. 

Fundusz musi mieć pieniądze na wypłatę dożywotniej renty

Trzeba sprawdzić zabezpieczenie kapitałowe funduszu. Fundusz nie sprzeda nieruchomości przed śmiercią emeryta, ale sam musi zabezpieczyć pieniądze na wypłatę mu dożywotniej renty. Kolejna sprawa to praktyka spadkowego przekazywania nieruchomości kolejnym pokoleniom, co może dla emerytów oznaczać osłabienie konktaktów ze swoimi dziećmi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom