Czas na wiosenne porządki w ogrodzie

Joanna Turakiewicz
Narzędzie niezbędne do wiosennych porządków w ogrodzieCzas na wiosenne porządki w ogrodzie
Narzędzie niezbędne do wiosennych porządków w ogrodzieCzas na wiosenne porządki w ogrodzie cohdra
Zanim zaczniemy siać i sadzić na potęgę, pora na uporządkowanie kilku ogrodowych spraw. Ziemię trzeba przygotować do sezonu, odkryć byliny, przyciąć drzewka, odkurzyć meble ogrodowe... Co jeszcze?

W pierwszej kolejności zadbaj o właściwe przygotowanie ziemi pod planowane uprawy. Przekopane jesienią i pozostawione w ostrej skibie grządki w ogródku warzywnym, które przez jesień i zimę nabierały wilgoci, jak najszybciej teraz trzeba zagrabić, aby zapobiec wysuszaniu ziemi przez intensywne marcowe słońce.

Jeśli na jesień nie zostały one zasilone nawozem organicznym, teraz jest na to ostatni moment. Tuż przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego najlepiej użyć do tego kompostu, a jeśli obornika, to tylko takiego, który w pryzmie sezonował co najmniej 2-3 lata. Wiosenne nawożenie sprzyja przesuszaniu gleby, lepiej więc robić to w dzień pochmurny i od razu zagrabić oraz obficie podlać.

Zobacz również: Naturalne nawozy: dlaczego warto je stosować 

Po przygotowaniu grządek i wytyczeniu ścieżek, można już zaczynać pierwsze siewy wczesnej rzodkiewki, marchwi, pietruszki, kopru, grochu cukrowego i bobu.

Rozpocznij walkę z chwastami

Razem z pierwszymi listkami na roślinach ozdobnych, a nawet przed nimi, kiełkują pierwsze chwasty – szybko rosnąca lebioda, niezniszczalny perz i mlecz. Zacznij je niszczyć, zanim się rozrosną. Jeśli znajdziesz w glebie kłącza perzu albo młody mlecz, koniecznie wyrwij je i połóż w nasłonecznionym miejscu do wysuszenia. To wyjątkowo wytrwałe rośliny, potrafiące odrodzić się nawet z kawałka korzenia.

Metodą walki z chwastami jest też ściółkowanie, które wykonuje się właśnie na początku okresu wegetacyjnego. Jeśli chcesz to zrobić właśnie wiosną, wybierz obszary działki, które nie są w tym roku przeznaczone pod uprawę – ziemia pod ściółką powinna leżeć odłogiem co najmniej do jesieni.

Zadbaj o trawnik przed domem

Okres wegetacji dla trawy zaczyna się pod koniec marca. Żeby szybko się zazieleniła i stłamsiła zagrażające jej mchy i chwasty, trzeba jej dać „oddech". Nawet jeśli trawnik już raz był zagrabiony jesienią, pewnie i tak wiatry zawiały na niego nową porcję liści. Delikatnie, żeby nie powyrywać słabszych niż jesienią roślinek, zagrab zeschnięte liście, mech, suche źdźbła. Widłami nakłuj trawnik, żeby napowietrzyć glebę. Możesz użyć do tego wertykulatora i aeratora lub narzędzia łączącego obie te funkcje. Jeśli trawa jest zbyt wysoka, trzeba ją najpierw skosić.

Warto przeczytać: Trawnik budzi się z uśpienia 

Z nawożeniem nawozami azotowymi jeszcze się wstrzymaj, ale jeśli masz problem z mchem, najprawdopodobniej ziemia jest zakwaszona. Przed deszczem można ja posypać nawozem mineralnym zawierającym dużo wapnia.

Jak się mają po zimie rośliny?

Pod koniec marca można odkryć wrażliwe na mrozy krzewy i byliny, które zimę spędziły pod kołderką ze słomy, gałązek albo agrowłókniny. Bardziej wrażliwe odmiany, rosnące na nieosłoniętych od wiatrów stanowiskach powinno się okrywać jeszcze na noc, jeśli zapowiadane są przymrozki.
Wychodzące spod ziemi tulipany, narcyzy i inne rośliny cebulowe zasil nawozem, a w przyszłym roku będą kwitły jeszcze piękniej. Pamiętaj, że jeśli na trawniku rosną krokusy, nie można go kosić do czerwca, kiedy to wyschną listki.

Zobacz koniecznie:Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Przyjrzyj się drzewom i krzewom, wytnij stare, splątane i rosnące do środka gałęzie. Najlepiej zrobić to, zanim w roślinach żywiej zaczną krążyć soki.

Infrastruktura i narzędzia

Jeśli w swoim ogrodzie masz instalację nawadniającą i elektryczną, sprawdź czy mrozy ich nie uszkodziły. Po ustąpieniu przymrozków będzie czas na pierwsze uruchomienie i przeprowadzenie konserwacji nawodnienia – trzeba wyregulować dysze i sprawdzić czy nie poodczepiały się końcówki zabezpieczające.

Sprawdź stan dachu i elewacji altany i innych zabudowań. Najważniejsze jest zabezpieczenie przed wilgocią, zanim zaczną się wiosenne ulewy. Przyjrzyj się ogrodzeniom i oceń czy nie wymagają odmalowania.

Zobacz również: Meblowanie ogrodu na wiosnę 

Dokonaj przeglądu narzędzi ogrodniczych: elektryczne i spalinowe, które odmawiają współpracy, zdążysz jeszcze oddać do serwisu przed sezonem. Sprawdź, czy szpadli, grabi i sekatorów nie zaatakowała rdza. Zorientuj się też, czy pojemniki na deszczówkę nie skorodowały przez zimę i są szczelne.
Wymyj też meble ogrodowe, używając delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń) albo wody z kwaskiem cytrynowym (szczególnie przy delikatnych meblach rattanowych). Upierz powłoczki poduszek ogrodowych foteli i leżaków. Usiądziesz na nich spokojnie, aby podziwiać efekty swojej pracy... gdzieś tak w okolicach lipca. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom